2024. július 17., szerda

Tizenhat éves autók

Külföldön szigorúbban ellenőrzik a szerbiai rendszámtáblás gépkocsikat

Szerbiában valamivel több mint másfél millió bejegyzett gépkocsi van. A szerbiai autók „átlagos életkora” 16 év. A világon a legtöbb autó Amerikában van, ahol 1000 lakosnak 775 autója van. Az Európai Unió követi a tengeren túliakat. Nálunk 1000 lakosra 200 autó jut. A kimutatások szerint Szerbiában évente 60 000 közúti baleset történik, és ennek következtében hozzávetőlegesen 1000-en meghalnak, 15 000–18 000 személy pedig megsérül. Ez tízszer több, mint például Nagy-Britanniában. Ilyen mutatók mellett szinte nem is kell azon csodálkozni azon, hogy miután megszületett a döntés, hogy szombattól már vízum nélkül utazhatunk a világ fejlettebb felébe, Szlovéniában meg Horvátországban bejelentették, hogy a jövőben szigorúbban fogják ellenőrizni országuk területén a szerb rendszámtáblás gépkocsikat. Vladimir Kikić, a Vajdasági Autós és Motoros Szövetség elnökét kérdeztük, hogyan induljunk útnak, hogy ne legyen kellemetlenségünk külföldön.

– Én azt hiszem, hogy nem kell ettől a hírtől megijedni, tulajdonképpen semmi különös nincs, hiszen eddig is be kellett tartani a szabályokat.

Mégis a felszerelést illetően mivel induljunk útra?

– Végeredményben nemcsak külföldön, hanem itthon is kötelező, hogy minden gépkocsiban legyen elsősegélydoboz, háromszög, vontatókötél, hólánc, és ami újdonság, az a mellény. Azonban én ennél sokkal fontosabbnak tartom, hogy megfelelő gumiabroncs legyen az autónkon. Nálunk az MS, azaz a téli-nyári gumik kötelezőek. Ez a külföldi utazáshoz is megfelel, azonban nem mindegy, hogy milyen mélyek a barázdák, illetve mennyire kopott a gumi a keréken. Szeretném felhívni az autósok figyelmét, hogy az autós és motoros szövetségek ingyen elvégzik a vizsgálatot. Térjenek tehát be, és megtudják, milyen állapotban is van autójuk.

Mi a helyzet a zöld kártyával, a nemzetközi jogosítvány szükségességével? Ezen a téren van-e változás?

– Nincs változás. Mint ahogyan eddig is, ezentúl is szükség van a zöld kártyára. Ezt a gépkocsi bejegyzési idejére mindössze 1000 dinár ellenében megszerezhetik az autósok, de szeretném elmondani, hogy a zöld kártya mellett mindenképpen magunkkal kell vinni a kötelező biztosításról szóló bizonylat eredetijét. Ami a nemzetközi jogosítványt illeti, nem minden országban kötelező, hiszen Szerbia több országgal is kötött kétoldalú megállapodást egymás dokumentumainak elismeréséről, ám mégis azt tanácsolom, ha valaki hosszabb útra indul, tehát két-három országot is bejár, mindenképpen készíttessen magának nemzetközi jogosítványt. Ezt az Autós és Motoros Szövetség irodáiban be lehet szerezni, mindössze öt perc alatt. Két fénykép és 2000 dinár kell hozzá. Ha már a papíroknál tartunk, még egy fontos dolog van, ami esetleg gondot jelenthet külföldön, ez pedig a felhatalmazás abban az esetben, ha idegen tulajdonában lévő gépkocsit vezetünk. Itthon gyakran előfordul, hogy a férj autójában ül a feleség, vagy a rokonok, barátok autóját kölcsön kérjük. Itthon eddig ki lehetett húzni magunkat különböző magyarázatokkal, de külföldön ezt lehetetlen. Csak akkor vezethetjük más autóját, ha a tulajdonos ott van az autóban, vagy van meghatalmazásunk, ami feljogosít minket a gépkocsi vezetésére. Még egy, a szerbiai vezetők számára új dokumentumra is szükség van, ez pedig a baleseti jegyzőkönyvek listája. Ezt a gépkocsik bejegyzésekor minden vezető megkapja és magánál kell tartania.

Ha arra gondolok, hogy a szerbiai gépkocsik átlagéletkora 16 év, akkor kicsit igazoltnak látom, hogy Szlovénia meg Horvátország szinte azonnal üzenetet küldött a szerbiai autósoknak.

– Nekünk nincs semmilyen kimutatásunk a gépkocsik átlagéletkorára vonatkozóan. Annyi bizonyos, hogy még mindig nagyszámú öreg autó van utainkon, de én azt hiszem, hogy ez az átlagéletkor évről évre csökkenni fog, hiszen az új közlekedésbiztonsági törvény értelmében a 15 évnél idősebb kocsikat évente kétszer kötelező lesz műszaki vizsgára vinni. Ezen kívül változtak a használt autók behozatalának a feltételei is, így azt gondolom, ahogyan a kilencvenes évek elején tapasztalható volt egy hullám, amely a gépkocsiállományunk javulását eredményezte, úgy a következő években is folyamatosan erre lehet számítani.

Elképzelhető, hogy Szlovéniában vagy Horvátországban műszaki vizsgára is elküldik az autókat közönséges közúti ellenőrzéskor?

– Nem hiszem, hogy erre sor kerülne. Eddig sem mentek az emberek a nagyon régi és rossz állapotban lévő autókkal hosszú útra, ezen kívül pedig nem hiszem, hogy ennek a bejelentett ellenőrzésnek ez lenne a célja.

Nyilván az a cél, hogy ne okozzunk balesetet. Hogyan vélekedik arról a hírről, hogy az új közlekedésbiztonsági törvény alkalmazását követően, csupán egyetlen nap alatt megfeleződött a balesetek száma?

– Most óriási médiakampány övezi az új közlekedésbiztonsági törvényt. Ezt jónak tartom, és az is jó hír, hogy lényegesen csökkent a balesetek száma. Csak tudja, nálunk minden csoda három napig tart, ezért abban reménykedem, hogy ezzel kapcsolatban nem így lesz.