2024. július 17., szerda

Aranykor

Ha lesz elég jelentkező, jutányos áron ebédet is kapnak majd a topolyai idősek napközijében az érdeklődők
Az idősek napközi otthona és közönsége, működésének első napjaiban (Fotó: Szabó Anikó)

A napközi május 4-én tárta ki kapuját az idős emberek előtt. Ha elegendő érdeklődő lesz, akkor a munkanapokon 8-tól 12 óráig szervezett, tartalmas, szórakoztató időtöltésen vehetnek részt az idősek, és ebédet is kínálnak majd nekik.

Érkezésünkkor mintegy húsz idős személy ülte körül a Topolyán Patócs-házként ismert épületnek, vagyis a Vöröskereszt székházának nagytermében felállított asztalt. Boglárka szemmel láthatóan nagyon jól érezte magát a társas- és kártyajátékokat játszó, újságokat lapozgató, kedélyesen csevegő idősek gyűrűjében.

– Az öregedés folyamatának leggyakoribb tünetei közé soroljuk a boldogtalanságérzetet, az önbecsülés, az önbizalom elvesztését, az elhagyatottság, a bizonytalanság érzését. Elsősorban a család feladata idős tagjait átsegíteni ezen a folyamaton. A családi kötelékek lazulása, a családok szétesése az idős emberek magányának fő okozója. Éppen ezért fontos, hogy létrehozzunk olyan intézményeket, amelyek befogadják ezt a korosztályt. Olyan feltételeket és lehetőségeket kell teremtenünk, amelyek jóvoltából az idős személyek nem a társadalom másodrendű polgárainak, hanem közösségük hasznos és értékes tagjainak érezhetik magukat – nyilatkozta EgeresiBeer Boglárka, a napközi szakmunkatársa, aki nagy elánnal és hozzáértéssel dolgozta ki a napközi programtervét.

A fiatal szakember arra a tudására alapozva, miszerint a nyugdíjas korosztály képviselői is komoly sikereket érhetnek el a gyakorlati jellegű, személyre szabott oktatásban, pszichológiai és pedagógiai alapú műhelymunkákat, kreatív kézműves tevékenységeket szeretne szervezni:

– Különböző csoportmunkákon keresztül a csoportszellem erősítését szeretném elérni. Érzékszerveinket ösztönző gyakorlatokat iktatok majd be a napi programokba, a kreativitást fejleszteném, a képzelőerőt ösztönözném. A kézügyesség-fejlesztés mellett a beszédkészség-fejlesztés is terveim között szerepel – fejtette ki.

Azt, hogy a beszédgyakorlatoknak sok esetben milyen lényeges szerepük van az idősek életében, Illés Lídia nyugalmazott pedagógus, szociális munkás is megerősítette, aki Beer Boglárkával együtt lát el szakmai feladatokat a napközi otthon életében. Lídia 1957 óta él Topolyán, azóta a Vöröskereszt aktivistája is. Egyike volt azoknak, akik 1993-ban elindították a városban a népkonyhát. Jelenleg is több mint tíz idős házaspárt, egyedülállót látogat rendszeresen. Beszélgetésünk alatt egy megdöbbentő kijelentést tett: terepi tapasztalatai azt mutatják, hogy sok esetben a magányos, idős ember beszélni is elfelejt. Illés Lídiát tartják a topolyai idősek napközije megálmodójának. A hölgy elmondásai szerint kezdeti célkitűzései között idősek otthonának alakítása szerepelt Topolyán, annak idején 2500 ember aláírásával támogatta is ötletét, azonban jelenleg a napközi sikerével is nagyon elégedett. A napközi szakszolgálatának illetékesei elmondták: a szórakoztató, kulturális programok mellett jogi tanácsadás, alap-egészségügyi ellátás (vérnyomás-, vércukorszintmérés) megszervezése, a gyógyszerek beszerzésében, bevásárlásban való segédkezés, egészségügyi, vallási, történelmi előadások, kisebb kirándulások szervezése is szerepel célkitűzéseik között. A mozgásukban korlátozott idős érdekeltek számára megoldják majd a szállítást lakásuk és a napközi otthon között.

A Vöröskereszt aktivistái a napközi önkénteseivel együtt készítik el a harapnivalót, forró italt, amely egyelőre ingyenesen hozzáférhető. Ha az igénylők száma eléri a harmincat, a jövőben – jutányos áron – ebédet is kaphatnak a napközi látogatói. Egyéb háztartási munkát is végeznek az aktivisták. Alacsony díj fejében mosnak, vasalnak majd rájuk, pedikűr-, manikűr-, fodrász-szolgáltatásokat is szerveznek számukra. A napközi közönségét kérdezve többen nyilatkozták lapunknak, hogy a kellemes, füstmentes környezetben, jó társaságban eltöltött idő mellett a jövőben a napköziben elfogyasztható, társaságban elköltött ebéd lehetősége is vonzó.

– Ha lejövök a városba, betérek, és ha lesz ebéd, feliratkozom az igénylők sorába. Mosatást, egyéb szolgáltatást nem vennék igénybe, megelégszem a jó társasággal, a beszélgetés lehetőségével – nyilatkozta Kovács Mária.

A topolyai Major Margit, aki aktív nyugdíjasként nem hagyott fel a sporttal, kézimunkacsoportot vezet, örömét fejezte ki, hogy ezúttal egy újabb csoportot, közösséget fedezett fel. Elárulta, első benyomásai az idősek napközi otthonáról nagyon kedvezőek:

– Ötletgazdag kis közösség van kialakulóban. Meggyőződésem, hogy mi magunk is számos tartalommal tudjuk majd gazdagítani a napközis foglalkozásokat. Én például a kézimunka-ismereteimet tudnám továbbadni. A köztársasági munkaügyi és szociális minisztérium, a Szociális Fejlesztési Alap és Topolya község hathatós támogatásával és számos más adományozó segítségével, akik közül kiemelkedik Tóth Isaszegi Irén Hamburgban élő nyugdíjas mérnök asszony, 30 ezer eurós támogatása révén vált valóra a 2008 végén induló, 2010 februárjában záruló projektum. A nyugdíjas egyesület aktivistái a községben élő minden 65 év feletti polgárt megkerestek. Az adatbázis feldolgozása jelenleg is folyamatban van, amiből ki fog derülni, hogy elsősorban mire van igényük a községben élő idős embereknek. A 4 millió dinárosra tervezett projektum értéke a támogatóknak köszönhetően elérte a 8 millió dinárt, a napközi 80 négyzetméteresre tervezett épülete pedig 240 négyzetméteres lett. A projektum lezárása ellenére az építkezés nem fejeződött be, hátra van még az épület szigetelése, burkolása és meszelése, amely őszre várható.