2024. november 23., szombat

Vitatott szemétügy

Nem volt egyöntetű Magyarkanizsán a községi képviselők véleménye a hulladékkihordás díjszabásáról

A magyarkanizsai képviselő-testület pénteki ülésének huszonhárom napirendi pontja közül huszonegy esetben vita nélkül zajlott a szavazás, csak a vízdíj növelését nem szavazta meg az ellenzéki DP-frakció, valamint a szemétkihordással kapcsolatban emeltek több kifogást a demokrata képviselők.

Pedig Nyilas Mihály polgármester megpróbálta kifogni a szelet a vitorlájukból azzal, hogy javasolta a testületnek, ne fogadja el az előterjesztett indítványt teljes egészében, csak a háztartások számára fejenként előirányzott havi 99, 96 dináros, valamint a szociális esetek számára javasolt 80 dináros díjat. A gazdasági társaságok, közintézmények és oktatási intézmények számára a szemétkihordási díj maradjon a tavaly decemberben elfogadott szinten – indítványozta a polgármester, hozzátéve, hogy a fejenkénti kvóta megállapításához csak a nagykorú családtagokat számítja be az új szolgáltató, a Brantner.

Kovács Imre, a DP képviselői csoportjának elnöke szerint újabb szociális gondokat gerjeszthet a személyenkénti díjmeghatározás, hiszen általában a rosszabb anyagi helyzetben élő családok a népesebbek. Kifogásolta, hogy az eddigi szolgáltató, a Komunalac, akitől dolgozókat és gépeket vesz át az új, semmit sem tud az önkormányzat és a Brantner között megkötött szerződésről.

Nikola Radmanović arra kérte a hatalmi Magyar Koalíciót, vegye figyelembe az ellenzék észrevételeit, a lakosság érdekében. Pálinkás József az általa készített összehasonlítás alapján megállapította, hogy a testület elé terjesztett díjjegyzék alapján egy 40 négyzetméteres kisbolt az eddiginek a háromszorosát fizette volna. Igaz, hogy a gazdaság esetében visszakozott a javaslattevő, de Bontovics István szerint a falusi tűzoltóotthonok, művelődési házak bajban lesznek, mert a konténeres kihordás nagymértékben drágul. A temetőktől való hulladékelhordás megemelkedett tarifáját például ki és miből fogja fizetni? – tette fel a kérdést a képviselő.

Nyilas Leonov Anita, a községi tanács környezetvédelemmel megbízott tagja igyekezett megnyugtatni az ellenzéket, hogy nem drágább, hanem olcsóbb lesz a szemétkihordás, Nyilas Mihály pedig elmagyarázta, hogy a községi közvállalat, a Komunalac, többi tevékenysége megmarad.

A képviselő-testület hatalmi koalíciója végül megszavazta a Brantner díjjegyzékét, a demokrata frakció pedig az ülést követő sajtótájékoztatón megismételte kifogásait.

Többek között azt, hogy az önkormányzat előbb megkötötte a szerződést a szolgáltatóval, és csak utána tett javaslatot a díjjegyzékre, hogy nem kérte ki a lakosság véleményét, és nem is tájékoztatta az érintetteket. Pálinkás József arra is rámutatott, hogy a Komunalactól átvett dolgozók szép ruhát ugyan kaptak, de pénzt nem, hiszen a nettó fizetésüket bruttósították, tehát a jövedelmük már induláskor 30 százalékot csökken.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás