2024. július 17., szerda

Fejik a békákat

Június 26. a kábítószer elleni küzdelem világnapja. Ennek a küzdelemnek különböző szintjei vannak, és valamennyiünknek különböző, de állandó feladata. Szülőként és pedagógusként állandóan tömni kell a fiatalok fejébe a függőség veszélyeit, figyelni a gyerekeket, a rendőrségnek meg az igazságszolgáltatásnak pedig a narkókereskedelem felszámolása, az egészségügynek pedig a bajba sodródottak befogadása, gyógyítás a feladata.

Legutóbb a droggal kapcsolatban a Crna Reka-i eset járta be sajtót. Kiderült ugyanis, hogy itt egy kolostorban lapáttal, botokkal és ököllel verik az ápoltakat, akik azért mentek el ebbe a közösségbe, hogy kigyógyuljanak. Az internetre felkerül videók szerint olyan brutális a bántalmazás, hogy vagy lefogják a bűnöst, vagy megtiltják, hogy védekezzen. A kijárási tilalom pedig nem írott szabály volt, hanem dobermanok és pitbullok gondoskodtak róla, hogy aki egyszer oda bement, ne hagyhassa el a terepet.

Amikor híre ment, hogyan bánnak az egyébként is elveszett, az élet peremére sodródott emberekkel, s felmerült annak lehetősége, hogy felszámolják a Novi Pazar melletti rehabilitációs központot, a szülők tiltakoztak, mondván, inkább verjék fiaikat, semmint kábítószer-túladagolásban meghaljanak. Több érintett család is vallott arról, hogy a különböző rehabilitációs központban több tízezer eurót elköltöttek a beteg gyógyítására, mindhiába. Vannak, akik eladták lakásukat, hogy a család bajba keveredett tagját megmentsék. Crna Rekában havonta 350 eurót kellett fizetni. Itt vannak a legmélyebbre került kábítószerfüggők. Amikor valaki bejelentkezett ebbe az intézménybe, a családdal aláírattak egy szerződést, hogy egyetértenek mindenféle kezeléssel, beleértve a fizikai bántalmazást is. A rehabilitációs központ irányítói – egyébként egyházi személyek – azzal érvelnek, hogy olyan embereket fogadtak be, akikről már mindenki lemondott. A feljelentést követően lecserélték a központ vezetőit, és megszűnt a fizikai bántalmazás. A határozatot követő néhány nap alatt 40-en hagyták el a közösséget. Két héten belül az egyik jagodinai ápoltat az utcán halva találták. Túladagolta magát. A Crna Reka-i központ jelenlegi vezetése szerint további halálesetek várhatók. Az ügyben érintett szülők petíciójukhoz gyűjtik az aláírásokat, mondván, a verés hatékony, más hely már nem maradt hozzátartozójuknak, ez az utolsó esély. Tegyenek velük bármit, csak térjenek vissza a normális életbe.

Belgrádban egy magánklinikán feketén gyógyítják a heroinfüggőket. A sajtó szerint egész Európából ide járnak a gyógyulni vágyók. Egy ausztrál orvos kísérletei alapján a betegek bőre alá egy implantátumot építenek be, amely fokozatosan adagolja a beteg szervezetébe a Naltrexont. A függők a tablettákat vagy beveszik, vagy nem. ĺgy viszont az alhasi tájékon beépített implantátumból a megfelelő mennyiség bejut a szervezetbe, s egyenesen az agyra hat, azaz megszünteti a kábítószer iránti vágyat. Az aprócska műtét ára több száz euró. Az eljárás Amerikában és Európában is be van tiltva, ennek ellenére sajtóhírek szerint a belgrádi klinikán illegálisan naponta több műtétet is végeznek, a világhálón talált adatok szerint jókora hatékonysággal.

A kábítószer Szerbia legnagyobb ellensége, ezt már Milorad Veljović rendőrezredes mondta, aki szerint a társadalom legkülönbözőbb területeit behálózta a narkóbiznisz. Korunk híres és gazdag üzletembereinek nagy része a kábítószer-kereskedelemből gazdagodott meg. Az így szerzett piszkos pénzt aztán úgy mossák tisztára, hogy ingatlanokat vásárolnak, infrastruktúrát építenek. Mindeközben a fiataljaink – már a 12 évesek is – drogfüggővé válnak. A hivatalos kimutatások szerint Szerbiában 70 000-100 000 kábítószer-élvező van. Csak Belgrádban 20 000, a Vajdaságban pedig 10 000. Hogy mit jelent a narkópiac, azt híven tükrözik a számok. A Hivatalos Lapban megjelent adatok szerint az utóbbi nyolc évben 2,43 tonna heroint, 15,9 tonna marihuánát, 71,6 kilogramm kokaint, 90,8 kilogramm hasist és 2,14 millió Extasy tablettát foglalt le a rendőrség.

Időről időre új drogok is megjelennek a piacon. Nemrégiben négy 14 éves dél-szerbiai terhes kislány esete kapcsán cikkezett a sajtó az úgynevezett erőszak- drogról. A kislányok terhesek maradtak, de nincs semmilyen emlékük szexuális kapcsolatról. Azt sem tudják, mikor, hol és kivel voltak együtt. A szakemberek szerint ezek olyan tabletták, amelyeket beadnak a fiataloknak, s 20-30 perc múlva az agy önkontroll részét teljesen kikapcsolja, csak az ösztönös cselekedetekre képes az áldozat. 10-12 óráig hat a szer, és a hatása megszűntével az áldozat semmire sem emlékszik.

Ugyanilyen borzalmas hír volt néhány évvel ezelőtt, hogy a drogosok fejik a békákat. Mint köztudomású, a békák toxikus anyagokkal védekeznek. A hírek szerint a drogosok a zöld és a barna varangyok nyakát simogatják, és ennek során a kérdéses anyag a bőrfelületükre kiül, s innen szedik össze egy üveglapra. A hűtőben tárolva a váladék megkristályosodik, és közben elveszíti toxikusságát. A drogosok cigarettába csavarva szívják a hallucinogén szert. A sajtóhírek szerint a békákat naponta kétszer lehet fejni. Persze vannak, akik nem fejik a békákat, hanem nyalogatják a nyakukat. Állítólag a perui indiánok is ezt tették. A szakemberek szerint a békáktól eredő narkotikum, a bufotenin ötször erősebb a LSD-nél. A párducgalóca és a légyölő galóca fő hallucinogén hatóanyaga is a bufotenin.

Lehet, hogy ennek tudatában már a Békakirályról szóló mesét is másként kell olvasnunk? A mesében szereplő csók után lehet, hogy a igazából szó sem volt semmilyen királyfiról, hanem csak valamilyen lázálomról?

Szerbiának eddig nem volt stratégiája a kábítószer elleni küzdelemre vonatkozóan. Idén februárban fogadták azt el a honatyák. Ebben a társadalom minden területén, a megelőző tevékenységtől a rendőri munkán keresztül a függővé vált betegek gyógyításáig, minden helyet kapott. Hogy milyen hatalmas munkára lenne szükség a narkópiac felszámolására, ennek bizonyítékául álljon itt néhány adat: Szerbiában naponta egymillió euró forog a drogpiacon. A világhálón szerzett információk szerint nálunk marihuánát már 400-600 dinárért is lehet venni, a Speed ára 1000, az Exstasyé 250-450 dinár darabonként, a kokain grammja pedig 50-60 euró között mozog.