2024. november 23., szombat

Bűnöző nem tarthat pitbullt

Szerbiában szabályozzák a veszélyes kutyák tartását – A rendelet egyelőre túl sok nyitott kérdést hagy maga után
A kóbor kutya vajon nem veszélyes? (Fotó: Tímár Zsolt)

Az elmúlt héten jelent meg Szerbia Hivatalos Lapjában egy olyan rendelet, ami sok nyitott kérdést hagy maga után. Azoknak a kutyáknak a tartását szabályozza, amelyek veszélyt jelenthetnek a környezetükre.

Éles viták folynak a témáról a szerbiai kinológiai egyesületek honlapjain, a hozzászólók a rendelet egyes kitételeit támogatnák is, egészében azonban kérdésesnek tartják alkalmazhatóságát. Pedig korszakalkotóan új találmány ez, csak az európai normákhoz való igazodás.

A magyar kormány például még 1997-ben meghozta a veszélyes és veszélyesnek minősített eb tartásáról és a tartás engedélyezésének szabályairól szóló rendeletet, s ez kimondja, hogy a veszélyes eb tartására engedély nem adható ki, ha a kérelmező kiskorú, gondnokság alatt áll, valamint ha „szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmény miatt elítélték, és még nem mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól”.

Ez többé-kevésbé válasz is azokra a találgatásokra, hogy mit takar a „veszélyes ember nem tarthat veszélyes kutyát” megfogalmazás. A szerbiai rendelet 11. szakasza szerint csak büntetlen előéletű, nagykorú személy lehet ilyen eb gazdája – tehát nem folyt vagy folyik ellene eljárás élet, testi épség, vagyon, közrend és közbiztonság elleni bűncselekmény miatt, nem ítélték el kábítószerrel való visszaélés, állatkínzás vagy állat meggyilkolása, illetve bármilyen más erőszakos cselekmény miatt.

Természetesen ugyanilyen fontos a veszélyes kutya pontos meghatározása is.

-- Al Daghistani Mahmoud Massoudot, a Szerbiai Kinológiai Szövetség titkárát kérdeztem az új rendeletről. Elmondta, hogy készül egy új szabályzat, ami megszabja, kik nem tarthatnak veszélyes ebet. A kutyáknak és gazdáiknak át kell majd esniük egy vizsgán, az ebtenyésztők országos szövetsége fogja kijelölni a bizottságokat. Valószínűleg évente egyszer lesz szemle vagy vizsga, a tulajdonos kap egy bizonylatot, és ezt a rendőr felszólítására fel kell mutatnia. Az ellenőrzésbe vélhetően be lesznek vonva az állat-egészségügyi felügyelők is. A mi kutyáink eleve be vannak jegyezve a nyilvántartásba, őket könnyű ellenőrizni, hogy részt vettek-e a vizsgán. De mi lesz azokkal a kutyákkal, amik udvaron vannak, vagy kiviszi őket a gyerek az utcára? – tépelődött Faragó János, a Magyarkanizsai Ebtenyésztők Egyesületének elnöke.

Szerinte azzal nincs gond, hogy szabályozzák a veszélyes kutyák tartását, de az a kérdés is felvetődik, hogy mi történik a nem szabályosan tartott, vagy nem megfelelő egyén által tartott kutyákkal.

Amikor például a türingiai kormányzat szabályozta a harci kutyák tartását, olyan rendeletet hozott, hogy ezek tartása kizárólag jogosítvánnyal lehetséges, a tulajdonosoknak vizsgával kell bizonyítaniuk szaktudásukat, és a veszélyes kutyákat sterilizálni kell. De vajon mi fel vagyunk-e készülve arra, amit a szerbiai rendelet 8. szakasza előír: ha a veszélyes kutya nem éri el a szocializáció megfelelő mértékét, akkor meg kell fosztani az életétől?

Túl sok a nyitott kérdés Tóth László horgosi állatorvos szerint is.

– Meglepő, milyen kutyafajtákat sorol fel a rendelet. Voltaképpen veszélyes kutyának minősül mindegyik, amelyiknek a viselkedése nem illeszkedik bele a normálisba. Egyelőre nem tudni, ki és hogyan fogja eldönteni, ki minősül veszélyes kutyatartónak. Ha valaki pitbull terriert akar venni, vinnie kell magával egy bizonylatot, hogy büntetlen előéletű, és nem folyik ellene bűnvádi eljárás? Szakmai, állatorvosi szempontból nézve a dolgot: a veszélyes kutyák közé tartozik mind, amelyik emberre vagy állatra támad. Ebbe a csoportba tartoznak a személyi és vagyonvédelemre kiképzett kutyák is. A tulajdonosok kötelesek lesznek bejelenteni, hogy ilyen típusú kutyájuk van és egy központi regiszterben nyilvántartják őket. De a veszélyes emberekről még nem tudunk semmit – jegyezte meg Tóth László.

A rendelet többé-kevésbé pontosan megfogalmazza, milyen kutya minősül veszélyesnek. Fajtától függetlenül mindegyik, amelyik emberre vagy más kutyára támadva súlyos vagy halálos sérülést okoz. Veszélyes a harcra nevelt vagy harc közben talált kutya, az őrző-védő. A fajták közül a nem ellenőrzött tenyésztésű pitbull terrier és keverékei, a bull terrier, a stafford terrier, az amerikai stafford terrier, a mini bull terrier és keverékei. De ide tartoznak a közepes termetű és nagytestű kutyák is (az 55 centiméternél magasabbak), ha a gazdájuk póráz és szájkosár nélkül sétáltatja őket.

A kutyaregiszterben az állatorvosoknak kell feltüntetniük, ha az eb veszélyesnek minősül. Az ilyen kutyákat kizárólag felnőtt vezetheti, pórázon, szájkosárral. Nem lehet őket kölcsönadni, másnál elhelyezni. A gazda köteles a kutyát megjegyezni mikrocsippel, megfelelő méretű és biztonságos helyen tartani, ahonnan nem szökhet meg, és az objektumot VESZÉLYES KUTYA figyelmeztetéssel megjelölni.

A hazai rendelet ugyancsak előírja az emberre vagy más kutyára támadó eb ivartalanítását.

A felsorolt veszélyes fajtákat lehet azért tartani, de csak a törzskönyvezetteket. Lehet őrző-védőket is, ezeket azonban legkésőbb 2011. január 1-jéig nyilvántartásba kell vetetni.

A vitafórumokon felvetődik a kérdés, ki dönti el, veszélyes-e a nem besorolt kutya, ha önvédelemből támad. Vajon a vizsgázott eb tényleg soha nem harap, ha póráz és szájkosár nélkül lehet az utcán? Egyesek kifogásolják, hogy a rendelet a kutyát bünteti – nem a gazdát. Tényleg, büntető rendelkezések nincsenek benne.

A nyitott kérdés valóban sok, és a dolog hátulütője az, hogy a rendelet szeptember 14-én jelent meg a hivatalos lapban, a 13. szakasza szerint pedig a közzétételtől számított 8. napon lép (lépett?) életbe.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás