2024. július 17., szerda

Elegük volt a diktátumokból

Horgoson kedden este hat volt VMSZ-tag írta alá a belépési nyilatkozatot az MPSZ-be
Bálint András: Nem szabad a választót kiskorúsítani (Miskolci Magdolna)

Bálint András , a Vajdasági Magyar Szövetség horgosi volt tagja szerint tizenkét ember jelentette be a kilépését a VMSZ horgosi helyi szervezetéből. Közülük hatan részt vettek kedden este a délvidéki Magyar Polgári Szövetség helyi szervezetének alakuló közgyűlésén, és mindannyian alá is írták a belépési nyilatkozatot.

– A vajdasági magyar ember nem szereti, ha marakodnak a magyar pártok, ezért nem is szeretnék más párt, így a VMSZ ügyeivel sem foglalkozni, mert lesz nekünk egy irányvonalunk, és azzal kell majd foglalkoznunk. Mégis, el kell mondanunk, hogy miért szántuk rá magunka erre a lépésre – jelentette ki Bálint András, aki hosszú évek óta aktív tagja, egy időben községi képviselője volt a VMSZ-nek, és elnöke a horgosi alapszervezetnek.

Hozzáfűzte: a VMSZ Vajdaság-szerte repedezik, kiváló értelmiségiek, képzett emberek léptek ki sorra Nagybecskereken, Adán, és Bunyik Zoltán is lemondott a tisztségeiről.

– A VMSZ megszegi saját alapszabályát. Minden pártnak van egy vezetősége, egy irányvonala. Korábban körleveleket kaptunk, és hozzászólhattak a helyi szervezetek. A véleményünket jegyzőkönyvben elküldtük a központi irodának. Ez mostanában már nem történt meg. Ha nem szólhatunk, nincs is ránk szükség. Vagy a kemény mag, vagy a párt elnöke dönt. A párt 15 éves jubileumára például olyan személyeket hívtak meg, akikkel szóba se kellene állni. Úgy fest, hogy a bőrszékért bárkivel koalícióra lehet lépni! Ezért határoztuk el, hogy kilépünk. Szerintünk egy demokratikus pártnak nem úgy kell működnie, hogy néhány héttel a választások előtt járjuk a falvakat, azután meg feléjük se nézünk. Nem szabad a választót kiskorúsítani. Véleményünk szerint az a Magyar Koalíció, amivel a VMSZ megnyerte a választásokat, nem is működik. Nem lett volna szabad a koalíciós partnereket kihagyni a döntésekből – véli Bálint András.

Kijelentette, azzal is elégedetlenek, ahogyan a VMSZ elhanyagolja a Tisza mentét, holott itt él a magyarság zöme – mégis Szabadkáról kerül ki a csúcsvezetés. Nem tetszik nekik az sem, hogy ez a csúcsvezetés beleszól azoknak az önkormányzatoknak az életébe, amelyekről nem tud semmit.

Ezért döntöttek olyan nemzeti párt mellett, amelynek megfelelőnek tartják az irányvonalát. Az alakuló közgyűlésen Rácz Szabó László, a délvidéki Magyar Polgári Szövetség elnöke ismertette a párt programját. Először azonban kiemelte: szó sincs arról, hogy a VMSZ-től csábítanák át az embereket. Bálint Andrásék elhatározták, hogy kilépnek a VMSZ-ből, és csak azután keresték fel az MPSZ-t.

– Dilemma, hogy sok vagy kevés magyar párt van, és hogy mi az összefogás. Ha minket azért bántanak, mert magyarok vagyunk, akkor kialakul az önvédelmi rendszer. A párt az önvédelmi rendszer magasabb foka. Azért van szükség több pártra, mert ha az egyik védelmi rendszer széthullik, kell egy másik. Szerintem két párt kellene: egy, amelyiket támogat Belgrád, és egy másik, amelyiket nem. Nem kell hadban állni a hatalommal, de valakinek ki kell mondani az igazat – jelentette ki az MPSZ elnöke.

Rácz Szabó László kifejtette, a párt nem jövedelmi forrás, nem isteni adomány, hanem eszköz a nemzeti érdekek védelmére. Aki nemzeti pártban politizál, annak az elsődleges a nemzeti érdek legyen, ne önös anyagi érdek. Az MPSZ működéséről szólva elmondta, hogy nem a demokratikus centralizmus elvén működik, nem hierarchikus, nincs leszavazás, szavazás is csak akkor, ha elkerülhetetlen. Ehelyett megegyezésre törekednek. Nem tartják a legfontosabbnak a tömegesítést, úgy működnek, mint egy civil szervezet, és a pártelnöknek semmivel sincs több joga, mint bármelyik tagnak.

Ezt megerősítette Sass Tamás, az MPSZ alelnöke is, aki szerint az alapszervezeteknek teljes autonómiájuk van, ezért egyre népszerűbb az MPSZ. A tagsága Adán a megalakulása óta megötszöröződött.

Mint elhangzott, sokan léptek át az MPSZ-be a VMSZ-ből, de sehol sem olyan látványosan, mint Horgoson.

Bálint András ezt azzal indokolta, hogy elegük volt a diktátumokból.

Az alakuló közgyűlésen nemcsak a kilépő VMSZ-tagok voltak jelen, hanem más érdeklődők is, de egyelőre csak hat kilépő írta alá a belépési nyilatkozatot az MPSZ-be. Jelen voltak az ülésen a martonosi helyi szervezet képviselői is, így a két helyi szervezet megkezdte a községi szervezet kiépítését.

A horgosi helyi szervezet elnöke Bálint András lett, alelnöke pedig Győrfi Sándor.