Amikor 2005-ben és 2006-ban nagy árhullám vonult le a Tiszán, akkor Magyarkanizsa alatt az üdülők tetejének csak a hegye kandikált ki a megáradt folyóból, a falvakban belvizek döntöttek össze régi, vert falú és vályogházakat, repesztettek meg új, erős épületeket, irtottak ki gyönyörű gyümölcsösöket.
Amikor idén télen ismét megduzzadt a folyó, akkor abban reménykedtünk, hogy talán megosztódik a nagy vizek levonulása, és ezúttal megússzuk a nagy tavaszi áradást. Sajnos, mint kiderült, túl optimisták voltak az akkori jóslatok.
Naponta újabbnál újabb tragédiákról érkeznek hírek a kiöntött Tisza felső és középső szakaszáról. Szegednél már rég lezárták a rakpartot, és ilyenkor tudjuk, hogy hamarosan ránk zúdul az áradat.
A múlt héten még csak magas volt a vízállás, tegnap meg már a Tisza-parti üdülők kerítését nyaldosta a folyó. Motorfűrész zúgott a széles víz közepén: a csónakokból ezúttal nem halra, hanem méretes farönkökre lestek az ügyes pecások.
– Lelassult az áradás, mert nem jött le a Maroson a várt hullám, ezért eltolódik nálunk a tetőzés, várhatóan a jövő hét közepére. Zentánál ma (pénteken) 594 centiméteres vízszintet mértek. Az előrejelzések szerint Szegednél még egy métert fog emelkedni a vízállás, tehát nálunk körülbelül 650 centiméteren fog tetőzni a Tisza – közölte Ördög Rudolf, a DTD vízügyi vállalat magyarkanizsai részlegének vezetője.
Elmondta még, hogy mától (szombattól) kérelmezik a rendes árvízvédelmi készültség bevezetését a folyó itteni szakaszára. Nálunk nincs első-, másod- és harmadfokú készültség, mint Magyarországon, hanem rendes és rendkívüli védekezés. A szakember szerint a rendes készültség egyelőre elegendőnek tűnik. Ez azt jelenti, hogy naponta 7-től 15 óráig folyamatosan ellenőrzik a töltéseket, gátakat, átereszeket. Amennyiben szükség lesz rá, akkor ezt napi 24 órában teszik majd.
Ördög Rudolf szerint a töltés lábáig is kiönt majd a víz. A magyarkanizsai strandot elárasztja, és az alacsonyan fekvő nyaralók szintén vízben állnak majd.
A csatornákból továbbra is folyamatosan szivattyúzzák a vizet, habár a folyó vízszintjének a magassága már 1-2 méterrel nagyobb a csatornákénál.
A belvizek mindenütt gondot okoznak a laposabb részeken, de még ennél is nagyobb baj, hogy újabb esőzéseket jeleznek a meteorológusok.