Megpecsételtetett – a polgármester aláírta a szerződést
Először úgy volt, hogy szeptember elsején teszik meg, majd egy hónapos halasztás után, október elsején bevezették a magyarkanizsai község egész területén a szervezett szemétkihordást. Az önkormányzat pályázat útján a nyolc európai országban 54 vállalatot működtető osztrák Brantner cégre bízta a szolgáltatás végzését az elkövetkező 20 évre. A képviselő-testület szeptember 25-én tárgyalta a szolgáltatás díjjegyzékét. A cég és az önkormányzat vezetői azonban már korábban, szeptember 21-én ünnepélyes keretek között aláírták az együttműködési szerződést.
Várható volt, hogy az ellenzéki képviselők nem szavazzák meg díjszabásról szóló végzést, ugyanakkor a hatalmi Magyar Koalíció képviselői és az illetékes kommunális tanács tagjai is sokallták a tarifákat. Ezért a képviselő-testületi ülésen Nyilas Mihály polgármester eleve olyan módosítási indítványt terjesztett be, hogy csak a háztartások nagykorú tagjai számára történjen az elszámolás, valamint hogy a gazdasági társaságok, a közintézmények és az oktatási intézmények a korábbi szolgáltató, a Komunalac közvállalat eddigi elszámolása alapján fizessenek (a benyújtott javaslatban szereplő összegeknél jóval kisebbeket).
A szerződésbe való betekintést követelő ellenzéki demokrata képviselők tiltakozása és a szavazástól való tartózkodása mellett a Magyar Koalíció képviselői meghozták a végzést a szolgáltatási díjakról – a polgármester által javasolt módosítással.
Az első számlák kézbesítésekor azonban kiderült, hogy a szolgáltató a már aláírt szerződés szerint végezte az elszámolást, és igencsak felforrósodott a légkör, főleg azokban a falvakban, ahol korábban nem volt ilyen szolgáltatás.
Egymást érték a lakossági fórumok, sokan az ellenzéki demokrata képviselőkhöz fordultak, hogy hallgassák meg panaszaikat, és tegyenek is valamit az érdekükben.
Tóthfaluban, Oromon, Oromhegyesen, Kispiacon és Horgoson tartott lakossági fórumot a DP. Kispiacon zsúfolásig megtelt a Kultúrház nagyterme, mert az elégedetlenség már korábban kirobbant, és a helyi közösség vezetősége is felháborodott a községi határozatot mellőző számlák miatt. A faluban plakátok jelentek meg, amelyek felhívták a lakosság figyelmét, hogy az összeg módosul, ezért ne fizessék be a kézbesített számlát.
– Konzultáltam a polgármesterrel, aki elmondta, hogy életbe fog lépni a községi határozat, tehát a módosítás szerint kell majd fizetni, azért tettük ki a felhívásokat – közölte Szarapka Ede, a kispiaci helyi közösség elnöke, aki egyben a községi képviselő-testületben a Magyar Koalíció frakciójának elnöke.
– Mi a képviselő-testületi ülésen a módosított díjjegyzékre szavaztunk, de nem olyan számlák érkeztek. Az emberek a helyi közösség vezetői ellen fordultak, pedig a helyi közösségnek semmi köze a szemétkihordáshoz. Nemcsak a háztartások esetében van gond, hanem a vállalkozások esetében is. Négyzetméterenkénti az elszámolás, pedig a raktárépületek nem termelnek szemetet – vélekedett Szarapka Ede.
Kispiacon a zsákos megoldást szorgalmazzák az emberek: olyan szemeteszsákokkal, amelyek ára magában foglalja a kihordás díját. Oromhegyesen viszont ragaszkodnának a községi határozathoz. Balla Lajos elnökletével azt kéri a polgármestertől az oromhegyesi helyi közösség, hozza nyilvánosságra a szerződést, és a hulladékbegyűjtést csak a 18 évnél idősebb személyek száma után számolják el. Ugyanakkor javasolják, hogy a falvakban a hulladék begyűjtése ne heti rendszerességgel, hanem kéthetente történjen, és ennek alapján módosítsák (értelemszerűen csökkentsék) a hulladékbegyűjtés díját.
