2024. július 17., szerda

Tempósan

Úgy tűnik, az új összetételű MNT ugyanolyan lendülettel folytatja a munkát, mint amilyen vehemenciával készítette elő a VMSZ a testület közvetlen megválasztását. A magyar választói névjegyzék bámulatos iramban készült el. És most már – amikor megvan és hitelesítette az illetékes hatóság – lehet bírálni az aláírások összegyűjtésének módját, lehet arra hivatkozni, hogy a választóknak egy jókora hányada nem szerepel ezen, de végeredményben ezek a vádak és kifogások súlytalanok. Ha ugyanis a VMSZ nem vállalja fel ennek a munkának az oroszlánrészét, s nem tartja a Magyar Nemzeti Tanács közvetlen úton történő megválasztását fontosnak, akkor én személy szerint kétlem, hogy összejött volna a szükséges mennyiségű aláírás, hogy elkészüljön a névjegyzék.

Az aláírásgyűjtéshez hasonló, vagy talán még ennél is nagyobb tempót tapasztalhattunk a VMSZ által indított Magyar Összefogás listájának kampányában. Az öt induló közül ez volt az egyetlen lista, amely ténylegesen kampányolt, amely a legkisebb helyeken is megjelent és közvetlen kapcsolatot keresett a választókkal. A befektetett munkának beérett a gyümölcse. Sohasem tapasztalt győzelem a jussa ennek a listának. Jó, hogy a választások után 24 nappal megalakulhatott a Magyar Nemzeti Tanács (a nemzeti tanácsokról szóló törvény egy hónapos határidőt ad a kisebbségi miniszternek, hogy összehívja a testület alakuló ülését), s nem késlekedtek, hanem azonnal munkához is láttak.

Jóllehet az első ülésnek a mandátumok hitelesítése és az új testület megalakulása lett volna a rendeltetése, közvetlenül a testület megalakulását követően megválasztották az elnököt, nyilván abból a megfontolásból, hogy ne vesztegessék az időt. Hogy ez így van, ez az alakuló ülést követő első sajtótájékoztatón ki is derült, ahol bejelentették, hogy ma, szombaton az új összetételű Magyar Nemzeti Tanács megtartja első munkajellegű ülését.

Ha marad a tempó, és a fentiek analógiájára a vele járó eredményesség, akkor valóban reménykedhetünk, hogy most aztán majd igazán megkezdődik a munka. A Magyar Összefogás programját alapul véve a teendő a sok évtizedes problémák megoldása. Kevés kivétellel mind olyan gondok, amelyeket eddig is lehetett volna enyhíteni. Régi bajok új emberek kezében, mondhatnánk. Ez is elegendő lehet némi bizakodásra, de ennél is többet ígér az a bejelentés, miszerint az eddigi intézőbizottság helyett a közigazgatási szolgálat végzi majd a Magyar Nemzeti Tanács számára a döntések előkészítését, vagyis a háttérmunkát. Ha tisztségviselők helyett fizetett tisztviselők dolgoznak majd, várhatóan eredményesebb lesz a munka, mint eddig volt.

Az elmúlt nyolc év eredményei és sikertelenségei mindenképpen alapul szolgálhatnak majd a következő négy év munkájához. Azon felül, hogy a Kárpát-medencében elsőként a délvidéki magyarság alakíthatta meg nemzeti tanácsát, s ez nem akármilyen elsőség, a jövőben az eredményei is unikummá tehetik majd.

Aki akart, részt vehetett a testület megválasztásában. A távol maradók ezentúl legfeljebb akkor ostorozhatják majd az új MNT-t, ha rossz lépéseket tesz, ha alább ad a tempóból, ha nem kellően megalapozott vagy a törvényességet mellőző határozatokat hoz. A megválasztását vitatni értelmetlen.

A mai ülésen kiderül, kik lesznek a szakmai felelősök egy-egy területért,valamint kik kapnak helyet a szakmai a bizottságokban. Az ő munkájuk is rendkívül fontos, hogy a 35 fős testület a lehető legjobb döntéseket hozhassa meg. Bízzunk benne, hogy a legmegfelelőbbek kerülnek ezekre a fontos posztokra is.