A nemzeti tanácsokról szóló törvény elfogadását követően azok közvetlen úton történő megválasztásával új korszak kezdődik a kisebbségi jogok érvényesítésében. Ezt Svetozar Č iplić kisebbségi miniszter mondta a választásokat értékelő beszédében. Ám, mint kiderült, ez a korszak – legalábbis a Magyar Nemzeti Tanács számára – buktatókkal teli. Csupán három nap telt el a z MNT első, munka jellegű ülése után, s máris konfliktushelyzet alakult ki a zentai önkormányzattal.
A helybeli iskolaszékek tagjainak kinevezésekor ugyanis nem vették figyelembe az MNT javaslatait. Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke benyújtotta a bírósághoz a keresetet, hogy az igazságszolgáltatás elé vigye az ügyet. Svetozar Čiplić kisebbségi miniszterrel egyebek között a szóban forgó új korszakról, illetve a nemzeti tanácsokról szóló törvény alkalmazásáról beszélgettünk.
Ön szerint mit jelent ez az új időszámítás, új korszak a kisebbségi jogok érvényesítésében?
– Néhány fontos dolog miatt gondolom, hogy valóban új korszak kezdődik. Az első mindenképpen, hogy a szerb parlament megszavazta a nemzeti tanácsokról szóló törvényt. Ennek köszönhetően megalakulhatnak a nemzeti tanácsok. A magyar vagy a szlovák és a román kisebbség esetében – amelyeknek már korábban volt nemzeti tanácsuk és kiterjedt kisebbségi intézményhálózatuk – is van újdonság, hiszen mások lettek a hatáskörök. De vannak kisebbségek, amelyek most először szerveződnek, és ezáltal egy új testület létrehozása után változik az érdekvédelmük. Most először találják magukat szemben ezzel a lehetőséggel, ezzel a fajta szabadsággal és kötelezettséggel, amit a nemzeti tanács létrehozása jelent. Az államnak, a kormánynak és nekem, mint reszortfelelős miniszternek az a feladatunk, hogy biztosítsuk a törvény teljes mértékű betartását. Én ezért fogok minden erőmmel dolgozni. Ez azt jelenti, hogy nem kerülhet arra sor, se rosszindulatból, se jóindulatból, se tudatlanságból, hogy a törvény rendelkezéseit figyelmen kívül hagyják. Ugyanakkor az is nagyon fontos, hogy azok a nemzeti tanácsok, amelyek most alakultak meg, ki tudják használni ezeket a törvény által szavatolt lehetőségeket, jogokat. Éppen ezért kértem fel dr. Korhecz Tamást, az MNT elnökét, hogy mint a legszervezettebb nemzeti tanács elnöke, nyújtson segítséget a többi nemzeti tanácsnak, elsősorban a most megalakuló albán testületnek.
Minden törvény annyit ér, amennyit sikerül belőle betartatni, illetve ahogyan a gyakorlatban funkcionál. Nyilvánvaló, hogy egy új jogszabály esetében szükség van egy átmeneti időszakra. Mely területeken számít a legnagyobb nehézségekre?
– A nemzeti tanácsok hatásköreinek nagy része önkormányzati szintű. Éppen ezért azt gondolom, hogy ezen a szinten várható a legtöbb gond. Emiatt meggyőződésem, hogy a művelődési, oktatási és tájékoztatási miniszterekkel együtt nekünk az a dolgunk, hogy egy hatékony rendszert dolgozzunk ki, azaz elkészítsük az útmutatót az állami szervek és önkormányzatok részére, hogy a problémákra gyors válaszokat adhassunk. A következő egy év mindenképpen a bejáródás időszaka lesz. Azt tervezzük, hogy minden érintett önkormányzati vagy állami szervet, illetve más szervezetet is felölelve egy tájékoztató kampányt tartunk. Az a félelem, hogy esetleg gondok lesznek a törvény alkalmazásával, valóban indokolt, hiszen első ízben találkozunk ilyen nagyszámú és fontos felhatalmazással abban a procedúrában és abban a gyakorlatban, amely már bejáródott. Természetesen ezt okként elfogadhatjuk, de semmiképpen sem szolgálhat hivatkozási alapul, hogy a törvényt ne tartsuk be. Ilyen értelemben igenis számítok arra, hogy lesznek gondok, de már most, szabadkai látogatásom alkalmával megkértem Korhecz urat, az MNT elnökét – és ezt kérem majd a többi elnöktől is –, hogy minden nehézségről, minden olyan esetről értesítsenek, ami a törvény alkalmazásával kapcsolatos, hogy azután én magam is intézkedhessek. Természetesen azt tanácsolom, hogy használják ki az igazságszolgáltatás nyújtotta lehetőségeket, de kérem, hogy engem is tájékoztassanak.
A Magyar Nemzeti Tanács máris a bírósághoz fordult, mert a zentai önkormányzat nem vette figyelembe a testület javaslatait az iskolaszékek tagjainak kinevezésekor. Értesült-e erről a problémáról, és mit szándékozik tenni?
– Ami az én hatáskörömbe tartozik, mindent meg fogok tenni, hogy ez az ügy rendeződjön. A polgármestert figyelmeztetni fogom a törvény betartására, és felkérem Obradović kollégámat, az oktatási minisztert, hogy ő is vesse latba törvényes felhatalmazását, hogy a dolog megoldódjék. Az MNT elnökével folytatott beszélgetésből úgy látom, hogy a bíróság már az első tárgyaláson ítéletet fog hozni, ha mégsem, akkor szerintem nagyon rövid időn belül megszületik az ítélet. Ez egy példa is lesz majd arra, hogy mi történik akkor, ha nem tartják tiszteletben a nemzeti tanácsokról szóló törvényt.