2024. november 24., vasárnap

Leállt a „vízumgyár”

Szerbia 25 millió forintot kapott kapcsolattartási támogatás címén – A vízumdíj visszatérítése a CMH irodákban igényelhető

A Szülőföld Alap oktatási és szakképzési kollégiumának döntése alapján 2010 második félévében Szerbiában a Szekeres László Alapítvány 25 millió forintot, Ukrajnában a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség pedig 110 millió forintot kapott kapcsolattartási támogatás címén. A magyar állam 2008-tól nyújt támogatást azoknak, akik az anyaországba utaznak és akik a kérelem benyújtásának napján rendelkeznek magyarigazolvánnyal, vagy magyar hozzátartozói igazolvánnyal.

Azok igényelhetik a kapcsolattartási támogatást, akik oktatási, kulturális, művészeti, közművelődési, tudományos, hitéleti, média, sport, civil társadalmi, önkormányzati együttműködési, magyar–magyar együttműködési, illetve kegyeleti okokból utaznak Magyarországra. Az üzleti tevékenység, üdülés, illetve munkavállalás céljából utazók nem tartoznak ebbe a körbe.

Minden magyar külképviselet közül a legtöbb vízumot a szabadkai magyar főkonzulátuson adtak ki. Évente hozzávetőlegesen 120 000-et. 2008. december 21-e óta, amikortól Szerbiára is kiterjedt a vízumkönnyítés, a Szabadkán kiadott vízumok száma megfeleződött. Tavaly december 19-étől pedig, azzal, hogy Szerbia felkerült a schengeni fehér listára, gyökeresen megváltozott a vízumkiadás. Tápi Lajos, a szabadkai magyar főkonzulátus vezető konzulja szerint a vízumkiadás a töredékére csökkent.

– A korábbi óriási forgalomhoz képest, amikor naponta öt-hatezer vízumkérelmet dolgoztunk fel, most csupán 150-200 kérelem érkezik hozzánk. Természetesen megszűnt a hatalmas nyomás, és ezzel a külképviseletünk munkája is csökkent. A vízumkiadásra kialakított épületszárnyat bezártuk, és most már csak a főépületben fogadjuk ügyfeleinket. Alkalmazottaink száma pedig a harmadára csökkent – mondta a vezető konzul.

2008-ban Szerbia 250 millió forintot kapott a magyar–magyar kapcsolattartási támogatásra. A pénzt a Szekeres László Alapítvány kezelte, a vízumdíj visszatérítésének lebonyolítója pedig a CMH irodahálózat. Az elmúlt években hozzávetőlegesen 25 000-en igényelték a vízumdíj visszatérítését. A kapcsolattartási támogatás célja, hogy az anyaország határain kívül élő magyaroknak megkönnyítsék a beutazást Magyarországra. Azok is jogosultak a kapcsolattartási támogatásra, akik a kedvezményezettek kategóriájába tartoznak (pl. nyugdíjasok), akik nem fizetnek vízumdíjat. Az ebbe a kategóriába tartozók 15 eurót igényelhetnek a CMH irodákban. Akik viszont kifizették a 35 eurós vízumdíjat magyar–magyar kapcsolattartási támogatás címén, 50 eurót igényelhetnek vissza.

Idén az első félévben csupán 496-an igényelték a kapcsolattartási támogatást. Bús Ottó, a szabadkai CMH iroda koordinátora elmondta, a becslések szerint idén legfeljebb 1000 igénylőre számítanak. Mivel a régi, kék útlevelek érvényességi ideje december 31-én lejár, nem nagy a valószínűsége annak, hogy az év második felében lényegesen növekszik az igénylők száma. Ám a koordinátor szerint a Balkánon semmi sem biztos, megtörténhet, hogy újabb hosszabbítás lesz. Ez pedig azt jelenti, hogy a kapcsolattartási támogatás kiosztásának határideje is módosulhat. Továbbra is mind a hat vajdasági CMH irodában fogadják az igényléseket a kapcsolattartási támogatásra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás