Tavaly áprilisban nyújtották be a kegyelmi kérvényt a temerini fiúk ügyében. A kegyelemi bizottsághoz közel álló, de magát megnevezni nem kívánó informátorunk szerint az összesen 61 évnyi börtönbüntetésre ítélt öt fiatal közül csak hárman kaphatnak büntetéscsökkentést. Ez a javaslat már a köztársasági elnök elé került.
Mint arról már beszámoltunk, a Demokrata Párt tisztújító közgyűlésén Gurmai Zita magyarországi európai parlamenti képviselő asszony Boris Tadić elnök közbenjárását kérte a temerini fiúk ügyében. Tadić a sajtó szűkszavú beszámolója szerint embertelennek nevezte a magyar fiatalok büntetését, és azt ígérte, lesz engedmény ügyükben.
A köztársasági elnöknek címzett kegyelmi kérvényt az illetékes bíróságon adták be. Először az Igazságügyi Minisztériumhoz került véleményezésre. Mint nem hivatalosan megtudtuk, a temerini fiúk ügyéről október 20-án döntött az igazságügyi minisztérium: nem támogatta büntetésük csökkentését. Magyarán: elutasította a kegyelmi kérvényt. Hivatalból a minisztérium öttagú kegyelmi bizottságot alakított. A temerini esetet tárgyaló bizottság elnöke, Radmila Vasić szintén ellene volt a kegyelem megadásának.
A bizottság novemberi ülésére egy tag nem ment el. Az elnök asszonyon kívül a másik három tagnak kellett dönteni. A bizottság nem kérdőjelezheti meg a vádat. A bíróság által megfogalmazott vádirat szerint a temerini fiúk egy gyilkossági kísérlet bűnrészesei. A kérdéses bizottság ülésén a kegyemet szorgalmazóknak informátorunk elmondása szerint rendkívül nehéz volt rábírni a tagokat az engedményre, a vádiratban ugyanis az szerepel, hogy 2004-ben – amikor a kérdéses eset történt – a magyar fiúk éjjel 11-től hajnali fél négyig kínozták Zoran Petrovićot. Megverték, rugdosták, levizelték, meggyújtották fanszőrzetét, majd megégették nemi szervét, végül pedig karóba húzták. Ugyancsak a vádirat szerint a sértett nem hergelte őket. A bizottság ülésén elhangzott: lehetetlen, hogy ez valóban mindenféle provokáció nélkül történt. Ám amit elkövettek, annyira visszataszító volt a többség számára, hogy bár mindenki tudta, büntetésük méltánytalan, csak nehezen szavaztak arra, hogy a köztársasági elnök valamelyest enyhítse a büntetésüket.
A bizottság végül megszavazta a kegyelmet, mégpedig annak a három fiúnak, akik a legkisebb büntetést kapták (ők nem vettek részt a karóba húzásban). Ez persze nem azt jelenti, hogy elengedik büntetésük felét vagy harmadolják azt, hanem hogy 2-3 évvel csökkentik büntetésüket. Ez a javaslat került a köztársasági elnök elé.