2024. július 17., szerda

Az ügyvédek elálltak a tárgyalástól

Az ügyvédek az alkotmánybíróságot tarják felelősnek az igazságügy négy hónapos blokádjáért

Lassan három hete, hogy mindennap egy órára az ügyvédek az alkotmánybíróság előtt, Belgrádban, a Sándor király körút elején összegyűlnek, hogy nyomást gyakoroljanak az alkotmánybíróságra, és így négy hónap hallgatás után végre döntést hozzon a közjegyzőkről szóló törvény alkotmányellenességéről. Hétfőn a hideg ellenére több száz ügyvéd gyűlt össze, hogy transzparensekkel, illetve hangosan is kimondják: az alkotmánybíróság az igazságügy csúcsa, feladata rámutatni a törvénytelenségekre, és semmiképpen sem az államvezetőség érdekeit kell hogy védje. Mint azt az ügyvédek hangsúlyozzák, az alkotmánybíróság nem „szolgáltató bíróság”.

Az ügyvédek elmondásai szerint már csak annak alapján meghozhatná az alkotmánybíróság a döntését, hogy az alkotmány szerint jogi segítséget a polgároknak csak az ügyvédek és az önkormányzatok szakszolgálatai adhatnak, Szerbia jelenlegi alkotmánya nem ismeri a közjegyzők intézményét. Éppen ezért értelmetlennek tartják az ügyvédek és igazságügyi minisztérium tárgyalásait, hiszen – véleményük szerint – olyan törvényről, amely alkotmányellenes, nincs mit tárgyalni.

– A Szerbiai Ügyvédi Kamara még szeptemberben átadta kérvényét az alkotmánybíróságnak, ebben azt kéri, vizsgálják meg a közjegyzőkről szóló törvény alkotmányosságát. Az alkotmánybíróság pedig már négy hónapja hallgat, szemet huny az alkotmány megsértése felett, illetve afelett, hogy milliós összegeket húznak ki ez a törvény által a polgárok zsebéből egyének és politikai pártok javára. Négy hónapja nem működik az igazságszolgáltatás Szerbiában. Elutasítjuk azokat a vádakat, hogy az ügyvédek miatt. Azok miatt áll az igazságszolgáltatás, akik nem tartják tiszteletben a törvényeket és az alkotmányt, akik meglopják a polgárokat, és azok miatt, akik miatt az alkotmánybíróság még négy évig hallgatni fog, hogy egyesek még több pénzt húzzanak ki a polgárok zsebéből – emelte ki Feđa Dimović belgrádi ügyvéd. – Mi nem hallgathatunk. Nem hagyjuk, hogy további milliókat húzzanak ki a polgárok zsebéből, annak ellenére, hogy egyesek megpróbálják megbontani az egységünket. A mai nappal szeretnénk biztatni a Szerbiai Ügyvédi Kamarát, hogy bátran folytassák a tüntetést, és ne hajoljanak meg semmilyen kompromisszum előtt – mondta.

Momčilo Bulatović ügyvéd is arra mutatott rá, hogy az alkotmányba ütköző, közjegyzőkről szóló törvénnyel 8,5 ezer ügyvédet fosztottak meg a munkájától. A jogi tanácsadást ugyanis – megvonva az ügyvédektől – az ország területén összesen működő 92 közjegyzőre bízták.

– Mivel érdemelte ki ez a 92 személy, hogy ma átlagban 30 ezer eurót keressen havonta? Felmerül a gyanú, hogy ezek a személyek valamilyen megállapodást kötöttek egyénekkel, politikai pártokkal vagy a közjegyzői irodák tulajdonosaival. Nem hallgathatunk az emberi jogok megsértéséről vagy az igazságszolgáltatás működésének ellehetetlenítéséről. Nem az ügyvédek az oka annak, hogy az igazságszolgáltatás áll. Hanem az igazságszolgáltatás már harmadik reformja vezetett ide, amit a mai napig nem fejeztek be. Ki kell mondani, hogy a közjegyzőkről szóló törvény alkotmányellenes, és ilyen esetben nincs miről tárgyalni. Ki kell mondani azt is, hogy azok, akik meghozták a közjegyzőkről szóló törvényt, lopást követtek el, vagyis törvényes keretek közé helyezték a lopást – emelte ki Bulatović ügyvéd.

Eredmény nélkül zárult le az ügyvédek és az igazságügyi minisztérium közötti tárgyalás hétfőn. Mint azt a Szerbiai Ügyvédi Kamara szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében kiemelik, nem tudtak megállapodásra jutni, mert az igazságügyi minisztérium nem kívánt semmilyen változtatásokat elfogadni a közjegyzőkről szóló törvényben és a többi kapcsolódó törvényben.

– A kamara által megfogalmazott jogi argumentumokat az igazságügyi minisztérium nem cáfolta meg, de nem is adtak rá semmilyen jogi választ. Így a tárgyalások sikertelenségéért egyedül a minisztérium tehető felelőssé. A minisztérium továbbra is kitart az alkotmány megsértése mellett, ami a Szerb Köztársaság jogrendszerének, illetve az emberi jogok és polgári jogok összeomlásához vezet – áll a közleményben.

A témában kedden tartanak sajtótájékoztatót a SZÜK belgrádi székházában.

Ivan Gvozdenac, a vajdasági fiatal ügyvédek képviseletében elmondta, a közjegyzőkről szóló törvény minden polgár kifosztását jelenti, amit nem hagyhatnak szó nélkül, hiszen szavai szerint: „amíg nincs igazságszolgáltatás, az ügyvédek állnak a jog szolgálatában”.

Az ügyvédek tüntetése mellé állak a belgrádi Jogi Egyetemi Kar hallgató is. Aleksandar Petrović, az egyetemi hallgatók nevében kiemelte, amennyiben az állam nem akar rossz törvényeket, törvénytelen kamarák megalapítását, médiacsendet, megfosztott ügyvédi hivatást, akkor alkalmazható, ésszerű törvényeket kell hoznia, törvényes keretek között megalapítania a kétségtelenül szükséges közjegyzők kamaráját, és demokratikus párbeszédet folytatnia az érintett felek mindegyikével. Így nem kell félnie az ügyvédektől sem.

Vladimir Gajić ügyvéd rámutatott, az elmúlt négy hónapban Nikola Selaković igazságügyi miniszter először fenyegette az ügyvédeket, nem volt hajlandó tárgyalni. Majd megpróbálta lerombolni egyesek tekintélyét, majd megpróbálta megosztani az ügyvédeket. Most pedig tárgyalásokat folytat, közben pedig nem kíván érdemben megállapodásra jutni.

– És itt az alkotmánybíróság pedig arra vár, hogy az ügyvédek és az igazságügyi minisztérium megállapodásra jussanak, csak hogy ne kellejen végeznie a munkáját. Jovan Dučić nagy szerb költő azt mondta: becsületesnek kell lenni, hogy bátor lehess. Éppen ezért arra szólítjuk ma fel az alkotmánybíróság tagjait, hogy végezzék végre a munkájukat, amiért a polgárok megfizetik őket, az igazságszolgáltatás blokádjáért ugyanis ők tartoznak leginkább felelősséggel – mondta Gajić.