2024. július 16., kedd

Jó reggelt! (2013-01-20)

Vámmentesen érkeznek az országba az autók, a háztartási gépek, a méz, a gyümölcs, a hal, a csokoládé, a kozmetikumok, a tisztítószerek némelyike meg még nagyon sok minden más. A vásárló szempontjából örülni kellene ennek, hiszen a nagyobb konkurencia a logika szerint árcsökkenést kellene hogy eredményezzen. Magyarán, az eddigieknél olcsóbban juthatunk majd mosógéphez, mélyhűtőhöz, fagyasztott halhoz, s kevesebbet kell majd fizetni az almáért is, hiszen a behozatali almának is olcsóbbnak kell lennie. De hogy a vámmentességet megérzik-e vásárlók, az még egyelőre nem derült ki, hiszen a boltokban arra hivatkoznak, hogy az eladásra kész áru még a régi megrendelést jelenti.

Egyébként pedig nem is nagyon kell reménykednünk az árcsökkenésben, mert Szerbiában még mindig nagyon erős a kereskedelmi lobbi – mondják a szakemberek. S én hajlamos vagyok ennek az állításnak hinni, ha azt megtehették, hogy a babatápszereket, illetve a papírpelenkákat a beszerzési ár 200, illetve 300 szorosáért hozhatták forgalomba, és ez nem tűnt fel senkinek sem, csak akkor derült ki, amikor a nép fellázadt, és 182 ezer aláírást adtak át a parlamentnek, amivel követelték a babaholmi áfájának az eltörlését.

Megeshet, hogy a külföldi gyártó kényszeríti a kereskedőket, hogy olcsóbban árulják termékeiket. Akkor járunk jól, ha olyan termékről van szó, amit itthon nem gyártanak, de ha arra gondolok, hogy a liszt, a tejtermékek egy része vagy az alma lesz olcsóbb, a megroggyant mezőgazdaságnak ez adhatja meg a kegyelemdöfést.

A hazai termék nem versenyezhet egy európai termékkel. Elmaradottak vagyunk, drágábban állítunk elő rosszabb minőséget. De ha még ezt sem tudja a termelő értékesíteni, tovább süllyedünk az ingoványba. A versenyhelyzet jó, meg a nagyobb választék is kedvező, csakhogy hosszú távon a hazai termék háttérbe szorulhat, s ezzel a gazdaság nem fejlődik, hanem még inkább lemarad.

A környező országok példáján látjuk, hogy a multi cégeknek nem az a célja, hogy egyik-másik fejlődő ország felzárkózzon. Ez csak politikai szólam. A piacra van szükségük, a fogyasztás növeléséhez, a pénzt pedig nem itt fektetik be, hanem elviszik innen. Ez is egyfajta rablás.