A község helyi közösségeinek elnökei a héten Oromon találkoztak, más témakörben ugyan, de természetesen felvetődött a szemét elhordásának problémája is.
– Mindenki elmondta a maga gondjait a községi vezetőknek, de magyarázatot nem kaptunk. Nálunk a piac és a temető körüli hulladék elszállítása lesz majd nagyon drága a konténeres módszerrel. A javasolt díjjegyzék alapján a többszörösére kellene emelni a temetkezés árát, hogy legyen elég pénz az elhervadt virágok, koszorúk kihordására – mondta gondterhelten Lékó Róbert, az oromi helyi közösség elnöke.
Nyilas Mihály magyarkanizsai polgármester nem zárkózott el a magyarázattól. Szerinte csak ott zúgolódnak az emberek, ahol eddig nem volt ilyen szolgáltatás. Magyarkanizsán, Horgoson és Adorjánon már hozzászoktak az emberek, és igénylik is a szemétkihordást.
– Valóban a módosított díjjegyzéket fogadtuk el, tehát az érvényes községi határozat szerint két hónapig csak a nagykorúak után számolhatják el a díjat. Folyamatosan tárgyalunk a szolgáltatóval, bár tudjuk, hogy mindent nem lehet elérni. A képviselő-testület ülésén (november 27-én – a riporter megjegyzése) napirenden lesz az új módosítási javaslat. Eszerint az 5 főnél nagyobb létszámú háztartások is csak 5 fő után fognak fizetni, és fel lesznek mentve az óvodák, iskolák.
A falusi objektumok? Művelődési házak, egyéb középületek?
– Azokra még nem terjedt ki a felmentés. Mi mindenesetre ragaszkodunk hozzá, hogy a kkt-határozat szerint legyen a megfizettetés az első két hónapra, a többi pedig majd az új határozat szerint. És miután a képviselő-testület véglegesíti a díjjegyzéket, azt a számlát fizetni kell.
Az emberek azt mondják, nem fogják december elsejétől átvenni a szemeteskannákat, a szolgáltató pedig csak abban szállítja el a hulladékot.
– A megfizettetés kannához nem kötődik, tehát nem ajánlom, hogy ne vegyék át őket. A szemetet el kell hordani, a községi határozat mindenkire vonatkozik. Mi pedig mindent megteszünk, hogy a lakosság számára minél kedvezőbbek legyenek a feltételek – közölte Nyilas Mihály.
Nyilas Leonov Anita, a községi tanács környezetvédelemmel megbízott tagja bizakodó.
– Nem lesz semmi gond a temetőkkel, nagy konténereket fognak kivinni. Nyilvánvaló, hogy az új szolgáltatás bevezetésekor az embereknek vannak kérdéseik. Aki elégedett a szolgáltatással, az nem beszél róla. Községünkben 40 ezer köbméter hulladék van a lerakókon, az illegális szemétlerakókat fel kell számolni. A jövőre életbe lépő új hulladékgazdálkodási törvény egyébként is arra kötelez majd bennünket, hogy hulladékgazdálkodási rendszert működtessünk. Halljuk, hogy egyesek a zsákos kihordást szorgalmazzák, de itt, ahol szilárd tüzelővel fűtünk, az nem jó megoldás, a parázs kiégeti, a kutyák szétszedik a zsákokat. Ha végre megtanuljuk majd, hogyan kell szelektíven gyűjti a hulladékot, az nagyon jó lesz. Én bízom benne, hogy gyorsan be fog járódni nálunk is a szolgáltatás, hiszen sokkal elmaradottabb helyeken is működik, és szemét mindenütt van – mondta Nyilas Leonov Anita.
Mégis úgy tűnik, hogy a szemétvitának egyelőre nincs vége, hiszen ennek a riportnak a leadását követően Martonosra terveztek lakossági fórumot, és péntekre a képviselő-testület napirendjére tűzték.
A szerződéskötést a városháza előtt ünnepelték
Kispiacon felforrósodott a légkör
Ne fizessenek!
Horgoson is sok a kétely
Szarapka Ede gondterhelt
Nyilas Leonov Anita bizakodó