2024. november 24., vasárnap

Civilek a civileknek

A Vajdasági Magyar Civil Szövetség párbeszédfórumán a forráshiányra panaszkodtak a szervezetek képviselői

Második Civil Párbeszédét tartotta a hétvégén Szabadkán a Vajdasági Magyar Civil Szövetség. Mintegy negyven civil szervezet képviselője vett részt a tanácskozáson, amelyen egyfelől a támogatási források elérhetősége, másfelől a politikumhoz való kötődés illetve a helyi gondok megoldási lehetőségei szerepeltek.

Miskolczi József, a CISZ elnöke elmondta: a civil szervezetek nem rendelkeznek pénzosztó hatalommal, mégis szeretnének beleszólni a támogatások elosztásába. A tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy 10-20 jól pozicionált intézményen és civil szervezeten kívül a többiek támogatás nélkül maradnak. Az ülésen jelenlevők közül mintegy 15-en pályáztak a Szülőföld Alaphoz, de csak öten jelentkeztek akkor, amikor az volt a kérdés, ki kapott támogatást. A délvidéki civil szervezetek 80 százalékát az anyaország támogatja. Az új elosztási rendszerrel egyes szervezetekben a munka megtorpant, másokat pedig a megszűnés veszélye fenyegeti. Ezért egyfelől a hazai források elérhetőségén is el kell gondolkodni, meg azon is, hogy össze kellene fogni a civil szervezeteknek, bizalommal lenni egymás iránt és esetleg professzionális infrastruktúrával rendelkezve pályázni nem csak az anyaországi vagy hazai, hanem az európai pénzekre is.

Dr. Zsoldos Ferenc, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke elmondta: az irányítása alatt lévő Civil Konzultatív testület, a Magyar Nemzeti Tanács állandó bizottsága megalakult, sőt, már el is fogadta a Szülőföld Alap és a Szekeres László Alapítvány támogatási elosztására vonatkozó javaslatot. Ennek a lényege, hogy a civilek is kapjanak pénzt mégpedig úgy, hogy a döntést előkészítő kuratóriumban a többségben lévő civilek bírálják el a pályázatokat. Ezen kívül készül a civil szervezetek regisztere azzal a szándékkal, hogy egyszerűbb legyen a pályázás, meg azzal is, hogy csak azok pályázhassanak, akik ebben szerepelnek. Természetesen a magyar vonatkozású, magyar jellegű civil szervezetekről van szó. A civilek ellenzik, hogy az önkormányzatok illetve olyan intézmények is kapjanak például az anyaországi támogatásokból, amelyek révén nem csak a magyar közösséghez jut el az anyaországi adófizetők pénze.

Dr. Zsoldos bejelentette, hogy készül a civil szervezetekre vonatkozó stratégia is, s ez a civil párbeszéd is azt szolgálja, hogy kijelöljék az irányt, véleményeket hallgassanak meg, ennek könnyebb és használhatóbb kialakításához. Természetesen a stratégiáról széleskörű közvitát szerveznek majd.

Miskolczi József elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy nem lehet sem regionális, sem tevékenységi alapon a civil szervezeteket összehasonlítani. A legrosszabb helyzetben a kis falvakban működő egyesületek, szervezetek vannak, ezért meg kellene találni azt a formát, hogy egymást segítve erősödjön a civil szféra. Ennek kivételes jelentősége van, hiszen ha ez felszámolódik, a következő lépésben a sajtó, az oktatás szűnik meg és eltűnik a magyarság.

A II. Civil Párbeszéd nem hozott határozatokat, záradékokat, de a felmerült javaslatokat összegzik és eljuttatják mind a Magyar Nemzeti Tanácsnak mind a magyar pártoknak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás