A magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont számítógépes szaktantermében állandóan zajlik az élet. Amikor nem a tanterv szerinti óra folyik éppen, akkor azok a diákok veszik a birtokukba, akik valamilyen versenyre készülődnek. Munkájuknak meg is van az eredménye, hiszen a fiatalok sose térnek haza üres kézzel a megmérettetésekről.
– Idén ötödik alkalommal vettünk részt a középiskolások országos műszaki versenyén, és a számítógépes szerkesztő gépésztechnikus diákjaink most is jól szerepeltek. Előzőleg, három héttel ezelőtt, Pancsován, a vajdasági válogatóversenyen Császár Andor negyedikes martonosi fiú Vajdaság bajnoka lett. Ugyanezen a versenyen Pilisi Zoltán magyarkanizsai negyedikes tanulónk harmadik helyezést ért el. Ezen a versenyen minden középiskolának joga van részt venni, Szerbiában körülbelül száz iskolában van ilyen szak, és évente 3500 diák végez. Ebben a mezőnyben érnek el a diákjaink ilyen jó eredményeket – magyarázta Tóth Béla felkészítő tanár.
Császár Andor Vajdaság bajnoka lett
Hangsúlyozta, hogy nem egyedül készíti fel a gyerekeket a versenyekre, hanem kollégájával, Hecskó Róberttel.
–Tehetséggondozunk itt többen is, és nemcsak a diákok képesek vagy képtelenek csapatmunkára, hanem mi, tanárok is – jegyezte meg a tanár úr.
A csapatmunka eredményességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Vajdaságból összesen hat diák jutott tovább az országos versenyre, közülük két magyarkanizsai középiskolás, és a hatból öt magyar diák.
– Nagyon jól megszervezett verseny volt az országos, a teszteket magyarul tölthették ki a diákjaink, tehát egyáltalán nem voltak hátrányos helyzetben. A hét végén, pénteken és szombaton tartották Kraljevóban az országos versenyt, és 26 versenyző között Pilisi Zoltán a negyedik lett, Császár Andor pedig a nyolcadik. Fontos, hogy egész Szerbiában csak négy olyan iskola volt, amelyikből két gyerek is továbbjutott, egyik a miénk. És a legfontosabb, hogy amióta járunk erre a versenyre, a miénk az egyetlen iskola egész Szerbiában, amelyik mindig két diákot tudott küldeni, és az öt év alatt minden diákunk benne volt az első kilencben. A diplomáinkon még sose volt kettős számjegy – jelentette ki Tóth Béla.
Két dologra nagyon büszke: három évvel ezelőtt két diákjuk első és harmadik helyezést ért el az országos versenyen, valamint tavaly egy olyan diákot is vittek országos versenyre, aki másodikban osztályt ismételt, utána viszont az élvonalba jutott.
Ezek az igazi sikerélmények egy tanár számára.
No meg azok az eredmények, amelyeket a diákok a verseny jellegű GENIUS konferencián értek el.
A számítógépes szaktanteremben hét harmadikos és egy elsős középiskolás diák várt ránk, rajtuk kívül még három negyedikes és egy elsős diák vett részt a konferencián. A műszaki tudományok szekcióban Almási Gábor magyarkanizsai diák a teniszütő-húrozó tervezéséért 1. díjat kapott. A tóbai Kiss László és az oromi Losonc Konrád az Alaktényezők meghatározása tengelyek kifáradásra történő ellenőrzéséhez című munkájáért kiemelt 1. díjban részesült. A magyarkanizsai Medve Viktor és a Vojvoda Zimonjić-i Fejős Krisztián a Napkollektor-projektért 1. díjat kapott. Második díjban részesült a horgosi Homonai József és Fujkin Lénárd az elektromos automobilért, a magyarkanizsai Medve Viktor és az oromhegyesi Kosányi István a Mechanikus és elektromos ablakemelő rendszerek című munkájáért. Második díjat érdemelt ki az oromhegyesi Nagy Némedi Csaba és Magyari Jozef Stefan az Energialabdáért. A magyarkanizsai Vadász Máté Gépész leszek … című munkája 3. díjas lett. Továbbá első díjas a matematika és számítástechnika szekcióban Pihe Edmond magyarkanizsai diák 3D-s valóság című munkája.
– Amikor az automobilt tervezték, a gyerekek olyan tudást is belevittek, ami nincs a tananyagban, azóta negyedikeseket tanítanak a kábelezésre. De fordítva is megtörténik, hogy a fiatalabbak fordulnak a negyedikesekhez. Pihe Edmond például a 3D-stúdiós munkájával olyat csinál, ami itt az iskolában nem tananyag, de remélem, mások is megtanulják majd tőle. Iskolánkban az utóbbi időben rendkívül sokat fejlődött a gyakorlati oktatás. Amit a technikusaink kigondolnak, azt az inasokkal együtt elkészítik, de akkor már az inas a főnök. Szabó Gyula és Sóti Attila a tanműhelyben az inasok vezetői, nekik köszönhető, hogy a műhely felszereltsége is rengeteget javult az elmúlt két évben, s hogy szeretnek ott dolgozni a gyerekek. Amióta ők készítik a városba a szemeteseket meg a kerékpártartókat, szívesebben dolgoznak. Ugyanakkor ők is eredményesen szerepelnek a különféle versenyeken, az autómechanikusok vajdasági versenyén például a martonosi Szél Attila a középmezőnyben végzett – mondta beszélgetőtársam.
Az is kiderült, hogy a diákok nem is annyira a versenyek miatt készülnek ilyen lázasan, hanem inkább azért, hogy egymásnak bizonyítsanak. Ennek köszönhetően van egy széles körű ismeretség a diákok között, és rengeteget tanulnak egymástól.
Tangazdaságukban igyekeznek majd valóra váltani a nagy terveket. A napkollektor már elkészült – az inasoknak, vagyis a hároméves szakok diákjainak köszönhetően –, és szeretnék elkészíteni a kis szélerőművet, az energialabdát is. Hogy ami az okos fejekből kipattan, azt az ügyes kezek valósággá formálják.