2024. július 28., vasárnap

Munkások jönnek, nem visszatoloncoltak

A topolyai Május 1. Építőipari Vállalat egykori telephelyén munkásszállás létesül
Bábi Attila: Nem visszatoloncoltak lesznek elhelyezve a munkásszálláson, hanem a cég dolgozói (Lakatos János)

A VMDP május 22-i Hírlevelében többek között megjelent az az Ágoston András pártelnök által aláírt levél is, melyet a VMSZ elnökéhez, Pásztor Istvánhoz címzett. A levél az egykori topolyai Május 1. Építőipari Vállalat telephelyén esedékes változásokról, pontosabban egy részének munkásszállássá való átalakításáról szól. Ágoston levelében azt írja: „az a hír járja, hogy ide költözik be az ötszáz dél-szerbiai vendégmunkás, aki az autópálya építkezésén fog dolgozni”.

A folytatásban Ágoston azt állítja, hogy „a VMDP tisztségviselői, kérdésükre, hogy miféle terv ez, amikor vidékünkön is van elég munkanélküli, s mire a nagy titkolózás, a községi tanácsban azt a magyarázatot kapták, hogy csupa útépítő szakértőről van szó”. A VMDP elnöke szerint „ez a terv sok veszélyt rejteget”, ezért levelében a következő kérdéseket veti fel Pásztor Istvánnak: 1. Miért kell Topolyára vezényelni ötszáz „útépítő szakértőt”, amikor Topolyán és környékén van elég munkanélküli, akik néhány valóban különös szakértelmet követelő munkafeladaton kívül eredményesen részt tudnának venni a valóban nagy jelentőségű autópálya megépítésében?; 2. Lévén, hogy nagy állami beruházásról van szó, bizonyára van valaki az illetékes köztársasági minisztériumokban, aki tudja, milyen a szakképzettségi összetétele annak a dél-szerbiai vendégmunkás kontingensnek, amelyet Topolyára szándékoznak átvezényelni?; 3. S a legfontosabb: nyilvánosan ugyan még nem hangzott el, de Topolyán felmerült a kérdés, nem egyszerűen arról van-e szó, hogy útépítés címén a nyugati államokból visszatoloncolt menekültek egy nagyobb csoportját telepítik át Topolyára?

Az üggyel kapcsolatban felkerestük Bábi Attilát, Topolya polgármesterét, aki a következőket nyilatkozta lapunknak:

– A köztársaság által kiírt tender alapján a 10-es közlekedési folyosó vajdasági szakaszán a baloldali útszakaszt a horgosi 28. kilométertől a határátkelőig, Horgos és Újvidék között a 38. és 98. kilométer közötti útszakaszt, valamint a Kelebia és Szabadka közötti kerülőutat egy hazai konzorcium építi, amelyet a Beograd, a Putevi Užice, a Planum és a Borovica vállalatok alkotnak. Hangsúlyozom, hogy ez köztársasági közbeszerzési eljárás, amelyhez a topolyai önkormányzatnak nem sok köze van. Logisztikailag közel vagyunk, itt van az Y-elágazás, valószínűleg ezért e cégeknek megfelel, hogy központként Topolyát válasszák ki. Ez a mi szemszögünkből is pozitív, hiszen ha mást nem, néhány száz ember ide fog vonzani, akik a pénzüket itt fogják elkölteni. A Planum cég kibérelte a Lohr cégtől (a francia Lohr felvásárolta a valamikori Május 1. Építőipari Vállalat teljes területét) az egykori igazgatósági épületet és a barakkokat, amelyet munkásszállásnak használna. Körülbelül száz munkásnak szeretne itt szállást biztosítani.

Tehát nem ötszáznak, mint a hírlevélben olvasható?

– Nem, körülbelül száz dolgozóról lenne szó. A levél kitér arra is, hogy miért nem topolyaiakat alkalmaznak. A cégeknek megfelelő, tapasztalt munkásai vannak a munkagépek kezelésére, de emellett topolyaiakat is fog alkalmazni. Százötven emberrel fog dolgozni, és mintegy ötvenet, ha nem is csak Topolyáról, de a környékről vesz fel. A Borovica cég két héttel ezelőtt tartott munkásfelvételt, ötven munkást alkalmaznak majd, a Putevi Užice pedig a múlt pénteki állásbörzén volt jelen, és körülbelül nyolcvan életrajzot begyűjtöttek.

Tehát nem felel meg a valóságnak, hogy Németországból visszatoloncolt romákat szállásolnak majd itt el. Mindez a községi tanács ülésén is elhangzott, nem kellene elpolitizálni a témát, nem visszatoloncoltak lesznek elhelyezve a munkásszálláson, hanem a cég dolgozói. Hogy miért nem községbeliek, annak az az oka, hogy minden cégnek megvan a saját felépítménye, ugyanakkor, mint említettem, a topolyaiaknak is adódnak lehetőségei az elhelyezkedésre.

Topolya polgármestere elutasította azt a feltevést is, hogy a VMSZ-es vezetők titkolóznak. Mint mondta, az érintett munkanélküliek a Foglalkoztatási Szolgálat topolyai kirendeltségén keresztül lettek értesítve.

– Látszik, hogy politikai a levél, erre én csak annyit tudok mondani, hogy a Magyar Koalíció mellett kitartunk Topolyán, minden pénteken tárgyalást tartunk. Bárki bármiről kérdezhet, ami a pártközi információkat illeti. Nem titkolózunk tehát, a munkálatok rövidesen beindulnak, s néhány hónapot vesznek igénybe – mondta végül Bábi Attila.