2024. július 17., szerda

Több ezer felvonuló, több ezer rendőr

Incidensek nélkül, az egyház bűnbocsánati imájával múlt el az idei belgrádi büszkeségnapi felvonulás

Incidensek nélkül múlt el az idei büszkeségnapi felvonulás Belgrádban. A belügyi szervek azonban a legszigorúbb feltételek mellett szervezték meg a felvonulók biztonságát, még szombaton megtették a szükséges intézkedéseket a forgalom elterelése érdekében, eltávolítottak az utcákról minden veszélyes tárgyat, így a szemeteskosarakat is leszerelték. A rendőröket, a rohamrendőröket és a különleges osztagokat még szombat este kivezényelték az utakra, ugyanis már vasárnap kora reggel, 7 órakor lezárták a belvárost.

A büszkeségnapi felvonulásra, a Pride-ra az újságírókat, a polgárokat és a vendégeket 10 órától várták a kormány épülete elé, akik a rendőrkordonon belülre csupán három irányból: a Slavija térről, a vasútállomástól és a Terazijéről tudtak bejutni. Boban Stojanović, a Pride szervezőbizottságának tagja kiemelte, a büszkeségnapi felvonulás ma a régió békepolitizálásának része. Ezt bizonyítja, hogy a régió, a valamikori Jugoszlávia területéről érkeztek vendégek, akik maguk is tagjai, vagy támogatják ezt a közösséget. Megtudtuk, az esemény megszervezésében több mint 70 fiatal aktivista vett részt, és több mint 200 ember vállalt szerepet annak megvalósításában.

Bár a médiumok az LGBT-közösség széthúzásától tartottak, ugyanis a Pride-dal egy időben rendezték meg a Trans Pride-ot, a transzszexuálisok felvonulását is, Stojanović elmondta, jó, ha az LGBT-közösség egyik leginkább veszélyeztetett része külön próbálja felhívni magára a figyelmet, ez más országokban is így van. Ennek ellenére reményét fejezte ki, hogy a jövőben közösen lépnek majd fel a felvonuláson, hiszen ugyanazokért a célokért küzdenek. Goran Miletić, a felvonulás szervezőbizottságának tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben az évben sokkal jobb hangulatban telt a felvonulás előkészítése, nem érte őket különösebb fenyegetés sem, az ellen-felvonulók pedig békésen fejezték ki véleményüket a Pride-ról. Elmondta ugyanakkor, ennek ellenére még mindig nagyon sok rendőrt vontak be a melegfelvonulás biztonságának megszervezésébe, éppen ezért az első lépések után még nagyon sok tennivalójuk van a közvélemény formálásában. Ebben segítenek azok a művelődési, szórakoztató programok is, amelyek az LGBT-közösség helyzetére és jelenlétére világítanak rá.

Miután Biljana Srbljanović, a Pride küldöttje megtartotta beszédét, felhívta a figyelmet a felvonulás kezdeti nehézségeire, azokra az emberekre, akik a homoszexualitás elfogadtatásáért harcoltak, rámutatott azokra az emberekre, akik bajban vannak, a szabad ég alatt alszanak, a saját boldogságukért harcolnak, a jobb jövő reményében indultak útnak – ezek a menekültek –, illetve arra serkentette a jelenlevőket, hogy segítsenek a belgrádi parkokban menedéket kereső embereknek. A séta többek között a „Hadd szeressem azt, akit akarok, és nem azt, akit muszáj” üzenettel 12 óra után indult a kormány épülete elől, a Miloš kenéz utcán át, majd a Milan király utcára kanyarodott a mintegy 1500 fős tömeg. A Milan király utca és a Terazije sarkán található, a hazafiaknak emelt emlékműnél megálltak, hogy az elveikért harcolókra emlékezzenek. Itt nem maradt el a politikai beszéd sem, ahol a kapitalizmus nehézségeit ecsetelte egy felszólaló, amit a tömeg egy idei hallgatott, majd hangos füttyszóval hozták a felszólaló tudtára, hogy a Pride nem a politikáról szól. A Nikola Pašić térre folytatta az útját a tömeg, majd a parlament előtti parkban tartották meg záróbeszédüket mindazok, akiknek mondanivalójuk volt az összegyűltekhez, így az LGBT-közösség Nagy-Britanniából, Amerikából és Montenegróból érkezett tagjai is felszólaltak.

Az idei büszkeségnapi felvonuláson is számos közéleti személyiség is részt vett. Mindenekelőtt Siniša Mali, Belgrád polgármestere, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a Pride egy pozitív üzenet a világ felé a város liberális gondolkodásáról, illetve arról, hogy a város nem tűr meg semmiféle megkülönböztetést. Részt vett a sétán Michael Kirby, az Amerikai Egyesült Államok belgrádi nagykövete, Michael Davenport, az Európai Unió szerbiai küldöttségének vezetője is, illetve Brankica Janković, az egyenjogúság védelmével foglalkozó parlamenti megbízott, továbbá ott volt Ivan Tasovac művelődési és tájékoztatási miniszter, Saša Mirković, a tájékoztatással megbízott államtitkár, Jadranka Joksimović tárca nélküli miniszter is, illetve számos más, a politikában aktív személy.

A büszkeségnapi felvonulás biztonságát szolgáló rendőrkordonon kívül a pravoszláv egyház liturgiát tartott, amely során az LGBT-közösség, az egyház szemében eltévelyedett személyek lelki üdvéért és a bűnbocsánatért könyörögtek.

Délután 3 után helyre állt a közlekedési rend Belgrád központjában.