2024. július 17., szerda

Ők is itt vannak, velünk

Látogatóban az értelmi és testi fogyatékosok magyarkanizsai otthonában és foglalkoztató műhelyeiben
Emlékezetes volt az adai fürdőbe tett kirándulás

Nem sajnálni kell őket, hanem felkarolni és segíteni - ezzel a mottóval és céllal alakult meg 2002-ben Magyarkanizsán az Együtt veled - értük - Értelmi és Testi Fogyatékosok Érdekeit Védő és Segítő Egyesület. Azóta évről évre újabbnál újabb eredményeiről számolhatunk be.

Már 2004-ben arról adhattunk hírt, hogy az egyesület megszervezte az értelmi és testi fogyatékosok sportnapját. Két évvel később Mi is itt vagyunk megnevezéssel pályázatot nyert a Szerbiai Szociális és Munkaügyi Minisztériumnál. Ennek köszönhetően 18 kanizsai és horgosi fiatal a saját kertjét művelhette a középiskola tangazdaságában, ugyanakkor együtt dolgozott a mezőgazdasági szakok diákjaival.

A program folytatásaként 2007-ben az Együtt dolgozunk és tanulunk elnevezésű projektum keretében már nemcsak a tangazdaságban folytatódhatott a munka, hanem üvegház is épült az egyesület otthonának udvarán.

Pályázatírásban folyamatosan jeleskedett az egyesület, 2008-ben a közmunkaprogramban is támogatást nyert, így kilenc közmunkás kapcsolódhatott be az értelmi és testi fogyatékosokkal folyó munkába. Ugyanebben az évben az otthonban megnyílt az a játszóház, amely kialakítását a Save the Children és az Európai Bizottság támogatta, és amely megnyitotta ajtaját a nem fogyatékos gyerekek előtt is.

Alig egy évre rá sikerült megvalósítani a nagy álmot: megújult az otthon, és a szintén pályázaton nyert kisbusznak köszönhetően a község minden településéről fel tudták karolni, be tudták vonni a munkába a fogyatékosokat. Szakembercsapat segíti a munkát, gyógypedagógusok, logopédusok, pszichológusok, gyógytornászok, terepes nevelők, asszisztensek… A védencek képességfejlesztése a Csigabiga Észak-vajdasági Gyógypedagógusok Egyesületének szakemberei jóvoltából egyénre szabott.

Az áldozatos munka meghozta gyümölcsét: egy újabb nyertes pályázatnak köszönhetően, a magyarkanizsai önkormányzat támogatásával létrejött a szociális szolgáltató központ, felölelve az egyesület Fénybárka foglalkoztató műhelyét, a Csigabigát, a vakok és gyengén látók, a multiplex szklerózisban szenvedők, a siketek és nagyothallók, a cukorbetegek, a rokkantak és az Együtt Speciális Sportklub egyesületeket is. A megújult otthonban pedig két részre vált a munka: a napközis foglalkozásra és a műhelymunkákra.

Nemrégiben újabb örömhírről számolt be Terényi Lívia, a szolgáltató központ igazgatója:

– Az Együtt Veled – Értük egyesület és a szolgáltató központ az önkormányzattal karöltve újabb két pályázatot nyert a tartományi szociális és népegészségügyi titkárság, valamint a Szerbiai Szociális és Munkaügyi minisztériumnál, összesen 1,7 millió dinár értékben, mely önrészének 10 százalékát a község adta, 10 százalékát a hetes lottó főnyereményéből származó adomány tette ki. A pályázati pénzből egy gölöncsér-műhelyt alakítottunk ki Nekem is van munkám megnevezéssel egy József Attila utcai házban, egyik védencünk családjának köszönhetően.

Az agyag bűvöletében

A József Attila utcai házban javában folyt a munka, amikor betoppantam. A kis gölöncsér-műhelyben szebbnél szebb korongozott edények vártak díszítésre.

– Minden védencünk megjelenik a műhelyben, egyesek napi szinten, mások csak fél órára jönnek, az egyéni foglalkozás keretében. A halmozottan sérültek a Csigabiga szervezésében, szakemberrel érkeznek – közölte Sarnyai Csilla, a minisztériumi pályázat koordinátora.

Ki-ki a képességei és kedve szerint formázza az agyagot

Hozzáfűzte: a pályázat célja az, hogy a munkára alkalmas fogyatékos fiatalok elsajátítsák a szakmát, és meg tudják állni a helyüket. Először is meg kell tanulniuk, hogy van egy kötött munkaidő, s hogy ez idő alatt folyamatosan csinálni kell valamit.

– Tudjuk, hogy a gazdasági válság idején nincsenek szabad munkahelyek, de bízunk benne, hogy még lehetnek. A pályázati pénzből tudtunk vásárolni egy korszerű korongot, nyújtóasztalt – mutatta a munkaeszközöket Sarnyai Csilla.

A gölöncsérek ezúttal fiúk voltak, egyikük apró golyókat formázott a puhára gyúrt agyagból, másikuk formákat szaggatott, a harmadik a festékek között válogatott... Ki-ki a képessége, kedve szerint dolgozhat itt Tandi Andrea műhelyvezető segítségével.

A másik szobában lányok nevetgéltek – ők fonalakkal bíbelődtek. Szőttesek, hímzések, kötött és varrott apró tárgyak dicsérik ügyes kezük munkáját. Akárcsak a papíros műhelyben. Festéssel, a ragasztással díszített dossziék és dobozok sokasága jelzi: itt ügyes emberkék szorgoskodnak.

– Hogy melyik korosztály dolgozgat szívesebben? Ez nem korfüggő. Meglátásom szerint ezek a gyerekek, fiatalok zárt világban élnek, és ezért minden sikerélmény rendkívül fontos a számokra. Vannak közöttük, akik 30-40 éve ki se tudtak mozdulni az otthonukból. Amikor a terepi munka során meglátogatjuk őket egy-egy ilyen kis kézműves-munkával, nagy lelkesedéssel dolgoznak velünk. Fontos lenne minden fogyatékost felkarolni – vélekedett a koordinátor.

Elmondta még, hogy a műhelymunkákra rendszeresen szállítják a védenceket a falvakból is, hetente kétszer az Orom-Völgyes-Oromhegyes irányból, és kétszer Horgos felől. Mivel azonban Horgoson sok a fogyatékos, ezért onnan keddenként is érkeznek fiatalok.

A Szent István-napi ünnepségen már láthattuk a műhelyekben készült ajándéktárgyakat, és láthatjuk majd a martonosi búcsúban, valamint a Horgosi Szüreti Napokon is. Keressük őket – érdemes.

Beszélgetésünk közben Cseszkó Mónika érkezett, a napközi otthon vezetője, aki a műhelymunkán lévő fiatalokért jött. Velük folytattuk az utat a szomszédos utcába, a szolgáltató központba.

Sok a jó szándék

Az udvaron néhány nagyfiú gyomlált éppen, a folyosón mennyei palacsintaillat áradt.

– Dolgozik a főzőműhely – szabadkozott Terényi Lívia.

Merthogy az említettek mellett van még itt kreatív műhely, drámapedagógiai, mezőgazdasági. Emellett a védencek rendszeresen úszni járnak, táboroznak, kirándulnak.

– Valóban mindig van valami újdonság nálunk, ennek az a nyitja, hogy sok új ember kapcsolódik be a munkánkba, innen a sok új ötlet. Az eredményes pályázásban segít az önkormányzat, a fejlesztési központ, jó az együttműködésünk a Vöröskereszttel, a szociális központtal. Sok a segítőkész ember, sok a jó szándék. Két alkalmazottal kezdtük a munkát, most heten vagyunk, plusz öten dolgoznak a projektum keretében. Terepi munkát is végzünk, működik a szülők klubja. Kezdetben 20, most 55 védenccel foglalkozunk. Tervünk erősíteni a terepi munkát, megszervezni az autistákkal való foglalkozást, mentálhigiénés képzést szervezni szülőknek, nevelőknek, segítőknek, mert a sérültekkel folyó munkában nagy összhangra van szükség – mondta Terényi Lívia.

A szép tárgy mindenkit elvarázsol

És mindehhez hozzátett egy örvendetes friss hírt is: a Csigabiga egyesület ugyancsak pályázatot nyert Együtt szabunk-varrunk címmel, és hamarosan megkezdi a sérült emberek tanítását egy szakavatott varrónő.

Amíg beszélgettünk, mindenki sürgött-forgott a szomszédos szobákban. Egyszer csak bejött egy lány. Szó nélkül az igazgatónő nyakába borult, és percekig ölelte. Itt ez is a munka része. Az a része, ami erőt ad a folytonos küzdelemhez.