2024. november 23., szombat

Ha fa lennék

Alapítványi támogatással és közösségi összefogással napközi nyílt a horgosi általános iskolában a hátrányos helyzetű kisdiákoknak

A kicsik rajzolnak, a nagyobbak tanulnak – egyelőre a könyvtárteremben

Egy csapat vidám gyerek rajzolgatott a horgosi Október 10. Általános Iskola könyvtártermében.

– Fát rajzolunk – mondták kórusban az igazgató bácsi érdeklődésére.

– Azt rajzoljuk, milyenek lennénk, ha fák volnánk – tette hozzá Móra Klára tanítónő.

A hosszú asztal másik végén tankönyvek fölé borulnak a kisdiákok, Szekeres Valentin tanító útmutatásával készítik a házi feladatot.

– Örömhír, amiről beszámolhatok: végre valóra válik, amin hosszú évek óta dolgozunk, hogy megpróbáljuk felzárkóztatni a hátrányos helyzetű gyerekeket, hogy megteremtsük számukra a jobb fejlődési feltételeket – közölte Goran Nikičić, a horgosi általános iskola igazgatója.

Valóban sikerült a régi tervet valóra váltani, és beindítani egy napközit a szociálisan rászoruló alsós diákok számára, elsősorban a közösségi összefogásnak köszönhetően, hiszen támogatta a kezdeményezést az iskolaszék, a tantestület, a szülők tanácsa, az önkormányzat, az érintett gyerekek szülei – és a minisztérium, amely jóváhagyta és folyósítja a két nevelő személyi jövedelmét.

– Minden reggel 6-tól délután fél 5-ig itt lehetnek a gyerekek. Nem kötelező korán jönniük, de aki lekési a fél 8-tól fél 9-ig tartó reggeli idejét, az már csak ebédet kaphat. A Save the Children és az Irish AID közös pályázatán nyertünk támogatást, a témakör: A civil társadalom mozgósítása az inkluzív oktatás promóciójához Délkelet-Európában. Az iskola a községi költségvetésből kapott pénzt az étkezde felújítására. A helyiség főként a napközit fogja most kiszolgálni, de a különböző táborok, képzések, előadások, későbbi szociális programok lebonyolításában is hasznunkra lesz – mondta az iskolaigazgató.

A szépen felújított étkezőben már októberben asztalhoz ülhettek a napközi-projektum célcsoportját alkotó kisdiákok, hiszen az étkezésük költségét is a magyarkanizsai önkormányzat állja. Maga a program azonban csak az elmúlt napokban kezdődhetett, hiszen alig két-három napja kapták meg a pályázati pénzt, amiből berendezik, felszerelik a napközis szobát.

– Egyelőre harminc diákot tudunk befogadni. Túljelentkezés volt, 43-an jöttek volna. 550 ezer dinárral támogatja az önkormányzat az egyéves projektumot, és 500 ezer dinárt nyertünk a pályázaton. Ugyanakkor donátorok, vállalatok, vállalkozók, magánszemélyek is segítik a munkánkat. Színeseket, füzeteket, szőnyeget és egyéb ajándékokat kaptunk. Van tévénk, számítógépünk. A nevelők különféle aktivitásokat szerveznek majd, a gyerekek sportolhatnak, kirándulnak, részt vesznek a helyi rendezvényeken. Lesz egy kiskertjük, ahol kertészkedhetnek, szervezünk számukra könyvtári programokat, filmvetítést, és a nevelők segítenek a lecke elkészítésében, a tanulásban. A napközis gyerekek 60-65 százaléka roma ajkú. Az iskolánkban 105 roma tanuló van, a legtöbbjüknek szüksége lenne a felzárkóztatásra – magyarázta Goran Nikičić.

Hozzátette, hogy a nemrégiben szervezett, jótékony célú iskolabál bevételének egy részét ugyancsak a napközi felszerelésére fordítják.

A szobában már el van helyezve az új szőnyeg, megérkeztek a székek, asztalok. Az egyik fal mellett vastag sportszőnyegek sorakoznak.

– Nem várhatjuk el a gyerekektől, hogy a váltástól függően egész délelőtt vagy délután a székeken üljenek. Itt lazíthatnak, pihenhetnek egy kicsit – indokolta meg a szőnyegek jelenlétét Balázs Piri Mária igazgatóhelyettes.

Hamarosan, valószínűleg már ennek a riportnak a megjelenése előtt a helyére kerül a szép új televízió és a számítógép is. Szobacipőt kapnak majd a gyerekek, hogy valóban otthonosan érezzék magukat a barátságos környezetben.

– Iskolánk ötéves fejlesztési programjának egyik fontos része ez a napközi. Az a célunk vele, hogy a hátrányos helyzetű gyerekeket beillesszük a rendes, hétköznapi életbe, hogy egyenlő esélyt kapjanak azokkal, akik otthon a saját szobájukban leülhetnek a számítógép mellé, akiknek rendezett családi életük van. Itt meleg szoba, rendszeres étkezés, sport, sok foglalkozás várja a kisdiákokat. Melegvizes zuhanyozóinkat szintén igénybe vehetik – mondta az iskola igazgatója.

Goran Nikičić azt is közölte, hogy péntekre várják (illetve immár múlt időben, várták) a szabadkai magyar tanítóképző harmadéves hallgatóit, hogy megismerjék az iskolát és ezt a szociális programot dr. Josip Lepeš tanár úr vezetésével. Josip Lepešnek, aki egyben a polgármester oktatásügyi tanácsadója is, valamint Darabán Piroskának, a községi tanács szociális és gyermekvédelemmel megbízott tagjának nagyon hálás az iskola, hiszen ők kezdettől fogva támogatták a projektumot, mondta még el az igazgató.

Maholnap, talán mire ez az írás napvilágot lát, ott ülnek majd a kis nebulók a szép új szobában.

Most még a könyvtár hosszú asztala fölé borulva rajzoltak. Ha fa lennék… Milyen is volnék? Az egyik rajzon üde zöld pázsit, szép karcsú fa, hatalmas, virágba borult koronával, fölötte halványkék bárányfelhők. A rajzlap mellett sárga színes ceruza: hamarosan a nap is kisüt a képen. Ha a ragyogó szemű pici lány ilyennek látja, ilyennek érzi magát ebben a napköziben, akkor nagyon jó lehet itt.

Goran Nikičić: Örömhír!
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás