2024. július 28., vasárnap

Hej, óvoda, óvoda…

Zentán 2100, Topolyán 2300, Szabadkán 2700, Magyarkanizsán 3200 dinárba kerül a napközi

A nagyszülők hiányában a napközibe viszik a szülők a kicsiket

Az óvodában az a legfontosabb a gyerek számára, hogy érzelmi biztonsághoz jusson, hogy az óvónő barátságos hellyé tegye számára, hiszen a családi fészek után ez az a hely, ahol gyerektársaságban, egy kedves óvónő segítő közreműködésével biztonságban fejlődhet. Bár a születendő gyerekek száma szinte állandóan csökkenő tendenciát mutat, a bölcsődei és a napközis ellátás iránti igény növekszik. A kényszer sokszor már a három év alatti gyerekeket is közösségbe hajtja. Ahol a nagyszülők még aktívak, vagy más okból nem igényelhető gyermekfelügyelő szerepkörük, ott a kicsiknek nagyon sokszor 6-tól három óráig, vagy még tovább a napköziben kell lenniük.

Csernek Magdolna, a topolyai Bambi Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatónője elmondta, ha teljes kapacitással dolgoznának, akkor megközelítőleg 1300-ig nőhetne a létszám. Ez a kilencvenes évek elejéig volt így, azóta az ismert okok miatt a topolyai község is negatív natalitásúvá vált, és most már a nyolcszáz körüli létszám jellemző évek óta. Az elkövetkező ötéves időszakra vonatkozóan a célszerűsítés miatt felmérés készült, és még 20 százalékos csökkenés várható a gyerekek létszámát illetően.

– Bízunk benne, hogy a szülők megtartják a tradíciót, és minimum két évig járatják gyereküket óvodába, és nem csak a kötelező egy évet. A statisztika szerint a gyerekek 10-15 százaléka jár csupán egy évet intézményünkbe, a többiek legalább két évig. A bölcsődei, napközis ellátás iránt nagy érdeklődés tapasztalható, a normatíva feletti létszámú tagozatokkal rendelkezünk. Ez főként a topolyai központi épületre vonatkozik, de a Zentai úti óvodában is megszerveztük ezt a szolgáltatást, valamint Bácskossuthfalván. Az iratkozás után átnézzük a szülők igényeit, sokan igénylik a kétnyelvű, vegyes csoportokat, főként a fiatalabb korosztályok, és rangsorolás után derül ki, hogy hány tagozat nyílhat. Előjogot azok a családok élveznek, amelyekben mindkét szülő dolgozik. Évközben már nagyon nehéz bejutni. Május utolsó hetében iratkozhatnak be az iskolai előkészítőbe induló gyerekek, június első hetében pedig a fiatalabb korosztályok.

Előfordul-e, hogy a kötelező iskolai előkészítőbe nem iratkozik be valaki?

– A községi tanügyi tanácsos segítségével történik a beiskolázás, a családok több mint 90 százalékánál nincs gond. Azok a listán szereplőket, aki nem jelentkeznek, értesítjük, és ilyenkor több esetben a nagyszülők jelzik, hogy az itt született és nyilvántartott gyerekek időközben elköltöztek Magyarországra. A tanügyi tanácsos ebben az iskolaévben két esetben élt a jogával: a kihágási bíró által értesítve lettek a szülők, hogy vagy büntetést fizetnek, vagy beíratják a gyereket az óvodába. Ilyen eset ritkán fordul elő, főként anyagiak miatt, amikor a gyereknek nincs cipője, ruhája, hogy télen eljöjjön, de tapasztalunk hanyagságot is.

Mennyibe kerül az óvodai ellátás?

– A topolyai községben még mindig 2005-ös árakkal számolunk, próbálunk megértők lenni, de az intézménynek ez nem könnyű helyzet. A szülőnek a gazdasági ár 20 százalékát kell fizetnie. Az élelmet a szülő teljes mértékben fizeti, a havi költség pedig szeptembertől júniusig nem változik. Az óvodások ellátásáért a szülők 1211 dinárt fizetnek (ebből az uzsonna 700 dinár). Észrevettük, hogy nagyon sok gyerek reggeli nélkül érkezik, tehát bőséges az uzsonna. A bölcsődében 719, a napköziben 571 dinár a havi költség, ehhez csatolódik az élelem ára, ahány munkanap van, annyiszor kell fizetni, a napi háromszori étkezés 1750 dinár egész hónapra.

Már két gyerek esetén sem kevés ez az összeg, háromnál viszont nagyon sok. Milyen segítséget kapnak a nagycsaládosok, s milyet a nehéz körülmények között élők?

– Az alapítónak oly módon segít az állam, hogy minimális programra ad egy összeget, a tartományi támogatás pedig az egy édesanyától született harmadik és negyedik gyereknek érkezik. Ez a mi esetünkben 250 000 dinár bevétel a tartományból. Ezzel a lehetőséggel az érintett családok mindegyike él, mi igyekszünk segíteni a szükséges papírok összegyűjtésében. Emellett a szociális központ által kiadott igazolás alapján kérelmezni lehet a felmentést, és a község átveszi a szülő kötelességét.

A tartomány irányába minden januárban fel kell újítani a kérelmeket, a változásokkal egyetemben – tudtuk meg a Bambi igazgatójától.

A szabadkai Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézményben április 19-étől 30-ig tart az iratkozás, ez most a 2004-ben és a 2005 január-februárjában született gyerekek számára kötelező. 4100 gyereket ölel fel az intézmény, ebből 450 a harmadik és negyedik gyermek, és az önkormányzat 54 esetben támogatja azokat a családokat, amelyekben nem egy anyától születtek a gyermekek, de egy családban nevelkednek. A szociális központ adataira támaszkodva még közel 60 gyermek részesül önkormányzati támogatásban, és az önkormányzat felkarolja a roma származású gyerekeket is. Dujo Runje, az intézmény pedagógusainak koordinátora elmondta, hogy az óvodások félnapos ellátásáért 1110 dinárt fizetnek, a bölcsőde gazdasági ára 15 570, a napközié 13 538 dinár, ennek 20, 25 illetve 30 százalékát fizetik a szülők. Az intézmény honlapján olvasható adat szerint az 1és 7 év közöttiek 42 százaléka részesül napközis ellátásban, míg ez az átlag köztársasági szinten 32%.

A zentai Hófehérke óvoda igazgatónője, Gedošević Valéria elmondta, hogy mind többen igénylik a napközis ellátást, 38 tagozatból 34-ben egész napos a felügyelet: fél hattól fél négyig igényelhető szolgáltatás, Zentán kívül Felsőhegyen is, Bogarason, Kevin és Tornyoson pedig klasszikus óvodai csoportok vannak. Intézményük ebben a tanévben 730 gyerekről gondoskodik. A bölcsőde gazdasági ára 19 040 dinár, ebből a szülőkre eső rész 3809 dinár. Napközi esetében a 10 630-ból 2127, a félnapos ellátás esetében pedig az érvényes minisztériumi szabályzat szerint az önkormányzat által kidolgozott árlista szerinti 4888 dinárból 978-at fizet a szülő. A nagycsaládosok támogatása rendszertelenül és nagy késéssel érkezik (márciusban a decemberi), ami 96 óvodás ellátását érinti a községben. 54 szociális kategóriába eső gyerek pénzelését vállalta az önkormányzat, az előző években sajnos ez nem volt jellemző.

A magyarkanizsai községben 708 gyerek jár a Poletarac óvoda 38 tagozatába. A 2008-ban meghatározott árajánlat van érvényben, amely szerint az óvodai ellátás 1280, a napközi 3230, a bölcsőde pedig 3350 dinárba kerül. Veselinov Ibolya igazgatónő azt is elmondta, hogy nagy örömére teljes a beiskolázás, a roma gyerekek esetében is. Az önkormányzat 111 gyermek uzsonnáját fedezi, a harmadik-negyedik gyermek utáni tartományi támogatásban 113-an részesülnek.