A szabadkai székhelyű NIT Kft. a magyarországi sajtó szerint még tavaly novemberben 80 tonna fagyasztott sertéscombot importált Magyarországról. A napokban a szállítmány felét visszavitték, mert kiderült, hogy a húst foszfátkészítményekkel kevert vízzel beinjekciózták .
A Magyar Hírlap információi szerint a vizsgálatok bebizonyították, hogy a szokásos 5 százalék helyett a tömbbé fagyasztott sertéshúsban a 20 százalékot is elérte a víztartalom. Megkerestük a szabadkai NIT Kft.-t, ahol azt a választ kaptuk, hogy az igazgató szabadságon van, más pedig nem kíván nyilatkozni.
Információink szerint egy szabadkai cég vette észre, hogy a hús kiolvasztásakor szokatlanul sok víz volt a tőkehúsban. Alaposabb vizsgálat után kiderült, hogy a beinjekciózott húson láthatóak a tűnyomok is. A Magyarországon elvégzett laborvizsgálat is igazolta, hogy felvizezték a húst. Ez azt jelenti, hogy a 100 kilogramm húsból 130 lett, tehát egyértelműen a nyereség volt a cél. Miután egy számunkra eddig ismeretlen szabadkai cég tiltakozott, a szállítást végző Hungapig Kft. negyven tonnát visszavitt Magyarországra. A szállítmányt egy dunakeszi hűtőházban őrzik, hatósági zár alatt.
A hús a Kapuvári Hús Zrt.-ből származik, ezért a szállítmányozó cég, a Hungapig Kft. pert indított ellenük.
A minőségileg kifogásolt hús fele, azaz negyven tonna, az országban maradt. A magyar sajtó úgy tudja, a szabadkai vállalat fel kívánja dolgozni. Tegnap a szabadkai határszerveknél, a tartományi mezőgazdasági titkárságon, a köztársasági egészségügyi felügyelőségen, a kereskedelmi és mezőgazdasági és egészségügyi minisztériumban is próbáltunk információhoz jutni, vajon hol van a még mindig az országban lévő 40 tonna sertéscomb. Sehol senki sem tudott információt adni. Lapzártakor a belgrádi vámigazgatóságtól kaptunk ígéretet, hogy ma válaszolnak kérdésünkre, ugyanis az egész ügyről senki nem tudott semmit, most igyekeznek kideríteni, mi is történt.
A szabadkai Állatorvosi Intézet szakemberétől azt kérdeztük, hogy a tőkehúsba juttatott foszfátok mennyire károsak az emberi szervezetre.
– Az, hogy a tőkehúsban van foszfát, eleve nem normális. Foszfátokat használnak a húsiparban vízmegkötő adalékként, például a felvágottakban, de annak a határértéke is csupán néhány százalék lehet – mondta a szakember.