Radivoj Milutinović azt vallja inkább többet dolgozik, kisebb haszonnal és így mindenki jól jár
Az év elején kezdtek nyílni Belgrádban az S.O.S.-boltok. A napokban a 14. ilyen üzletet nyitották meg. Szabadkán a múlt héttől lehet olcsóbban vásárolni az első ilyen S.O.S.-üzletben.
A fővárosi boltokban a nyugdíjasoknak járandóságukat igazoló szelvénnyel, vagy a szociális segélyről szóló végzéssel kell igazolniuk, hogy rászorulók. Ezekben a boltokban ugyanis minden olcsóbb, mint bármelyik másik bevásárlóközpontban vagy üzletben. Szabadkán nem kell senkinek sem igazolnia rászorultságát. Aki betér ide, a másutt 38 dinárért árusított kenyeret minden igazolás és magyarázat nélkül megkapja 35 dinárért, vagy a félfehér veknit 30 dinárért.
A bolt tulajdonosa Tomislav Milutinović, Mujo gyermeke meg Ivković Ivandekić Danijel. Radivoj Milutinovićról, Mujoról leggyakrabban azért írtak az újságok, mert hadakozott a Pionír újdonsült tulajdonosaival, akik, állítása szerint, őt is és a gyár kisrészvényeseit is kisemmizték. Az S.O.S.-bolt beindításáról Mujo, aki a tulajdonosok megbízásából üzemelteti a boltot a következőképpen mesélt:
-- Nagyon sok mindent átéltem az elmúlt évtizedekben. Sokszor előfordult, hogy bementem a boltba, és kenyérre meg joghurtra sem volt elég pénzem. Azt mondták a gyerekeim, akik Magyarországon dolgoznak, hogy havonta küldenek pénzt, de én azt mondtam, nem pénz kell nekem, hanem munka. Rábeszéltem őket, hogy nyissunk S.O.S.-boltot. Nekem ez a bolt nagyon fontos, mert tudom, mi a szegénység. Tudom, hogy az egy-két dinár is sokat jelent, amit meg lehet takarítani – meséli Mujo.
A szabadkai S.O.S.-boltban a kétdecis szabadkai joghurt 12 dinárba kerül (más boltokban 15 dinár), az Imlek joghurtja 11 dinár az aludttejért 14, a tejfölért pedig 28 dinárt kell fizetni. A friss tej 50, a tartós pedig 66 dinárba kerül. Olcsóbb itt a kávé, a különböző üdítő és a sör , meg a fagyi is.
A gyümölcs és a zöldségféle ára is néhány dinárral alacsonyabb a piacinál, és ami még nagyon fontos, hogy friss és mutatós áru van ebben a boltban. Mindenki maga válogathatja ki, hogy mit vesz meg, nem kerülhet bele romlott vagy nem megfelelő minőségű áru.
Mujo azt mondja, nem tesz kivételt a rászorulók és a kevésbé rászorulók között. Szerinte ilyen válságos időben az emberek többségének jól jön, ha kevesebb pénzből tudnak bevásárolni.
– Az állam nem támogatja az S.O.S.- boltokat. Hogy mi olcsóbban adjuk az alapvető élelmiszereket, azt jelenti, hogy saját bevételünk egy részéről mondunk le. Úgy döntöttünk, hogy inkább kevesebb legyen a haszon, többet kell majd dolgoznunk ugyanazért a bevételért, de jó érzés arra gondolni, hogy így mindenki jól jár – magyarázta a bolt tulajdonosa.
A Lazar Nešić tér 3. alatt lévő üzlet minden nap reggel öttől este kilencig tart nyitva., szombaton és vasárnap is. Két elárusítónő dolgozik itt. Kata Jakovetić elmúlt ötvenéves. Tíz éve már munkanélküli volt, amikor felkínálták neki ezt a munkahelyet. Kilátástalannak érezte helyzetét, de most, hogy munkát kapott, bizakodik, mert ez nem csak neki és családjának jó, hanem nagyon sok kispénzű ember is jól jár, ha ide jön vásárolni.
Aki nagyobb tételben, például lakodalomra itt vásárol be, nem csak gyári áron kapja meg a portékát, hanem még 10 sázalékos kedvezményt is kap , sőt a fennmaradt árut a lagzi végzetével a tulajdonos visszaveszi.
Az állam nem csak nem segíti a legrászorultabbak számára nyitott üzleteket, hanem elnézi, engedélyezi, sőt asszisztál is ahhoz, hogy az Európai Unióhoz viszoznyítva nálunk kétszer, háromszor, sőt négyszer nagyobb legyen az árrés. Míg a nagy üzletláncok nálunk 25-30 százalékos árréssel doloznak,addig az EU területén 8-18 százalékot engedélyeznek nekik. A statisztikusok kiszámították, hogy egy átlagos család havonta akár negyven eurót is megtakaríthatnak (évente csaknem 500-at), ha az EU mércéinek megfelelő árrés lenne nálunk is. A kereskedők hasznát, az árrést ugyanis mi, vásárlók fizetjük meg. (Fotó: Molnár Edvárd)