2024. július 17., szerda

Januárban teljesen leállhatnak a közintézmények

A Szabad Szakszervezetek Szövetsége szociális dialógus lefolytatását követeli az államvezetőktől

Jövő kedden, december 16-án figyelmeztető tüntetést tartanak több állami intézményben, a postákon, a Telekom Srbije telefonszolgáltatónál, a vasutakon, a szociális intézményekben, az egészségügyben is, és amennyiben az államvezetőség nem kezd szociális dialógust a közintézményekben dolgozókkal, január közepétől teljes munkabeszüntetés lesz a közintézményekben, a többi között az iskolákban is, jelentette be szerdán Belgrádban a Szabad Szakszervezetek Szövetsége.

– A munkásjog alapvető emberi jog, amelyet tiszteletben kellene tartani a közszférában és a magánszektorban egyaránt – emelte ki Ivica Cvetković, a Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke. – A közszférában dolgozók elégedetlenségének először a rendőrség adott hangot, az oktatásban dolgozók pedig már három hete rövidített órákkal tüntetnek. Az államvezetőség viszonyulását a szakszervezetek felé mindannyian tapasztaljuk, szociális dialógus lefolytatására nem is hajlandóak. Aleksandar Vučić kormányfő a napokban kijelentette, hogy nem is tudott arról, hogy eddig nem került sor szociális dialógus lefolytatására. Ez a kijelentés sérti az intelligenciánkat, de itt az alkalom, hogy végre sort kerítsenek rá – mondta.

Cvetković hangsúlyozta, követelik, hogy a közszférában dolgozók fizetéscsökkentéséről szóló törvényt helyezzék hatályon kívül, az ugyanis alkotmányellenes. Elfogadhatatlannak tartják, hogy a nehéz gazdasági helyzet kilábalásának terhét csak a közintézményekben dolgozók vállára helyezik. Mint rámutatott, ezt a terhet minden foglalkoztatottnak viselnie kell, attól függetlenül hogy hol dolgozik, így ők 1 százalékos fizetéscsökkentést javasoltak minden 25 ezer dinár felett kereső foglalkoztatott fizetéséből. Ezt a javaslatukat azonban az államvezetésből senki nem kívánta meghallgatni. Mivel minden tárgyalásból kihagyják a szakszervezeteket, a fizetéscsökkentés azonban jelentősen meghaladja a 10 százalékot, a munkatörvénnyel a közszférában dolgozók számára megszüntették ugyanis a holtmunka után járó járulékokat is, december 16-án egyórás figyelmeztető sztrájkot tartanak majd. És ha az államvezetőség ez után sem hajlandó tárgyalni, januárban már teljes munkabeszüntetés lesz a közintézményekben.

Aleksandar Pavlović, a Szerbiai Posta szakszervezetének elnöke elmondta, a posta 15 ezer alkalmazottja közül 11 ezernek a fizetése nem éri el az állami átlagkereset összegét. Ezek között vannak a postások, akik mindenféle időjárási körülmény között szállítják ki a küldeményeket a polgároknak. Kiemelte, már évek óta nincsenek monopolhelyzetben, hiszen az ország területén 48 postaszolgáltató működik, és így is a vállalat a megvalósított nyereségből több mint 67 millió eurót fizetett be az állami költségvetésbe a múlt évben. A fizetések csökkentésével csökken majd a vállalat megvalósított nyeresége, így a büdzsébe kerülő összeg is, vagyis az állam nem éri el azt eredményt, amire számít, tette hozzá.

Miroslav Joksimović, a Telekom Srbija szakszervezetének elnöke is hangsúlyozta, a politikai nyilatkozatok ellenére ez a vállalat nincs az állami költségvetés terhén, az évente 150 millió euró nyereségéből az összeg legnagyobb hányada éppen az állami költségvetésbe került. Felháborodásának adott hangot, hogy addig, amíg a közszférában dolgozókat az államvezetők lustának nevezik, éppen a közszféra az, amelyet mozgósít, amikor nehézségek vannak, így a majdanpeki súlyos időjárási körülményekben is éppen ezek a munkások oldották meg a nehézségeket, vagy az obrenovaci árvízhelyzetben is ők álltak helyt a járvány terjedésének megfékezésében, az elektromos áramellátás, a telefonszolgáltatás helyrehozásában.

– Összesen 550 ezer ember dolgozik a közszférában, ami a lakosság 7,8 százaléka. Ezt az adatot figyelembe véve Szerbia a világon az utolsó előtti helyen áll, minden más országban jelentősen magasabb a közszférában foglalkoztatottak aránya – emelte ki Joksimović. Hozzátette: – A világon mindenhol a közszféra megőrzésére törekszenek, csak mi adunk jobb körülményeket a magánszektornak. A Telekom Srbija megközelítőleg 100 ezer közvetítővel dolgozik együtt. Ha leépítik a vállalatunkat, nem csak az itt dolgozók maradnak munka nélkül, hanem ezek a közvetítők is munka nélkül maradnak. Nem tudja a közszféra azt a kötelességet pótolni, amelyet az állam elmulasztott, vagyis nem tudja a mágnások adóhátralékait megfizettetni, fűzte hozzá.

Cveta Trifunović, Szerbia Szociális Védelemben Dolgozói Szakszervezetének elnöke véleménye szerint az államvezetőség éppen azokat terheli, akik fizetését 2008 óta nem változtatták. A csökkentéssel már őket is a szegénység szélére sodorták, éppen ezért ő a megszorításokat genocid takarékossági intézkedésnek nevezte.

– Az ország területén havonta 1300 új beadvány érkezik, amivel szociális segélyt kérnek, ennek a terhét pedig változatlan alkalmazottszámmal kell feldolgoznunk, és egyre csökkentik a fizetésünket. Lassan nem tudjuk már viselni ezeket a terheket – tette hozzá Trifunović.

Vladimir Adžić, a Szerbiai Tanügyi Dolgozók Szakszervezetének Uniója nevében elmondta, lassan negyedik hete az ország területén 1100 iskolában 30 perces órákkal tüntetnek a tanügyi dolgozók. Ez a döntésük mellett maradnak az év végéig, és ha az államvezetőség nem kezd szociális dialógust a tanügyi dolgozókkal, január közepén teljes munkabeszüntetést tartanak azzal, hogy nem zárják le ezt a félévet, így a diákok záróosztályzatok nélkül maradnak. Mint hangsúlyozta, a tanügyben a helyzet tarthatatlan, és a gondok megoldásához nem elég, hogy a megbízott miniszter fogadja a szakszervezetek képviselőit. Tennie is kellene valamit.