2024. július 17., szerda

Hippokratész forog a sírjában

Az új egészségbiztosítási törvény alkalmazása a magyarkanizsai községben főként a horgosi pácienseket érinti

Két tűz között vannak az orvosok – mondta dr. Körmöczi László

Három fontos felhívás van kifüggesztve a horgosi egészségügyi állomáson. Az egyik arra kéri a pácienseket, hogy aki még nem tette meg, legkésőbb ez év december 31-éig válasszon magának kezelőorvost.

A másik arra figyelmezteti a szülőket, hogy 7 éves korig a gyereknek kizárólag gyermekorvos – pediáter – lehet a választott orvosa. Ilyen szakorvos Horgoson nincs, a szülők tehát kénytelenek Magyarkanizsán orvost választani a gyerekük számára.

A harmadik szerint az ügyeletes orvos nem írhat ki receptet, illetve csak „fizetőset”, még akkor is, ha gyerek a páciens – holott az alkotmány szerint a gyerekek egészségügyi ellátása ingyenes.

– Nemrég végeztek nálunk ellenőrzést a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet nagykikindai fiókjának felügyelői, és több esetben pénzbírságot róttak ki. Az indok az volt, hogy az orvosok tévesen írtak ki recepteket. Nem írhat ki felnőttnek gyógyszert a gyermekorvos, általános gyógyszert a szakorvos, és ügyeletben kizárólag a saját betegének írhat receptet a választott orvos. Az történhetett, hogy mivel a gyerekorvosok is ügyelnek, ügyeletben írhattak felnőttnek gyógyszert – magyarázta dr. Körmöczi László, a magyarkanizsai egészségház igazgatója.

De vajon mi történik akkor, ha szombaton reggel belázasodik a hároméves gyerek, és nincs az ügyeletben gyermekorvos? Megvizsgálhatja-e az ügyeletes általános orvos, írhat-e gyógyszert?

– Az ügyeletes csak sürgős eseteket fogadhat, és vagy azonnal ellátja, vagy kórházba küldi. Sürgős esetet általában nem gyógyszerrel gyógyítunk. Minden kisgyerekes házban kell lennie lázcsillapítónak, asztmás vagy allergiára hajlamos gyerek számára megfelelő gyógyszernek. Természetesen az általános orvos is megvizsgálhatja a kicsit, írhat gyógyszert, de mivel a receptírásra nincs joga, ezért azt a gyógyszert ki kell fizetni. A szülőnek kell eldöntenie, megéri-e Kanizsára hozni a gyereket, illetve megveszi a 80 vagy 120 dináros szirupot az ügyeletes orvos javaslatára a legközelebbi gyógyszertárban. Az érem másik oldala, hogy a kisgyerekeket ajánlatos szakorvoshoz vinni, itt szakavatottabb az ellátás, és minden vizsgálat elvégezhető.

A magyarkanizsai községben több mint ötezer kiskorú van, a 7 éven aluliak számát nem tudjuk, de azt igen, hogy rájuk 4 gyermekorvos jut, pontosabban ketten teljes munkaidővel, és ketten fél munkaidővel dolgoznak. A 7 éven felüli gyermekeknek lehet általános orvos is a választott orvosuk. Voltaképpen csak Horgost érinti ez a probléma, hiszen a többi településről eddig is Kanizsára vitték a kisgyerekeket.

– Mi úgy értelmeztük az egészségügyi törvényt, hogy általános orvos is lehet a gyerek választott orvosa. Mindenképpen választ kérünk majd az Egészségügyi Minisztériumtól, mert ez a probléma nemcsak nálunk létezik, hanem ez országos gond is, mert a falvakban általános orvosok dolgoznak.

Minden esetben tilos az ügyeletben a gyógyszerírás?

– Sajnos igen. Pedig megeshet, hogy Kamenicáról pénteken este engednek haza beteget, és olyan gyógyszert írnak fel neki, ami kizárólag gyógyszertárban kapható. A receptet csak a választott orvos írhatja ki. Mi van akkor, ha a választott orvos és a helyettese sincs ügyeletben? A betegnek hétfőig kellene várni egy inzulinra vagy egy véralvadásgátló tablettára. Ha valakinek vasárnap délután felszalad a vérnyomása, és nem a választott orvosa ügyel, nem kaphat állami vényt, de másnap reggel már igen. A betegek mindenképpen meg vannak károsítva, de nem az egészségbiztosítási intézetet meg annak az igazgatóját szidják, hanem az orvost. Két tűz között vagyunk: egyik oldalról a páciensek, a másik oldalról a rengeteg előírás, a büntetések. Amikor megesik az orvos szíve a betegen, és mégis kiírja a gyógyszert, az áll a jegyzőkönyvben, hogy kárt okozott a biztosítóintézetnek. Ha vasárnap délután írja ki, kárt okoz. Másnap reggel már nem.

Szerintem Hippokratész forog a sírjában. Ön szerint a mentőkocsi-használattal is vannak gondok, mert a mentőt sokan szociális eszköznek nézik, pedig használatát törvény szabályozza: csak olyan esetben indokolt, amikor minden más szállítási eszköz az egészség romlását idézné elő. Ezért szigorítják a mentőhasználatot, holott éppen most bővül a géppark. A napokban kaptak a Nagyberuházási Alaptól két mentőkocsit és egy minibuszt, utóbbit a dialízises betegek szállítására, és nemrégiben egy rohamkocsit az EU-tól. Vajon ha megoldódik a sürgősségi ellátás, mi változik?

– A meglévő forrásokból a jelenlegi állapotot nehezen tudjuk fenntartani. Egyetlen nagyobb községben sincs két laboratórium, két ügyelet. Nekünk van Kanizsán és Horgoson. Ha mentőszolgálatot alakítunk, akkor ki kell vonni orvosokat a választott orvosok közül, mert valakit be kell tenni a sürgősségibe. Még nem tudom megmondani, mi lesz a horgosi ügyelettel és laboratóriummal. Másik kérdés a patika. Ahol 1-2 gyógyszertár van, fenntartható kis létszámmal, de nekünk hét gyógyszertárunk van. Legalább hét gyógyszerész kellene, nem beszélve a váltásokról és a hétvégi ügyeletekről. Ennyi lakosra azonban csak hat gyógyszerész jár, de hat gyógyszerésszel semmiképpen sem maradhat fenn hét gyógyszertár. Mi egy nagy hálózatot örököltünk, az új egészségügyi törvény viszont ezt jócskán leredukálja. Újév után újabb előírások várhatók, hallottunk róla, de részleteket nem tudunk.

Végül is mi lesz azokkal, akiknek az év végéig sem lesz választott orvosuk?

– Nem tudom, talán majd fizetniük kell az egészségügyi szolgáltatásokért. Olyan felszólítást kaptuk az intézettől, hogy az év végéig igyekezzünk minél több pácienssel aláírni a szerződést. Ugyanakkor fel kell hívni a figyelmet, hogy minden orvosnak legfeljebb 2000 betege lehet. Ha betelik ez a létszám, akkor őt már nem választhatják. Ezért kell idejében szerződést kötni – közölte a magyarkanizsai egészségház igazgatója.