2024. július 28., vasárnap

Specialitásuk, a pulyka

A topolyai Bencsik Nada a második nő a világon, aki a pulykák mesterséges megtermékenyítését végzi

Az egykori Fernbach-kastélynak ma már nyoma sincs, a gazdasági épületek felújítva a régi szép időket idézik (Fotó: Herceg Elizabetta)

A Topolyához közeli pulykafarmról évente több mint 300 000 első osztályú napospipe kerül piacra. Szülőpárok előnevelése, napos pulyka előállítása mellett arról nevezetesek, hogy mesterséges megtermékenyítést is végeznek. A világon két nő képes erre, az egyik a topolyai Bencsik Nada.

Bencsik Nada

A jelenleg Cserepeshez (Bački Sokolac) tartozó egykori Fernbach-birtok gazdasági épületeiben kialakított farmon példás rend fogad. A szigorú higiéniai előírásoknak megfelelően fertőtlenítjük a cipő talpát, védőruhát veszünk fel, hogy bekukkanthassunk a nevelőbe. Készítünk néhány fotót, de a beszélgetésre már a cég 15 kilométerre található, topolyai székhelyének irodájában kerül sor, ahol az Újvidéki Vásár több oklevele, serlege is helyet kapott.

– 1994-ben nyitottunk egy kis üzletet, baromfieladással foglalkoztunk, a pulyka szülőpárok előnevelését pedig tíz éve kezdtük – emlékezik Bencsik László, a férj, aki elsősorban az értékesítéssel foglalkozik. – Piackutatást végeztünk, s kiderült, két dolog miatt érdemes próbálkoznunk, behozatalra összpontosít a szerb piac, s mi valamennyit biztosítani tudunk hazai termelésből. A behozatalból származó kispulykákat három hétig karanténban kell tartani, a mi napospulykáinkat pedig valóban naposan tudjuk eladni. A feleségem, Nado állatorvos-technikus, megfelelő szaktudásra tett szert, volt kint Angliában is, Magyarországon is tanulmányúton, ahol a mesterséges megtermékenyítést is megtanulta, s mondhatom, hogy a világon ő a második asszony, aki ezt sikeresen végzi.

A négyezer szülőpár előnevelése nagy odafigyelést, szakértelmet kíván

És ezzel már átveszi a szót Nada, a valódi pulykaszakértő.

– Nehéz a 35-40 kilogrammos bakoktól spermát nyerni, ezért inkább férfimunkának számít. Mindeddig nem sikerült senkit betanítanom, nem sikerül másnak annyit kifejni, amennyire szükség van a művelethez. A bakoktól talán félni is lehet a termetük miatt, meg a hangjuk is jellegzetes, de hízelegni is tudnak, és nagyon kíváncsiak, minden évben van kedvencem. Eleinte Angliából érkezett segítség, most már megszoktuk, hat ember kell hozzá, hogy elvégezzük a megtermékenyítést. 10 milliliter kinyert spermával 300 pulykát lehet megtermékenyíteni. Az előnevelés sem egyszerű, kezdetben 500 pulykánk volt, emlékszem, szinte velük aludtam. Magyarországon egy marokkói fiatalember látott el jó tanácsokkal, mire kell figyelni, mert a pulyka nagyon érzékeny kicsi korában. Létezik a fényprogram, ami kezdetben két óra alvást, két óra világítást jelent. Ezt állandóan követtem. A saját hibánkból sokat tanultunk. 30 hétig tart a pulyka előnevelése, tehát amíg nem kezdenek tojni, és ez nagy befektetés. Most négyezer szülőpárunk van, ami évi szinten 320 000 napospipét jelent. Minden hetedik hónapban cseréljük az állományt, most sajnos nem láthattunk nagyokat a farmon, mert eladtuk őket, s most tízhetesek az angol BUT BIG 6-os hibrid szülőpárjaink.

Szó esik a takarmányozásról, a szigorú állat-egészségügyi feltételekről,

a kotlási hajlam kifejlődését gátló tojófészkekről, a gyakori tojásszedésről, majd ismét László veszi át a szót.

– A mi cégünk jelen pillanatban 34 munkást tud alkalmazni, azzal, hogy szerettünk volna fejleszteni, de sajnos a helyzet ezt nem engedi meg.

Képviselünk egy skót céget, egyedüli kizárólagos képviselői vagyunk, tyúk szülőpárjaink is vannak, és mezőgazdasági gyógyszertárt működtetünk. Egész Szerbiában vannak vásárlóink, kivitel pedig a jugoszláv utódállamokba, sajnos az unióba még nem tudunk szállítani.

A vízellátásról köritatók gondoskodnak

Elmondja, hogy a tízéves pályafutásuk alatt megnyolcszorozták a termelést, ami a szerb piacnak is lendületet jelent. Személyenként fél kiló pulykahúst fogyasztottak átlagban nálunk az emberek évente, és ez nagyon kevés, de bízik benne, hogy most már ott tartunk a 2-2,5 kilogrammnál.

– A szerbiai piacon, de a volt Jugoszlávia területén is egyetlenek vagyunk, akik szülőpárok előnevelésével foglalkoznak, a szerb piac 800 000-900 000 napospipét igényel egy évben, ebből mi 300 000-et biztosítunk, a többi behozatalból származik.

A Bencsik család kedvence a töltött pulykamell, de kipróbálták már a pulykakolbászt is. A három felnőtt gyerek, két fiú és egy lány még tanulmányait folytatja. A gépészmérnöki végzettségű apuka nem erőlteti, hogy a vállalkozásban maradjanak, csak ha ők döntenek így, akkor veszik át idővel a céget.

– Sok stresszel jár ez a munka is. A napos állatokat nem lehet polcon tartani, és majd holnapután eladni, ha nincs vevő, be kell őket fojtani. Éppen az idei az egyik legnehezebb évünk. Nincs biztos piac, mert az emberek elszegényedtek. Nekünk egy évre előre kell gondolkodni, de nem tudjuk, hogy februárban, amikor majd tojni kezdenek a pulykáink, s majd lesznek napos pulykáink, el tudjuk-e adni vagy sem őket. A piachoz való alkalmazkodás nehéz feladat, hiszen biológiai ciklusokról van szó. Vajdaságban a pulykahizlalás fellendülőben van, mert a hús ára kiegyensúlyozottabb, mint a csibéé, 180-200 dinár élősúlyban, ezért vannak, akik áttértek a csibehizlalásról a pulykahizlalásra.