2024. november 24., vasárnap

A fagyititok

Mi lehet kellemesebb kánikulai melegben, mint egy hideg fagylalt? S igaz, hogy mindennapjainkat komoly problémák terhelik, hétvégi mellékletünk kiemelt helyén azért találtuk indokoltnak foglalkozni e témával, mert ez az, amit mindenki megengedhet magának. Kisvárosomban az albán cukrászok előtt vasárnap délutáni sorban állói között már sokszor gondoltam: ez a legdemokratikusabb hely, többgyermekes családok, kis jövedelmű nyugdíjasok is megengedhetik maguknak a finom felfrissülést. Sokunk legfontosabb nyári desszertje néhány gombóc nyalánkság, amelyet a nyelvújítás előtt még hideg nyalatnak hívtak őseink.
A vanília, csoki és eper ízű továbbra is a legmenőbb, de a hagyományos kis cukrászdákban is csaknem húszfajta hideg csábítás közül válogathatunk. A felügyelőség háromhetente szigorú ellenőrzés alá veszi a műhelyt és a krémeket, de mivel az áru mindig friss, naponta 20-30 kilogrammot gyárt a kedvenc cukrászom, baj úgy gondolom nem lehet. A gépei, a pultja is megfelel a szabványoknak, nála még nem találtak hibát. Mondja, a bolti jégkrémek némelyike hónapokig állhat a hűtőben, az is megtörténhet, hogy kienged, és újrafagyasztják. A gyümölcs, a csokiöntet, az édes kehely is természetes velejárója ma már a cukrászdáink kínálatának. Bár az is igaz, hogy lehetne még mit javítani.

Mint minden témában, fagyi kérdésben is adatok ezreit találjuk a világhálón.

Kik ettek mézzel és gyümölccsel ízesített havat? Ki etetett a katonáival boros-tejes havat? Ki szerette a gyümölcsös gleccserjeget? A kínaiak ötezer évvel ezelőtt a gyümölcsleveket mézzel édesítették s hóval hűtötték. Az ókori görögöknél Nagy Sándor katonái a csaták előtt szűz hó, gyümölcslé és bor keverékéből álló frissítőt ittak. Még Hippokratészről is feljegyezték, hogy ilyen ínyencséget rendelt testi-lelki frissítőként a betegeinek. Néró császár is kedvelte ezt a hűsítőt.
A Kínából származó fagylaltreceptet Európába Marco Polo hozta több mint hétszáz éve. A világ első fagylaltozó kávéházát, a Café Procope-ot 1672-ben alapította az olasz származású cukrász Párizsban. Habár eleinte csak a nyári szezonban volt nyitva, és kizárólag citromfagylaltot árult, nagy népszerűségnek örvendett. Olyan történelmi alakok kedvenc helyei közé tartozott mint Voltaire, Rousseau, Diderot vagy Napóleon. Magyarországon már a XVIII. században elterjedt nyalánkságnak számított a fagylalt, de akkoriban még inkább csak hideg nyalatnak nevezték. A hideg édesség sokáig csak a fejedelmi udvarok különlegessége volt, ám az 1700-as évek végén Párizsban már nyolcvanféle fagylalt és sörbet közül válogathattak a vendégek. A magyar fagylaltozás hőskora a reformkor idejére tehető. Sissi királyné kedvenc fagylaltja az ibolya volt. A fagylaltgépek eleinte kézi hajtásúak voltak. A jéggel bélelt nagy tartályban forgott egy kisebb: ebben hűlt és keveredett a massza. Az első fagylaltgépet Amerikában használták 1790-ben, az első fagylaltos kocsit 1910-ben állították hadrendbe. A pálcikás fagylaltot 1923-ban találták fel szintén Amerikában, s ma már óránként akár harmincezer darabot is legyárthat egy modern gépsor. S végül hol ülik meg a fagylalt napját? Amerikában minden július harmadik vasárnapja a Jégkrém napja.

A Londoni Pszichiátriai Intézet tudósai felfedezték, hogy egy kanál fagylalt az agynak ugyanazt az örömközpontját aktiválja, melyet a kedvenc zene hallgatása, vagy a pénznyerés vált ki. A kutatók számos személynek szkennelték az agyát, miközben vanília fagylaltot etettek velük. Így jöttek rá, hogy az agy bizonyos részeiben azonnal örömreakció indul be. A társaság egyik vezetője nagy örömmel jelentette be: „Ez az első alkalom, hogy igazolni tudtuk: a fagyi boldogít”. A kínai hagyományos gyógyászok szerint viszont kánikulában a legjobb a forró tea, valamint a természetes cseresznye és meggy üdítők. Ők azt vallják, hogy a tehéntejjel, csokoládéval vagy vaníliával készült fagylaltok nem lecsökkentik, hanem éppen megemelik a test hőmérsékletét.
A kérdésről egy gyermekorvos és egy fül-orr-gégészszakorvos véleményét is kikértem. Az édes hűsítő ellen, s mellette sem kardoskodtak, de a gyermekorvos felhívta a figyelmet arra, hogy a hőség nem csak a fagylaltért sorban állók számát szaporítja, hanem azokat a mikrobiológiai veszélyeket is, amelyek komoly gondokat okozhatnak. A fagylalt különösen érzékeny termék, de lényegében ugyanezek igazak a krémes süteményekre is. Az első kritikus terület az alapanyag. Nem mindegy, hogy milyen forrásból, milyen minőségű és milyen állapotú termékeket szerzünk be. Egy minőségi fagylalt ellen nem lehet kivetnivaló, de a valódi problémát az alkotórészek közül a tojás jelenti. A meleg időszak csemegéje könnyen romlik, a szalmonellafertőzés komoly veszélyforrás, ez a cukrászdádában és a házilag elkészített termékekre egyaránt vonatkozik. A szalmonellafertőzést egy nagyon gyorsan szaporodó baktériumtörzs okozza. A tojást nyers formájában használják fel, és a betegség jellegzetessége, hogy rövid időn belül befolyásolja az általános egészségi állapotot, és megviseli a gyerekeket, felnőtteket egyaránt. Kiszáradással fenyegető hasmenés jelentkezik, ásványi anyagok is kiürülnek a szervezetből, tehát komoly következményei lehetnek. Aránylag keveset hallunk arról, hogy a szalmonellának egyes törzsei toxinokat is termelnek, amelyek méreganyagként hatnak.

A fül-orr-gégész közvetlen összefüggést nem talál a torokproblémák és a fagyi fogyasztása között, a fertőzés hátterében nem a nyalánkság, hanem általában egy lappangó krónikus gyulladás, vagy akut vírusos fertőzés van, mondja. Viszont azt is elmesélte, hogy mandulaműtét után miért javasolta a fagyi elfogyasztását a kis pácienseknek. – A megműtött gyerekeknek a nyelés fájdalommal jár, nem hajlandó enni, tehát pszichikailag is jó, ha felkínálnak neki egy fagyit, azt szívesen elnyalogatja, az orvos pedig eléri a fokozott nyálkiválasztást, a nyelést, ami hozzájárul a gyógyuláshoz. De egy egészen egyszerű receptet is a figyelmembe ajánlott, amelyet a kémiaszakon minőségi ellenőrzésből diplomázó lánya honosított meg a családban, hogy a műízeket és tartósítókat megkerülve egyszerű, gyors finomság kerüljön a családi asztalra, joghurt, bármilyen gyümölcs és némi cukor felhasználásával. Komolyabb vizsgálódás folyamán a fagylaltcsomagoláson legalább 7-9 E-számot találnánk az összetevők listáján.Nem is csoda, ha arra gondolunk, hogy minden egyes íz egy újabb adalék. A vaníliaízt a vanilinnel érik el, mely aromát a papírgyártás melléktermékéből állítják elő (az igazi vaníliarúd máig a világ egyik legdrágább fűszere). Azeper- és málna aroma fűrészporból készül, míg az amerikai élelmiszerhatóság által engedélyezett kármin színezék előállítására használt cochineal névre hallgató összetevőket perui, bolíviai, chilei és afrikai nőstény (bíbortetű) bogarakból nyerik.

Azállagát feljavítjákanehezen emészthető, ésbélrendszeri panaszokat okozó polydextrózzal.Light termékeketez esetben is előszeretettelédesítik szorbitollal, malitollal és mannitollal, melyek bár a fogszuvasodásveszélyét csökkentik, erős hashajtó tulajdonságúak. No, és perszeakétes hírnévnek örvendő aszpartmanrólsefeledkezzünk meg. Száz tanulmány sem igazán tudta eldönteni, most jó-e nekünk vagy sem.

Az elkészült fagylat tárolása, kimérése higiéniai szempontból is kritikus. Ellenőrzésünk alatt kell tartani a pult hőmérsékletét és a kimérés körülményeit. Egyre több helyen lehet találkozni a szalvétába csavart tölcsérrel, ami örvendetes változás az eddigiekhez képest, de még mindig nagyon sok helyen ugyanaz a személy kezeli a pénzt és méri a fagylaltot.

A hosszú múltra visszatekintő „hideg nyalat" mindezek ellenére a jelenben is változatlanul őrzi népszerűségét, remekül beilleszthetjük a modern kor étkezési szokásaiba. A természetes alapanyagok, a gyümölcsök sokfélesége kielégíti az egészséges életmódot követők igényeit is.

Június első napjaiban járunk, de májusban már strandidő is volt, szinte ránk szakadt a kánikula A vízpart, a szabadság viszont még messze van, úgyhogy más praktikákkal vehetjük fel a harcot a meleg ellen: nagy dologra persze nem is gondolhatunk, de ilyenkor minden apró trükk számít. Mi egy jó adag fagylaltra gondoltunk. Lássunk is hozzá, csináljuk meg magunk, merthogy a házilag készített változat ebben az esetben is egészségesebb, és jó esetben finomabb is, mint a sarki cukrászdában, vagy a boltban vásárolt verzió.Tudjuk, hogy ezekbe nem kerül tartósítószer vagy színezékanyag, ráadásul nagyon finomak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás