2024. november 25., hétfő

Ami romlott, az titkos is

A két hónapos élelmiszer-ellenőrzés során 1129 kifogásolható terméket találtak, több mint 250-et kivontak a forgalomból, de a minisztérium nem árulja el, melyek ezek

Március folyamán nagyszabású ellenőrzést végzett a földművelési minisztérium földművelési főfelügyelősége Szerbia egész területén, amelynek során a növényi eredetű földművelési és élelmiszeripari termékek minőségét vizsgálták a kiskereskedelmi objektumokban. Az ellenőrzés során 140 000 terméket vizsgáltak meg, és ezek között 1129 olyan terméket találtak, amelyeknek vagy lejárt a szavatossága, vagy nem feleltek meg az egészségügyi előírásoknak, vagy pedig a termékről szóló információ volt rosszul feltüntetve.

A vizsgálat során észlelt szabálytalanság miatt összesen 256 esetben tiltották be a terméket, 275 esetben szabálysértési eljárás beindítását kérték, és 72 feljelentést írtak gazdasági vétség miatt.

Ezután az ember azt várná, hogy elolvassa azt is, melyek azok a termékek, amelyek rossz minőségűek, vagy esetleg károsak a fogyasztók számára. Sajnos, akármennyire is kerestük, nem találtunk erre vonatkozó információt, még a minisztérium honlapján sem. Olga Vlahović, a mezőgazdasági minisztérium szóvivője elmondta, hogy nem igazán érti, miért szeretnénk mi ezt megtudni.

– Ezeket a termékeket kivonták a forgalomból, úgyhogy nem áll fenn semmiféle veszély, ezért nem látom, miért közölnénk ezeknek a termékeknek vagy a termelőknek a nevét.

Lehet, hogy azért, mert ha a polgárok tudják, ki volt a rossz termék gyártója, akkor máskor elővigyázatosabbak lesznek, vagy talán nem is vásárolnak tőle semmit?

– Nem hiszem, hogy most bírálnunk kellene ezeket a termelőket vagy gyártókat, mivel ezeket a termékeket bevontuk. Nem mondhatjuk mi azt, hogy ennek a gyártónak rosszak a termékei, hogy így felhívjuk a fogyasztók figyelmét.

Miért, hiszen így megtudhatnák az emberek, melyek ezek a termékek?

– Nem adhatjuk csak úgy közre egy listán ezeknek a termelőknek a nevét.

Miért, ezt nem tiltja a törvény.

– Nem tudom, ezt le kellene, hogy ellenőrizzem a felügyelőséggel. Elküldhetem Önnek e-mailben, ha sikerül megszereznem ezt a listát.

Jó, de minket az érdekel, hogy a polgárok hogy juthatnak hozzá ehhez az információhoz. A törvény nem tiltja, amikor pedig a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület folytat hasonló ellenőrzést, mindig felteszi honlapjára azoknak a termékeknek a listáját és gyártóját, amelyeknél valamilyen szabálytalanságot észleltek.

– Ezt nem tudom, ők lehet, hogy így dolgoznak. A polgárok informálódhatnak a mezőgazdasági felügyelőségnél. Nézze, 1129 olyan termék volt, amelynél valamiféle hibát találtunk, nem gondolja talán, hogy az összeset közreadjuk egy listán – mondta Vlahović.

Gordana Mijatov, a köztársasági élelmiszerbiztonsági osztály felügyelője hasonló véleményen volt, mint kolléganője.

– Mi nem tüntethetjük fel a közleményeinkben a gyártók vagy a termékeket nevét, mert ez a konkurencia elveit sértené.

A törvény azonban nem gátolja Önöket abban, hogy ezt megtegyék, a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület folyamatosan nyilvánosságra hozza ezeket az információkat.

– Ők a saját módszereik alapján dolgoznak, mi pedig úgy, ahogyan azt előírják a minisztériumokban.

Továbbra sem értem, miért nem hozhatják nyilvánosságra azt, ha tegyük fel egy üzletben egyfajta mustár nem felel meg az előírásoknak?

– Egyszerűen nem tehetünk olyat, hogy ha találunk ilyen terméket, akkor ez az egy termék miatt a gyártóját kellemetlen helyzetbe hozzuk. Mi folyamatosan ellenőrizzük a termékek minőségét Szerbiában, és ha valami gond van, akkor reagálunk, úgy ahogyan azt az előírások szabályozzák.

Ön szerint nem kell nyilvánosságra hozni azokat a termékeket vagy gyártóit, amelyek egészségügyileg károsak lehetnek a polgárokra nézve?

– Nemcsak én gondolom így, hanem ez a minisztérium álláspontja, tehát mi nem mehetünk bele valamiféle konkurenciát sértő ügyekbe, viszont nyitottak vagyunk még a személyes indítványokra is, tehát ha valaki valami szabálytalanságot észlel valahol, azt nekünk nyugodtan jelentheti. Az év elejétől ez idáig a fogyasztók 31 alkalommal fordultak hozzánk különféle panaszokkal, az esetek ötven százalékában igazuk is volt. Elmondhatom, hogy ha beérkezik egy panasz, abban a pillanatban reagálunk, és nyomban terepre megyünk, hogy kivizsgáljuk az ügyet. Én felhívnám a fogyasztók figyelmét, hogy olvassák el a termékeken feltüntetett címkét, mert az a tapasztalatunk, hogy a fogyasztók nagyon ritkán olvassák el ezeket. Sokan akkor olvassák el például, amikor már fogyasztottak az élelmiszerből, és észrevették, hogy romlott – mondta Mijatov.

Goran Papović,a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület elnöke elmondta, hogy a ők már évek óta arról beszélnek, hogy nem lehet oly módon végezni az élelmiszerek ellenőrzését, ahogyan azt a mezőgazdasági minisztérium csinálja.

– Képzeljék el, mi történik abban az esetben, ha ezek a gyártók újra nem megfelelő minőségű terméket dobnak a piacra, a fogyasztónak pedig fogalma sincs, mire kell odafigyelnie. Megtörténhet az is, hogy az információk eltitkolása miatt megveszik a káros terméket, és megmérgezik magukat. Ha ilyen módon folytatják munkájukat, hogy nem hajlandók közzétenni, hogy mely gyártók termékei azok, amelyek nem felelnek meg az egészségügyi előírásoknak, akkor jobb ha nem is ellenőrzik a termékeket, mert ennek így nincs sok értelme. Akkor, amikor a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület szervezésében történnek az ellenőrzések, mindig fel vannak tüntetve a honlapunkon azok a gyártók, termelők és termékek, amelyeknél valamiféle kifogást észleltünk.

Lehetséges, hogy törvényt kell módosítani? A törvényes keretek nem engedik meg, hogy a minisztérium közölje ezeket az adatokat?

– Nem, ami a törvényt illeti, nincs semmi akadálya annak, hogy közöljék azoknak a termékek vagy gyártók nevét, amelyeknél észleltek valamit. Tehát törvényes akadály nem létezik, persze az lehetséges, hogy léteznek másfajta nyomások, de erről én nem tudhatok. Így azonban, ha nem tudja meg senki az eredményt, ezeknek az ellenőrzéseknek semmi hasznuk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás