2024. július 28., vasárnap

Holtvíz

A Vénusz fürdő Topolya szégyene, de lehetősége is

Még nincs harmincéves a Vénusz, de az idő vasfoga, és még inkább a nem megfelelő gondoskodás, a szakavatatlanság szinte teljesen tönkretette (Fotó: Herceg Elizabetta)

A topolyai Vénusz szabadidőközpont szinte romokban hever. A medence beázik, a belső hálózatok tönkrementek, majdnem üres az épület, a konstrukció süllyed a súly miatt. Látjuk, hogy Magyarországon mennyire föllendült a gyógyturizmus, nagy lehetőség lenne ebben a komplexumban is, egyelőre azonban még a pusztulását sem sikerült megállítani.

A munkahelyteremtés szempontjából is nagyon sokat jelentene, fizioterapeuták, gyógytornászok, masszőrök, kozmetikusok, fodrászok kaphatnának itt munkát, de ez egyelőre csak álom, s azt sem tudni, hogy ki a felelős a kialakult helyzetért. A városban időről időre szárnyra kel a hír, hogy talán új gazdára lel az objektum.

– Általában évente három-négy érdeklődő jelentkezik, de ezt nem szoktuk nagydobra verni, mert akkor szeretnénk ezt hírül adni, ha valakivel sikerül szerződést kötni, de mivel kis közösség vagyunk, általában kitudódik, hogy valaki érdeklődött a fürdő iránt. Rossz a tapasztalatunk az érdeklődőkkel, az a legnagyobb gond, hogy nem a legjobb árut kínáljuk, hiszen a Vénusz olyan állapotban van már, hogy többen gondolkodnak, hogy egyáltalán érdemes-e ebbe az objektumba beruházni, vagy egy új objektumot kellene építeni máshol – tudtuk meg Bábi Attila polgármestertől, aki azt is elmondta, hogy az önkormányzat nem pénzért tárgyal a fürdő esetében, már akár ingyen is odaadnák az objektumot, csak garanciákat követelnének rá, hogy megvalósuljon egy hasonló jellegű beruházás, tehát egy wellnessközpont vagy egy fürdőkomplexum.

A topolyai polgárok 12 évi helyi járulékából felépült fürdőt 1982-ben adták át rendeltetésének, talán tizenöt nyáron használták a medencéket, néhány évig diszkó működött az alagsorban, tíz éve már, hogy gazdátlannak tűnik

– Az elmúlt időszakban egy területet is előkészítettünk, hogy ne csak az objektumról beszéljünk, hanem a mellette levő területről, ahol új építkezéseket is lehetne végezni, de sajnos az érdeklődők eddig nem tértek vissza. Amikor meglátták, hogy milyen állapotban van, fölmérték, hogy mennyibe kerülne ezt átalakítani, akkor kiderült, hogy sokkal kedvezőbb, ha egy zöld mezős beruházást végeznek. Az objektumnak kétféle törvényes körülírása van, maga az objektum, amelyet az önkormányzat bérbe tudna adni 25 évre, és egy építkezési telek, amelyet a jelenlegi törvények szerint el is adhatunk, vagy 99 évre bérleti szerződést köthetünk. Ezt a két lehetőséget tudjuk felajánlani az érdeklődőknek. Van magántulajdon is, ami 2,5 hektár, és egy akvaparknak, wellnessközpontnak megfelelne, ez nem érintené parkot, ez tisztán építkezési telek.

Megtörténhet, hogy lebontják a lassan romhalmazzá váló épületet?

– Valószínű az a változat, hogy a Vénusz egyszer le lesz bontva, amit már sokan támogatnának, de vannak, akik nem szeretnék ezt a lépést megtenni, hiszen helyi járulékból épült a komplexum, és ennek az ötletnek a csődje lenne, ha ezt elvinnénk onnan, hiszen ennyi pénzből máshol, Kanizsán és Apatinban működőképes fürdőrendszert építettek fel, másrészről pedig körülbelül 200 ezer euróba kerülne csak a bontás. Ez is hátráltatja ennek az ötletnek a megvalósítását. Mi még mindig bízunk abban, hogy lesz valaki, aki lát benne lehetőséget így is.

Honnan érkeztek az utóbbi hónapokban potenciális beruházók, milyen irányú megbeszélések folytak?

– Akik komolyabban érdeklődtek, azok üzletközpontot szerettek volna létesíteni, de mi úgy tartjuk, hogy a városrendezési tervek alapján ennek nincs itt a helye, tehát, ha már nem tudjuk ezt a fürdőt újraéleszteni, akkor jobb visszatérni a Vénusz előtti időszakra, amikor a városi park egyik legszebb része volt. Nem szeretnénk tovább rontani a park állapotát, csonkítani formáját.

Az idegenforgalom fejlesztésének egyik lehetősége Topolyán az évek óta használaton kívüli Vénusz épületének wellnessközponttá való átalakítása

Külföldiek voltak minden egyes alkalommal, régebben ausztrálok, mostanában szlovének, szlovákok és oroszok érdeklődtek. Ebből ez utóbbiakat gondoltuk legkomolyabbaknak, hiszen egy olyan ötlettel jöttek, amiből látszott, hogy már érdeklődtek a komplexum iránt. Tudták, hogy létezik még egy meleg vizes kutunk, amelyik a NIS tulajdonában van, és ez, mint tudjuk orosz többségi tulajdonban van. Januárban-februárban találkoztunk, tárgyalópartnereink visszamentek Oroszországba, és nem jeleztek vissza. Azóta egy szlovén érdeklődőnk volt, de őket is elrettenti ez az 500 ezertől 1 millió euróig terjedő beruházás.

A vandalizmus jelei is megmutatkoznak az épületen. Nem jelent ez veszélyt?

– Maga az épület nem lenne veszélyes, mert relatív zárt, sajnos az ablakokat beverik, attól kezdve átjárható, mi egyszerű módszerekkel befedjük ezeket a réseket, hiszen ha újra üveget teszünk, azt ismét bevernék. Montázstetőt kellene az egész rendszerre tenni, az alagsorban található a tekepálya, amely szintén beázik, a tekézőknek a víz jelent gondot, de a tető meghosszabbítaná a kihasználtságot is, ha ismét fürdőként használnánk. Mi valamilyen szinten próbáljuk megvédeni, hogy több kár ne essen benne, de sajnos, nagyon rossz állapotban van.

Ezt erősítette meg Turcsányi András, a Vénusz női tekecsapat elnöke és Tóth Margit többszörös országos bajnok is, akiktől megtudtuk, hogy négy éve idegen pályára kényszerült a csapat, jelenleg Zentán edzenek, ez pluszköltségeket jelent, a községi költségvetésből pedig 15 ezer dinárt kapnak havonta, ami szűkösen fedi az utazást. Megszámolták, negyven helyen folyik be a víz, mindenfelé vödrök vannak a teremben, az öltözőben, és a talajvíz is feljött, a pálya egy része vízben áll. Fűtés nincs, a télen rövidzárlat is történt, tehát természetes, hogy itt nem lehet edzeni, és veszélyes is. Február óta egyáltalán nem használható a tekepálya, a randalírozó fiatalok már ott is betörtek két ablakot, és amit lehetett, elvittek. Topolyán nagy hagyománya van a tekének, a kisváros büszkesége, hogy a férfi és a női csapat is az első ligában játszik, de ilyen körülmények között az utánpótlást sem lehet biztosítani. Azt is elmondták, hogy szórakozásra, rekreáció céljából is több százan jártak tekézni Topolyán, sajnos ez is a múlté. Az épület biztonságára nagyobb hangsúlyt kellene fektetni, akár egy gondnokot alkalmazni, de a térfigyelő kamera felszerelése is megoldás lehetne.