2024. július 16., kedd

Horror a béke oázisában

A döbbenet, felindultság, bosszúvágy, lincshangulat, majd a büntetőjog maximális szigorításának igénye követte egymást sötét árnyként a Stari Ledinciben történt szombati horror után, amikor is az 52 éves Mladen Ogulinac megerőszakolt, majd megfojtott egy nyolcéves kislányt. A tettes után a rendőrség mellett a falu népe indult hajtóvadászatra, az erdőben el is csípték, majd ököllel, lábbal, rudakkal, husángokkal estek neki. Ha a rendőrök nem érkeztek volna meg, Ogulinac aligha éli túl a helyiek öntörvénykezését... ami azonnal felvetett volna még egy-két erkölcsi és jogi kérdést, nevezetesen; miben különböznek a gyilkostól azok, akik felindultságukban, emberségükből kivetkőzve agyonverik ugyanazt?!?

Az eset érthetően rendkívül megrázta a közösséget, sokan szinte felfoghatatlannak tartják, hogy ilyesmi nálunk, itt a szomszédságunkban, a béke oázisának is beillő csendes szerémségi falucskában is megtörténhet, hiszen ilyen még rémfilmekben sincs, ki engedhette meg, hogy egy ilyen hibbant vadállat szabadon sétáljon, hisz az ilyennek legjobb esetben is láncra verve és diliházban a helye. Azok, akikkel e hallatlan eset után beszélgetni volt alkalmam, csaknem egytől egyig ezt vallották, vagy amondók voltak, kár, hogy nem verték agyon, mert ekkora gaztettet ember nem követhet el, az ilyen nem érdemli meg, hogy éljen. Mások szerint azonnal vissza kellene állítani a halálbüntetést, és az ilyen monstrumokat haladéktalanul felkötni. Egyesek azzal „vigasztalódtak”, hogy majd a börtönben megkapja a magáét, az ilyeneket ugyanis még a „standard” gyilkosok sem tűrik.

Vladan Batić (SZKDP) parlamenti képviselő frissiben felhívással fordult Snežana Malović igazságügyi miniszterhez és Slavica Đukić-Dejanović parlamenti elnökhöz, hogy járjanak közbe a büntető törvények szigorítása érdekében, emlékeztetve arra, hogy fél évvel ezelőtt benyújtotta idevágó módosítási (azaz szigorítási) javaslatait, amelyekkel az ilyen bűncselekmények elkövetőire maximális börtönbüntetés kiszabását indítványozza, továbbá a pedofilok és nemi erőszakot elkövetők – a nyilvánosság számára is elérhető – nyilvántartásba vételét, mikrocsipekkel való követhetőségét, valamint a visszaesők kémiai kasztrációját.

(A kémiai kasztráció két leggyakoribb formája a tabletta formájában szedhető Androcur, illetve a Depo Provera nevű fogamzásgátló injekció. Férfiakon alkalmazva mindkettő a tesztoszteron-szint, és ezzel együtt a libidó csökkenését okozza, azaz gyakorlatilag impotenciát okoz. A recept tehát pofon egyszerű: ha nincs nemi vágy, nincs késztetés sem a bűncselekmény elkövetésére.)

Batić javaslata nem rendhagyó és új, hiszen a (médiában is) nagy vihart kavaró hasonló bűnügyek nyomán egyre több ország vezetése hajlik afelé, hogy kötelezővé teszi a kémiai kasztrációt. A lengyel parlament pl. tavaly októberben hagyta jóvá e szigorított szabályozást, amely kötelezővé teszi a 15 évesnél fiatalabbakat, vagy családtagjaikat megerőszakolók számára a kémiai kasztrációt. Az eljárást az elítéltek már számos európai országban önként választhatják, kötelezővé tételével azonban Lengyelország a kontinens legszigorúbb törvényét alkotta meg.

Noha ez számos emberijogvédő-szervezet tiltakozását váltotta ki, a polgárok 84 százalékban támogatták a törvényszigorítást, és Donald Tusk miniszterelnök is közölte: „a pedofilokat degeneráltaknak tartja, akik nem érdemlik meg, hogy embernek nevezzék őket, ezért az emberi jogaikat sem kell figyelembe venni.” (Bizonyos fokon bizarr, hogy az alsóház pont azon a héten szavazta meg a törvényt, amikor a francia–lengyel kettős állampolgárságú Roman Polanskit pedofília vádjával Svájc kiadta az Egyesült Államoknak.)

A kémiai kasztráció alkalmazására – az elítélt beleegyezésével – találunk példát Svédországban, Belgiumban, Németországban, Dániában, Ausztráliában, Izraelben és az Egyesült Államokban, tegnaptól pedig – az ázsiai országok közül elsőként – Dél-Koreában is. A parlament által elfogadott törvény alapján a 16 év alattiakat ért szexuális bűncselekmények elkövetői erre az eljárásra ítélhetők. Az elnöki „szentesítésre” váró törvény javaslatként még 2008-ban fogant, amikor egy 58 éves férfi egy 8 éves lányt erőszakolt meg, tartós sérüléseket okozva neki. Az elfogadási procedúra közben (idén februárban) egy 33 éves illető egy 13 éves lányt erőszakolt és gyilkolt meg. A múlt héten ítélték halálra.

Nem elképzelhetetlen, hogy a ledinci eset nálunk is hasonló törvénymódosítási eljárást indukál. Kivéve a halálbüntetést. Annak visszaállítására törvényeink EU-harmonizációja okán sincs lehetőség.