2024. július 17., szerda

Kegyelem

Ezidáig hiábavalónak bizonyult a vajdasági magyarok többségének felháborodása a temerini fiúk ügyében. Semmi sem történt, kegyelmi kérvényeiket elutasították. Börtönben vannak még mindig, s továbbra is ugyanannyi a büntetésük, mint amit első fokon kiszabtak rájuk. Ifj. Máriás István (22 esztendős) 15 év, Illés Zsolt (26) 13 év, Szakáll Zoltán (25) 11 év 6 hónap, Uracs József (29) 11 év 6 hónap, Horváth Árpád (19) pedig 10 év börtönbüntetést kapott a 2004 júniusában elkövetett bűn miatt.

Már hat évvel ezelőtt is világos volt, hogy a bírósági ítélet eltúlzott, hogy akkor, amikor lépten-nyomon arról számoltunk be, hogy Szabadkán, Temerinben és Újvidéken verik a magyarokat, akkor a hatalom a magyar fiatalok ügyén keresztül akart példát statuálni.

Zoran Petrović, a bántalmazott 38 éves drogdíler (aki időközben elhunyt – nem a temerini fiúk támadása miatt), több alkalommal is elmondta a sajtónak, hogy nem nemzeti alapon történt az incidens, s ő megbocsátott a magyar fiúknak. Nem csoda, hiszen a vallomások részletesen tartalmazzák, hogy részeg volt, kábítószer hatása alatt provokálta a magyar fiatalokat. Ez a vallomás azonban semmit sem jelentett. Az öt fiatalember összesen 61 év letöltendő börtönbüntetést kapott.

Lapunk többször is beszámolt Kovács Mátyás gombosi kiskatona esetéről, akit katonai szolgálatának idején a zentai kaszárnyában két szerb társa annyira megvert, hogy el kellett távolítani a lépét. Egyik támadója egy év 10 hónap, a másik pedig csupán hat hónapos börtönbüntetést kapott. Mátyás tartós egészségkárosodást szenvedett, mégis támadói jobban jártak, mint a temerini fiúk.

Vagy vegyük például Damir Sireti, az egykori Jugoszláv Néphadsereg tisztjének esetét, aki az ovčarai mészárlás egyik résztvevője volt. Ő a háborús bűnök elkövetése miatt kapott 15 év börtönt, annyit, mint Máriás István. Biljana Plavšić 11 évet kapott a háborús bűnök elkövetése miatt.

A magyarkanizsai Sarnyai Józsefet öt golyóval ölték meg. Szándékos emberölésért támadója 6 év börtönt kapott. Hat résztvevője volt annak az esetnek, amikor egy újvidéki magyar fiatalembert súlyosan bántalmaztak majd meztelenre vetkőztették és a Dunába nyomkodva fojtogatták. Ők hatan összesen 15 évet kaptak.

A temerini fiúk hat éve vannak már börtönben. Hogy hogyan teltek a börtönévek, álljon itt egy hevenyészett részlet az egyik fiú által titokban kijuttatott levélből : „Szia apa! (…) A jobb szememre azért nem látok, mert jó párszor az éj közepén (…) kivezettek (…), és a veséimet is jól összerugdosták, meg szálltak a pofonok (…) a fejem irányába. (…) A bal szememre majdnem még a fényt se látom (…). Kérlek cselekedjetek, ameddig nem késő.”

Horváth Árpád több hónapos betegeskedés után idén májusban kórházba került. A diagnózis: tuberkulózis. Itthon a temerini fiúk egyikének édesapja a fia börtönbe vonulása után nem sokkal agyvérzést kapott és meghalt, Uracs József édesanyja is meghalt, de fiát még a temetésre sem engedték haza.

A temerini fiúk szókapcsolat immár szimbólummá vált. A kettős mérce, az igazságtalan bíráskodás illetve a magyar incidenseket Európa elé táró magyarság, azaz a magyar politikusok elleni bosszú szimbólumává.

A napokban ismét a figyelem középpontjába került az eset. Először Szabó Tímea LMP-s képviselő szólalt fel a magyar parlamentben az érdekükben az emberi jogok világnapján, majd a hét végén Gurmai Zita – európai parlamenti képviselő, aki részt vet a Demokrata Párt tisztújító közgyűlésén – kért kegyelmet Boris Tadić államelnöktől a temerini fiúknak. Egyelőre csak annyi szűrődött ki, hogy az államelnök engedményt ígért és embertelennek nevezte az ügyükben hozott ítéletet.

A temerini fiúk kegyelmi kérvénye tavaly április óta az államelnök előtt van. A magyar politikus asszony közbenjárása talán segít rajtuk. Ha nem, akkor még a 61 évből 31 megmarad. Ha a rájuk kiszabott büntetést letöltve szabadulnak, a legfiatalabb Horváth Árpád 29 éves lesz, a legidősebb Uracs József pedig 40.