2024. július 16., kedd

Gondnoki szolgálat a tanyákra, peremkerületekre

Makkhetes helyi közösségben tartott lakossági fórumot a VMSZ

A VMSZ képviseletében Varga László köztársasági képviselő, Maglai Jenő, Szabadka polgármestere, valamint Szénási Oszkár, Sárcsevity Bea és Csikós László a makkhetesiekhez látogatott el pénteken, ahol a közelgő választások fontosságáról és a tanya, falu és peremkerületek gondnoki szolgálatáról beszéltek bővebben az egybegyűlteknek.

Varga László elsőként arra adott magyarázatot, miért kerül sor március 16-án rendkívüli választásokra.

– Az egyik ok politikai jellegű és a Szerb Haladó Párthoz kapcsolódik. Az elmúlt két évben olyan megerősödés következett be a haladók támogatottságában, hogy tarthatatlanná vált, hogy a miniszterelnököt az a párt adja, amelyik négyszer kevésbé népszerű, mint ők. Ez sehol nem fenntartható állapot, így Szerbiában sem. Ami ennél fontosabb, hogy Szerbia eljutott egy olyan pontig, amely ponttól kezdve el kellett volna kezdeni valamit csinálni. Azokat a nagy rendszereket kellett volna átalakítani, melyekhez 2000 óta nem nagyon nyúlt hozzá senki.

– Mivel ennek a kormánynak a mandátuma óta két év eltelt, ezért a haladók úgy látták, jobb lesz, ha ehhez nem a mandátum közepén fognak hozzá, hanem egy előrehozott választás kiírása után, majd egy négyéves ciklus elején. Meggyőződésünk, hogy március 17-e után az élet minden területén belefognak a mélyreható, széleskörű, szerteágazó átalakításokba, és hozzányúlnak majd a nyugdíjrendszerhez, oktatáshoz, egészségügyhöz, azaz minden olyan kérdéshez, melyeknek a kezelése biztosan népszerűtlen lesz, de ezek nélkül a következő pár hónapban, egy-két évben ez az ország csődbe jutna.

Varga elmondta, a VMSZ számára a mandátumok száma a tét, ami azonban a VMSZ és a magyarság számára is fontos, hogy olyan lakossági támogatással tudjanak bekerülni a parlamentbe, aminek eredményeként – amikor az új kormány hozzáfog az átalakításokhoz – esélyük lesz arra, hogy beleszóljanak ezekbe a folyamatokba és képviseljék a vajdasági magyar közösséget. A VMSZ célja, hogy a hatalmi többség része legyen, és több lehetősége legyen beleszólni az ügyekbe.

– Hogy a kormányzati struktúrában lesz-e szerepünk, lesznek-e pozícióink, nem tudjuk, de az biztos, hogy nem miniszteri tárcákat, sem kormányalelnöki széket szeretnénk, hanem azt, hogy amikor a végrehajtó hatalom feláll, akkor legyen lehetőségünk ott is befolyásolni a dolgokat, mert sokkal hatékonyabban tudunk érdeket érvényesíteni, ha már a döntés előkészítésének fázisában jelen vagyunk. Mindenképpen szeretnénk elérni, hogy az infrastrukturális fejlesztésekkel foglalkozó alap munkájában is részt vegyünk, mert ez az egyik legfontosabb terület.

A VMSZ programja kapcsán kiemelte, minden fontos kérdésről határozott véleményük van, ugyanakkor megpróbáltak a realitás talaján maradni, s olyan részkérdésekkel foglalkoznak, melyek megoldása talán tőlük függ. Ilyen például a csatlakozási tárgyalások során a magyarság szempontjából fontos kérdések, a mezőgazdaság területén annak megakadályozása, hogy 2017 szeptemberétől lehetővé váljon az uniós állampolgároknak a termőföld-vásárlás, vagy hogy 5000 dinár alatt se lehessen büntetlenül lopni.

Mint elhangzott, a választások után beindítják a gazdaságfejlesztési programjukat, melynek célja, hogy a magyar mikro- és kisvállalkozásokat segítsék, valamint a gondnoki szolgálatot, ugyanis ezentúl a szociális kérdésekkel is szeretnének foglalkozni. Sárcsevity Bea, Szénási Oszkár és Csikós László ismertette a szolgálat részleteit, melyekkel a tanyákon, falvakban és peremkerületekben egyedül élő idős embereknek, elszegényedett családoknak szeretnének megelőző jelleggel segíteni, felkarolni őket, s ezzel orvosolnák a bajok egy részét, hiszen a szociális háló igen lyukacsos.

Maglai Jenő a makkhetesiekhez szólva elmondta, észrevehető egy visszafogott a reménytelenség a közösségben, de a magyar közösség azért maradt fenn ilyen sokáig, mert volt egy komoly nemzettudata és komoly hozzáállása, hogy a közösséget megőrizze, s nem kellene engedni, hogy a reménytelenség érzése uralkodjon el rajtunk.

– Az a közösség, amelyik küzd, amelynek vannak elképzelései és összetart, erős közösség. Szabadkán is már sokan leírtak minket, a magyar közösséget, a VMSZ-t, a magyar politikumot, és bár nem volt egyszerű ezzel megküzdeni, újra egy meghatározó politikai szerepben vagyunk, s ez annak köszönhető, hogy volt egy összefogás, kitartás, így a reményvesztettség nem uralkodott el rajtunk. A köztársasági választásoknak is ilyen formában kellene megjeleníteniük ezt a szabadkai közösséget, mert nem mindegy, hogy milyen eredményt ér el a VMSZ. A választás után nagy változás áll be a politizálásban, ami Szabadka számára is fontos. Gondoljunk a kerülőút kiépítésére, a Népszínházra vagy a nagyobb infrastrukturális projektumokra, melyeknek köztársasági és tartományi pénzből kell megvalósulni, ugyanis az önkormányzat önerőből ezt nem tudja véghezvinni, ezért fontos, hogy minél többen felsorakozzunk a VMSZ mögött, s ezzel erősítsük befolyásolási erejét – mondta Maglai.