A 16 Akciónap a nők elleni erőszak ellen elnevezésű, világméretű kampány keretében az Újvidéki Egyetem újságíró-növendékeinek csütörtökön előadást tartottak a családon belüli erőszakról. Az előadók között volt Danica Todorov tartományi ombudsman-helyettes is, őt a családon belüli erőszak elterjedtségéről és a hozzá fűződő problémák orvoslásáról kérdeztük.
– Néhány éve fokozzuk tevékenységünket a nők elleni erőszak világnapja idején, mivel annak megfékezésében nagyon fontos szerepet játszik a fiatalok oktatása és felvilágosítása. Ha a fiatalok tisztában vannak az erőszak kiváltó okaival, valamint azzal, hogyan kell fellépni ellene, akkor a jövőben kevesebb gondot jelenthet a családon belüli erőszak Vajdaságban. A tartományi nemek közötti egyenjogúság intézete és az ombudsman hivatala ennek kapcsán pályázatot hirdetett azon újságírók számára, akik a családon belüli erőszakkal foglalkoznak rádiós műsorok formájában. Reméljük, hogy az egyetemisták érdeklődést mutatnak a téma iránt, és sokan részt vesznek majd a pályázaton.
Mekkora a média szerepe az erőszak megfékezésében?
– Több kutatást végeztek arról, milyen mértékben van jelen a médiában a családon belüli erőszak, sajnos mindegyikből az derül ki, hogy elenyésző ennek a témakörnek a jelenléte. Az is gond, hogy sok a felszínes hír a családon belüli erőszakról, a szenzációhajhászás a lényeg. Kevesen foglalkoznak a probléma lényegével, pedig szükséges lenne a probléma mélyebb feldolgozására. A hírek főként gyilkosságokról vagy súlyos testi sértésekről szólnak, és gyakran nyilvánosságra kerül az áldozatok kiléte, így újra veszélybe sodorják őket. Ezenkívül a hírek sokszor az erőszakkal foglalkozó intézményekről szólnak és az ő szerepükről, nem pedig azzal foglalkoznak, hogy miért szabnak ki feltűnően enyhe büntetéseket az erőszaktevőnek. Ha az ember elolvas néhány újságot, azt gondolhatja, hogy az elkövetők védett személyek, mert nem folynak ellenük eljárások, a büntetések pénzbeliek vagy felfüggesztettek, az áldozatokat viszont ily módon elbátortalanítják.
Milyen mértékű Vajdaságban a családon belüli erőszak, vannak adatok ezzel kapcsolatban?
– Sajnos a családon belüli erőszak Vajdaságban meglehetősen elterjedt. Kevés pontos adattal rendelkezünk, azt tudjuk, hogy tavaly több mint 4500-an fordultak a rendőrséghez segítségért családi erőszak elszenvedése miatt. A jelentkezők nagy része nő volt, az erőszak alkalmával pedig főleg a házastársuk bántalmazta őket. Persze itt csupán azokról esik szó, akiknek volt bátorságuk segítségért folyamodni. Mi azt feltételezzük, hogy sokkal több azoknak a nőknek száma, akik már elszenvedték az erőszakot, de nem mernek segítséget kérni. Egyesek a megélhetésüket féltik, mert nem tudják, hogyan találhatnák fel magukat, ha elmennének a jelenlegi közösségükből, sokan szégyenlik, hogy áldozatokká váltak, mert azt hiszik, hogy ez csak velük fordult elő, de vannak olyanok is, akik nem bíznak a hatóságok munkájában.
Vajdaságban mit tesznek a családon belüli erőszak megfékezéséért?
– Több program is létezik Vajdaságban, melynek az a célja, hogy a nők magabiztosabbak legyenek és munkát vállaljanak. A Tartományi Foglalkoztatásügyi Titkárság és a Vajdasági Garanciaalap több ilyen programot is lebonyolított, sőt jelenleg is folyamatban van néhány. Sok vajdasági nő önálló vállalkozásba kezdett ennek köszönhetően, de szerintem számukra állandó segítséget kellene biztosítani, mert ebben a társadalomban a nők nagyobb terhet viselnek, mint máshol. Itt még az a felfogás uralkodik, hogy a nőknek kell gondot viselniük a családról, és így meglehetősen nehéz számukra az, hogy a munkájukat is teljes erőbefektetéssel végezzék. Létezett egy olyan program is, amely az önellátó anyukáknak segített oly módon, hogy egy bizonyos összeget kaptak az önálló vállalkozás beindításához, valamint a munkaidejük alatt szavatolva volt gyermekeik számára az óvodai ellátás. Ezenkívül oktatás folyik az állami intézményeken belül is, például a rendőrségen és a bíróságon is, hogy minél eredményesebben vehessék fel a harcot a családon belüli erőszakkal szemben, valamint különböző képzések folynak a nők számára a szociális intézményekben. Ennek biztosan jó hatása lesz, így a következő években remélhetőleg egyre többen jelentik majd a családon belüli erőszak előfordulását, és ez nem azt jelenti majd, hogy nőtt az esetek száma, hanem egyszerűen az áldozatoknak lesz kihez fordulniuk segítségért.
Most az egyetemi hallgatóknak tartanak előadást, nem kellene ezt egy kicsit korábban kezdeni?
– Az ország erőszak elleni stratégiájának része az általános iskolákban az erőszak megfékezése, ennek keretében tervezünk a jövőben beszélgetéseket a családon belüli erőszakról. Fontos lenne, hogy a legfiatalabbak is felismerjék és megtanulják, mit jelent a családon belüli erőszak. Tavaly és az idén is a Tartományi Oktatásügyi Titkárság egy ajánlást küldött szét az összes iskolának Vajdaságban, hogy november 25-én szenteljenek egy órát a nők elleni erőszak témájának. Persze a családon belüli erőszakot nem lehet teljesen kiiktatni, de nem szabad tolerálni, és nem szabad semmiféle okot elfogadni az erőszak igazolására.