2024. július 16., kedd

Szakszervezeti zászlók Újvidék főterén

Attól függetlenül, hogy a kormány visszavonta a nyugdíjtörvénnyel kapcsolatos módosítási javaslatait, amelyek miatt a szakszervezetek tiltakoztak, a nagygyűlés folytatódott
A tiltakozók lemondásra, távozásra szólították fel a kormány tagjait (Dávid Csilla)

A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének és még néhány szakszervezetnek a szervezésében Újvidéken mintegy háromezren tüntettek a nyugdíjtörvény módosítása ellen. A téren kék és piros színű szakszervezeti zászlók lengedeztek, én pedig mindezt egy hirdetőoszlop mögül néztem, amelyre Tito arcmásával ellátott plakátok voltak kiragasztva. Persze ezt nem a szakszervezetek tették, hanem a kommunisták, de a kép és a tér hangulata valahogy összeillett.

A már több hete bejelentett és megszervezett tiltakozás tegnap délután két órakor kezdődött Újvidék főterén. A nyugdíjtörvény módosítási javaslatai hergelték fel a dolgozókat annyira, hogy néhány ezren a térre vonuljanak. A módosítások a szakszervezet szerint nemcsak a nyugdíjasokat és a hamarosan nyugállományba vonulókat károsítják, hanem azokat is, akik kezdőként a helyükbe szeretnének lépni. A törvényjavaslat szerint ugyanis csökkenne a nyugdíjak valódi értéke, növekedne viszont a nyugdíjkorhatár, ami azt jelenti, hogy a munkára váró fiatalok is később juthatnának álláshoz.

Ilyen és ehhez hasonló megoldásokhoz folyamodtak néhány másik európai országban is, és mivel Szerbia is az EU tagja szeretne lenni, minden bizonnyal itt is ilyen irányba kellene módosítani ezt a törvényt. Sőt, ezt a Nemzetközi Valutaalap is követelte. Tudjuk, hogy Franciaország szinte ég egy hasonló törvénymódosítás miatt, de az újvidéki tiltakozáson nemcsak a franciaországi szakszervezetek támogató levelét olvasták fel, hanem a görög, a belga, a svéd, a szlovén, a horvát, a román, a macedón és a boszniai szakszervezetekét is. Mindezt az egybegyűltek éljenzéssel, tapssal fogadták, de sokkal nagyobb tapsot és éljenzést kaptak azok a szónokok, akik a jelenlegi hatalmat szapulták. És hatalmas üdvrivalgás fogadta azt a hírt, amelyet Ljubisav Orbović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke jelentett be, miszerint negyed órával szónoklata előtt kapta az értesítést, hogy a kormány visszavonta a nyugdíjtörvénnyel kapcsolatos módosítási javaslatát. Ennek ellenére folytatódott a nagygyűlés, a következő felszólalók szónoklataiból pedig kiderült, hogy nem is annyira a törvénymódosítási javaslat ellen tiltakoznak, hanem a mostani kormány ellen. Lemondásra, távozásra szólították fel a kormány tagjait, mert szerintük azzal, hogy rossz kezekbe adták Szerbia gazdaságát, azaz nem volt megfelelő a magánosítás, mivel haszonlesőknek játszották át az állami és a társadalmi tulajdont, a dolgozókat hozták hátrányos helyzetbe. Több ténnyel támasztották alá érvelésüket, amelyekkel a jelenlevők teljes mértékben egyetértettek. Egyeztek például azzal, hogy Szerbiában a környező országokhoz viszonyítva a legalacsonyabbak a bérek, ugyanakkor a megélhetési költségek hasonló szinten vannak. De az is tény, hogy a jelenlegi kormány a munkanélküliséggel sem tudott megküzdeni.

Valamennyi szónok – volt belőlük vagy tíz – a jelenlegi hatalmat bírálta, annak ellenére, hogy az a törvénymódosítási javaslatait visszavonta. Ezért merült fel bennem egy kis kétely: az egész rendezvény csupán színjáték lenne? A Nemzetközi Valutaalap arra szólította fel a szerb kormányt, hogy módosítsa a törvényt. Ezt nem tette meg szívesen, mégis meg kellett tennie. Átadta a parlamentnek a javaslatait, mégis megbeszélte a szakszervezettel, szakszervezetekkel, hogy tiltakozzanak. Egy ilyen nyomásgyakorlásra kénytelenek visszavonni a törvényt, és ezt minden bizonnyal a Nemzetközi Valutaalap is megérti. Közben a szakszervezet is és a kormány is a szerbiai nagyközönség előtt remekel. A szakszervezet azért, mert tiltakozásával eredményt ért el, a kormány pedig azért, mert lám, meghallgatta a munkás nép szavát, és annak akarata szerint döntött.

E tudósítás végén el kell még mondanom, hogy Vajdaság szinte minden önkormányzatából voltak szakszervezeti tagok Újvidék főterén, de Szerbia más vidékeiről is érkezett néhány autóbusznyi tiltakozó. A már említett szakszervezeten kívül a tiltakozás szervezésében részt vett még a Rendőrök Független Szakszervezete, a Szerbiai Gyáripar Szakszervezete, a Szabad Szakszervezetek Konföderációja, az Egység Szakszervezet, a Vajdasági Szakszervezetek Konföderációja és az Újvidéki Szakszervezetek Szövetsége.

A tiltakozó nagygyűlés békés volt, semminemű rendbontás nem történt sem a város főterén, sem azokban az utcákban, amelyekben a nagygyűlés után a tiltakozók végigvonultak.