A szerb kormány április közepén rendeletet hozott az itthon használatos külföldi rendszámtáblás autók kötelező hazai bejegyzéséről. A becslések szerint több mint 70 000 külföldi rendszámú autó van utainkon. A kormányrendelet három hónapos határidőt adott, hogy a szerbiai illetőségű tulajdonosok hazai táblára cseréljék a rendszámtáblájukat.
Ez azt jelenti, hogy a montenegrói vagy horvátországi kocsikra ki kell fizetni a vámot, majd bejegyeztetni azokat. Július 22-ig – a kormányrendeletben megszabott határidőig – összesen 41 716 ilyen járművet vámoltak el a hatóságok.
A kormányrendelet értelmében a három hónapos türelmi idő után a közlekedési rendőröknek jogukban áll a külföldi rendszámtáblát leszerelni, amennyiben kiderül, hogy a vezető szerbiai illetőségű. A rendszámtábla leszerelésén túl szabálysértési bírságot is kell fizetni. Ilyen címen 15 000 és 30 000 dinár közötti összeg szabható ki.
Az elmúlt hetekben a legtöbb hír arról szólt, hogy a belgrádi boszniai nagykövetségre 14 rendszámtáblát továbbítottak a belügyi titkárság dolgozói. A leszerelt külföldi táblákat ugyanis visszajuttatják abba az országba, amely kiadta azokat.
Mindenki tudja, hogy az elmúlt években elsősorban Montenegróból és Bosznia-Hercegovinából hoztak be úgy autókat, hogy csupán egy meghatalmazással vezeték azokat. Mindenekelőtt ezeket a járműveket kívánta a kormány nyilvántartásba vétetni, illetve kifizettetni rájuk a vámot és a többi – a költségvetésbe irányuló – illetéket.
Azonban a kormányrendelet fogalmazása szerint minden külföldi rendszámtáblás autóról leszerelhető a tábla, nem csak a jelzett országokból származókról.
Bennünket elsősorban az érdekelt, vajon érinti-e a magyar rendszámtáblás gépkocsikat a szóban forgó kormányrendelet, magyarán fennáll-e annak a lehetősége, hogy a magyar autósok is esetleg bajba kerülnek.
A Belügyminisztériumból kaptunk szóbeli ígéretet, hogy válaszolnak írásban leadott kérdéseinkre. A válasz meg is érkezett, írásban, de aláírás nélkül, így azt kell mondjuk, a minisztérium sajtóosztálya válaszolt kérdéseinkre.
Ezek szerint a magyar rendszámú autókra is vonatkozik a kormányrendelet, illetve a közlekedésbiztonságról szóló törvény, függetlenül attól, hogy Magyarország uniós tagállam. Csak azok a szerbiai illetőségű személyek vezethetnek magyar rendszámtáblás gépkocsit itthon, akiknek állandó vagy ideiglenes ( hat hónapig terjedő ) tartózkodási engedélyük van külföldön. A kettős állampolgároknak a közlekedési rendőr kérésére be kell mutatniuk azokat a dokumentumokat, amelyekből kiderül, hogy életvitelszerűen élnek a másik országban. Így például fel kell mutatni a másik országban kiadott okmányok valamelyikét: a személyi igazolványt, a lakcímkártyát, a foglalkoztatásról szóló bizonylatot, az egészségügyi könyvecskét, a családtagok lakcímét igazoló iratot, vagy a gyerekek iskolába járásáról szóló bizonylatot. Ezeket az okmányokat a közlekedési rendőr mint a tények együttesét szemléli, és amennyiben ebből kiderül, hogy életvitelszerűen nem Szerbiában él a kérdéses vezető, jogosult a magyar rendszámú autó vezetésére.
Amennyiben az ellenőrzés pillanatában a vezető nem rendelkezik kellő bizonyítékkal, a közlekedési rendőrnek a dokumentumok hiánypótlásáig jogában áll ideiglenesen elvenni az autót, illetve leszerelni a rendszámtábláját.
Az, hogy valaki kettős állampolgár, még nem jelent mentességet. A szerbiai közlekedésbiztonsági törvény 273. szakasza ugyanis kimondja, hogy a szerbiai állandó lakhellyel rendelkező személyek nem vezethetnek külföldi rendszámtáblás autót – áll a Belügyminisztérium által továbbított válaszokban.
Több alkalommal is beszélgettünk telefonon a Belügyminisztérium illetékeseivel, de ragaszkodtak a névtelenséghez, mondván, az írásban leadott válaszokat tekintsük mérvadónak. Mindenesetre ezekből a beszélgetésekből leszűrhető, hogyha megállít a rendőr egy magyar rendszámtáblás autót, és a vezetői engedélyből vagy az útlevélből kiderül, hogy nem szerbiai állampolgár, akkor kívül esik azon a körön, amelyről most szó van. Abban az esetben, ha szerbiai születési hely illetve lakcím szerepel a dokumentumokban, megkezdődik az ellenőrzés. Hivatalosan ugyan ezt senki sem mondta ki, de nyilvánvaló, hogy a közlekedési rendőr jóindulatán múlik, mit tekint mérvadó dokumentumnak, amely alapján megállapítja az életvitelszerű külföldi tartózkodást. Ebből következik,hogy a hétvégenként Ausztriából haza látogató vendégmunkásoknak sem kell rettegniük, hiszen bizonyítani tudják, hogy ideiglenes külföldi munkavállalók. Névtelenül egyik minisztériumi alkalmazott megjegyezte, igaz, hogy a Vajdaságban sok a magyar rendszámtáblás autó, de nem a magyar autósok ellen irányul ez a rendelet,a törvény viszont törvény, és kötelező érvényű mindenkire.
Nagy Ferenctől, Magyarország szabadkai főkonzuljától az iránt érdeklődtünk, hogy esetleg vitt-e már be a rendőrség a magyar külképviseletre magyar rendszámtáblát, illetve a főkonzulátus mit tud, biztonságban vannak-e a magyar rendszámtáblás autót vezetők.
A főkonzul elmondta egyelőre csupán érdeklődnek az érintettek, a főkonzulátusnak nincs tudomása tömeges táblaleszerelésről, de mivel a kormányrendelet megfogalmazása homályos, nem egyértelmű, javaslatot tettek, hogy a múlt heti külügyminiszteri találkozón ez is kerüljön napirendre.