Azt nem választhatjuk meg, hogy mikor, hol és minek születünk. A szüleinket sem választhatjuk meg, és a nevelésünkbe sincs beleszólásunk. De magunk döntjük el, hogy leküzdjük-e a félelmet önmagunkban, mert mások vagyunk, és megbékélve saját magunkkal nézünk szembe a világgal – üzente Mirjana Karanović színésznő, aki ezúttal magára vállalta a büszkeségnapi felvonulás keresztanyjának címét.
Tegnap a szerelem, a szabadság és a béke jegyében vonultak fel az LGBT képviselői és a támogatóik. Voltak, akik a gyerekeiket is magukkal vitték a rendezvényre, felhíva a figyelmüket a tolerancia jelentőségére.
Ana Brnabić államigazgatási miniszter rámutatott, az LGBT közösség esetében nagy előrelépés történt az elmúlt években. Az, hogy egymás után harmadik éve sikerül megemlékezni erről a közösségről, sokat mond a szerb társadalom változásáról. Hozzátette, van ugyan még mit tenni, de már így is nagyot fejlődött a társadalom. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kormány még nem tárgyalt az LGBT közösséget érintő jogokról, hiszen, mint kiemelte, számos más, jelentősebb témát kellett megvitatniuk. Rámutatott, nem az LGBT-jogok a legfontosabbak, nagyobb jelentősége van annak, hogy az emberek toleránsak legyenek mindenkivel.
Siniša Mali, Belgrád polgármestere is arra hívta fel a figyelmet, hogy bár megerősített rendőri erők mellett tudják megszervezni biztonságosan a büszkeségnapi felvonulást a városban, Szerbia bebizonyította, hogy megváltozott. Belgrád városa 250 kommunális rendőrt foglalkoztatott a felvonulás útvonalán, illetve biztonsági okokból 800 konténert távolított el az utcákról, s a város bebizonyította, hogy tiszteli a másságot, és küzd a vallási, nemi, nemzetiségi és más jellegű megkülönböztetés ellen.
A felvonuláson jelen volt számos politikus, több nemzetközi szervezet képviselője, így a miniszter, a polgármester, valamint Tanja Miščević, az EU tárgyalócsoportjának vezetője, valamint Brankica Janković nemi egyenjogúsági biztos mellett jelen volt az Amerikai Egyesült Államok, Németország és Olaszország nagykövete, Friedrich Schodder, az UNHCR szerbiai delegációjának vezetője, valamint Michael Davenport is, aki minden évben tiszteletét teszi a felvonuláson. Szavai szerint a szervezők pozitív üzenetet küldenek az ország polgárai felé. Sikeresen működnek együtt a rendőrséggel és más szervekkel, és ezzel együtt fektetnek súlyt minden polgár alapvető jogainak tiszteletben tartására.
A Pride mintegy 1000 fős tömege ezúttal a Milan király utcának a Slavija körforgalom felőli végéről indult, és a belgrádi Pride megszervezésének a 2000-es évek eleji szomorú és tragikus kísérlete után először a Köztársaság térre vonult, s ott felszólalásokkal és koncerttel szórakoztatták a közönséget.
A tömeg megállt a Terazijén található, a felakasztott hazafiaknak felállított emlékműnél, ahol a törökországi LGBT közösségnek nyújtottak támogatást, és az üldöztetés és megkülönböztetés ellen emelték fel hangjukat.
A Köztársaság téren Boban Stojanović, a Pride egyik szervezője kiemelte, a büszkeségnapi felvonulás nemcsak az LGBT közösség mellett áll ki, hanem mindazok a munkások, kisebbségek vagy bántalmazott nők mellett is, akik nap mint nap a tolerancia hiánya, a megkülönböztetés miatt félelemben élnek.
– Mindannyiuknak azt üzenem, hogy érdemes harcolni és élni, hinni kell a szeretetben, mert az megváltoztatja a világot – hangsúlyozta Boban Stojanović.
Kristina Kastelac a Da se zna szervezet képviseletében elmondta, bár ő szabadnak és teljesnek érzi magát, mégsem szabad elfelejteni azokat, akik nem mertek eljönni a felvonulásra. Mint mondta, a jelenlevőknek kell példát mutatniuk azoknak, akik ez után bátorságot kapnak és azoknak is, akik soha nem tudják majd leküzdeni a félelmüket.
A belgrádi büszkeségnapi felvonuláson több külföldi is jelen volt, így az oszlói és az amszterdami Pride képviselői is, akik bátorító szavakkal fordultak a jelenlevőkhöz, majd pedig koncerttel zárult a felvonulás.
Hivatalos adatok híján, a média képviselőinek becslése szerint mintegy 5000 rendőr biztosította a felvonulást. Ezúttal is több gyűrűben álltak fel, de nem annyian, mint a korábbi években, és nem is olyan szigorú biztonsági intézkedésekkel, mint korábban tették. A rendőrök két személyt kísértek be a felvonulás alatt.
Goran Miletić, a Pride szervezője rámutatott, a rendőri felügyelet enyhülése jó jel a társadalom pozitív irányú változása terén.