2024. július 17., szerda

Utazó középiskolások

A magyarkanizsai önkormányzat 597 diáknak ad útiköltség-térítést

A magyarkanizsai községi tanács szerint téves információk alapján fogalmazódtak meg a szülői és újságírói aggályok az önkormányzat által odaítélt (de nem törvényes kötelezettségű) útiköltség-térítés kapcsán, a tanulmányi eredmény és a szociális háttér függvényében útiköltség-térítésben részesített középiskolai tanulók száma ugyanis változatlan a korábbi évekhez képest.

Az első félévre 597 tanuló igényelte az önkormányzat támogatását, 247 községbeli diák 40 százalékos térítésben részesült, 30 százalékos kedvezményt 203 tanuló kapott, 20 százalékosat 110, 10 százalékos térítést pedig 17 tanuló. Az önkormányzati támogatás módosított rendszere a többgyermekes családokra is vonatkozik, a térítést tehát ők is a tanulmányi eredmény, illetve a családi pótlékról szóló végzés felmutatása alapján kaphatják.
A fogyatékkal élő középiskolások ingyenes utaztatása az önkormányzat törvényes kötelessége. A szabadkai Žarko Zrenjanin Kisegítő Középiskolát 20-an látogatják.
A legtöbb tanuló, 203 diák, Szabadkára jár középiskolába, Zentára 162-en ingáznak napi rendszerességgel, Magyarkanizsára 152-en, Törökkanizsára 65-en, Csókára 13 és Adára 2 tanuló utazik. Horgosról utazik a legtöbb diák, összesen 158, számuk eggyel több, mint a városból ingázóké.
A kitűnő tanulók az utazók 30,5 százalékát teszik ki. A jeles diákok aránya több mint 40 százalék. A tanulók egynegyede jó tanulmányi eredményt mutatott fel, mintegy 3,5 százalékuk viszont csak elégségeset. A gyermekpótlék alapján 87 tanulót részesít az önkormányzat térítésben.
Az önkormányzati beszámoló szerint az éves szinten 32 millió dináros önkormányzati támogatás mellett a tanulók további 35 százalékos kedvezményt kapnak a szabadkai Suboticatrans, illetve átlagosan 30 százalékot a helybeli Lešo-trans utasszállító vállalattól. (Ez utóbbi 5 százalékkal több kedvezmény a korábbi időszakhoz képest.)
A módosított községi rendelet célja tehát nem a takarékosság volt, hanem a diákok (és közvetetten a szülők) ösztönzése a minél jobb tanulmányi eredmény elérésére.
A pályázat kiírásával most sem késett az önkormányzat illetékes osztálya, az utasszállítók ugyanis a tanév első hetében nem fizettettek viteldíjat a középiskolai tanulókkal – állapította meg a községi tanács.

(A szülők és diákok gyakorlati tapasztalata szerint azonban ez utóbbi megállapítás nem vonatkozott mindenkire, mert bizony sok diák fizetett a buszjegyért, amíg nem sikerült kiváltania a bérletet.)