A magyarkanizsai képviselő-testület pénteki ülésén folytatódott a vita a szemétkihordás körüli problémákról. Nyilas Mihály polgármester bejelentette: a testület az előző ülésen csak részben fogadta el a díjjegyzéket, és tárgyalásokat folytatott a szolgáltató Brantner céggel a kedvezmények érdekében. Kérte a képviselőket, hagyják jóvá az új díjjegyzéket, amely különféle engedményeket irányoz elő.
A demokrata képviselők kifogásolták a szolgáltatás bevezetésének módszerét, hogy a polgármester a képviselők kizárásával írta alá a szerződést, nem tájékoztatta előre a lakosságot a rá váró kötelezettségekről. Szóvá tették, hogy a járhatatlan tanyavilágba is kézbesítették a számlákat. Írásban benyújtott képviselői kérdéseikre a polgármester a törvényes határidőben választ ígért. Többek között azt kérdik: mikor lesz összehangolva a képviselő-testület által elfogadott díjjegyzék és a szolgáltató számlázása, milyen névjegyzéket adott a cégnek az önkormányzat? Miért vállalta magára a szeméttelepek szanálását a szolgáltató helyett? Miért terjed ki a szerződés a tanyavilágra, erdőkre, csatornákra, mezőgazdasági területekre, a határátkelőre?
Az ellenzéki felszólalásokat a polgármester súlyos szavaknak minősítette, és kijelentette, hogy az általa aláírt szerződés nem lehet hátrányos a község részére.
Ezt hangoztatta Saša Mirosavljev, a Brantner törökbecsei részlegének igazgatója is. Elmondta, hogy ez a negyedik vajdasági község, ahol dolgoznak, de még sehol se volt ilyen ellenállás. Megérti a politikai harcot a téma körül, de a Brantner abban kíván partner lenni, hogy megoldják a hulladékkezelést az egész községben. Kijelentette, ő nem taglalja a képviselő-testület múltkori módosítását, de a szerződésben olyan kitétel nincs, hogy a kiskorúak után nem kell fizetni, hiszen a gyerek is szemetel – néha többet, mint a felnőtt. Szerinte Magyarkanizsa méltányos szerződést kötött a céggel. Hozzátette, valóban gond van a számlázással, kézbesítésekkel, névsorral, de minden kialakul idővel.
Végül is a képviselő-testület döntése szerint a háztartások tagjai fejenként 99,96, a szociális esetek 80,01 dinárt fizetnek. A gazdasági társaságok négyzetméterenként 32,43, a közintézmények 26,91, az oktatási intézmények pedig 21,59 dinárt. Az egyházak és vallási közösségek építményei után nem kell fizetni. Abban az esetben, ha a gazdasági társaságok összesített alapterülete nagyobb lesz az előirányzottnál, akkor többen mentesítést kaphatnak. A nagycsaládosok nem fizetnek a harmadik és minden utána születő gyermek után, mentesülhetnek az oktatási intézmények, és a befolyó pénz mértékétől függően esetleg a közintézmények is.
Kiderült, hogy a külföldön élő családtagok és a tanulmányaik színhelyén lakó egyetemi és főiskolai hallgatók után sem kell fizetni. A falvakban a következő héten meg is kezdődik az érintettek számba vétele.
A Magyar Koalíció 12 képviselője szavazattöbbséggel elfogadta a legújabb díjjegyzéket, nyolc (mind a hét jelenlévő demokrata és egy MK-s) képviselő ellene szavazott, két MK-s képviselő viszont tartózkodott.
Az végül is nem derült ki, hogy a mostani módosításig a gyerekek után is fizetni kell-e a már kézbesített számlák alapján az eltelt két hónapra. Az ülés végeztével dr. Katkics Zoltán, a képviselő-testület elnöke újságírói kérdésre azt mondta, hogy vélhetően majd a következő számlákon meg fog jelenni a különbség, vagyis a két hónapra a polgármesteri indítványra módosított díjjegyzék lesz érvényben – magyarán: a gyerekek után nem kell fizetni októberre és novemberre.