2024. július 18., csütörtök

Vízummentesen

Tápi Lajos: A jövőben a határátlépés egy rutin ügy lesz
Éjfél után gyalogosan is sorakoztak az emberek a Röszkei határátkelőn, akik az elsők között akarták kipróbálni a vízummentes határátlépést. (Molnár Edvár fotója)December 19-én Szerbia felkerült a schengeni fehér listára, ami azt jelenti, hogy ezentúl nem kell C típusú, rövid időtartamú vízumot igényelni a konzulátusokon az Európai Unió országaiba való beutazáshoz. Hogy a vízum eltörlése mit is jelent Szerbia polgárai számára, és a jövőben hogyan is fog zajlani a határátlépés, arról Tápi Lajost, a szabadkai Magyar Főkonzulátus vezető konzulját kérdeztük.

Négyféle vízumot különböztetünk meg. Az A típusú vízum repülőtéri tranzit vízum, amivel a szabadkai főkonzulátuson nem foglalkoznak. A B típusú egy egyszerű átutazó vízum, a C típusú vízumot rövid időtartamú beutazás esetén kellett igényelni, a D típusú vízumot pedig abban az esetben, ha hat hónap alatt több mint kilencven napot tervezünk tartózkodni a schengeni államok területén. A vízumliberalizáció a C típusú vízum eltörlését jelenti.

Milyen változásokra számíthatunk a vízumliberalizáció után?

– A biometrikus útlevéllel ezentúl az Európai Unió 25 tagállamába utazhatnak a polgárok vízum nélkül, valamint három olyan országba, mely nem tagja az EU-nak, de a schengeni térséghez tartozik. Ez alól csak Nagy-Brittania és Írország képez kivételt. Függetlenül attól, hogy milyen célú utazásról van szó, turisztikai, üzleti vagy tanulmányi útról, a hat hónapos időszak alatt a polgárok összesen 90 napot tartózkodhatnak az unió országaiban. Ez a kilencven nap tetszés szerint kihasználható, akár egyhuzamban is, egy vagy több ország területén.

Akik még nem rendelkeznek biometrikus útlevéllel, azokra milyen szabályok vonatkoznak?

– A Szerbiai Képviselőház a régi útleveleket 2010. december 31-ig érvényesítette, vagyis a következő évben még a kék útlevéllel is lehet utazni, de csak abban az esetben, ha rendelkeznek érvényes schengeni vízummal, amit természetesen továbbra is a régi feltételek mellett igényelhetnek a polgárok. Ugyanazokat a dokumentumokat kell mellékelni a vízum igényléséhez, és továbbra is harmincöt eurót kell befizetni, amit azután a CMH irodákban visszaigényelhetnek az ügyfelek, ha rendelkeznek Magyar Igazolvánnyal.

Mit tegyünk abban az esetben, ha hat hónap alatt több mint kilencven napot kell tartózkodunk valamelyik schengeni államban?

– Akkor D típusú, vagyis hosszú távú tartózkodási vízumot kell igényelni. A kereseti, tanulmányi vagy a nemzeti vízum a legismertebb. Az igénylés feltételei továbbra sem változnak.

Szükség lesz-e a jövőben is egészségügyi biztosításra, ha az EU területén tartózkodunk?

– A biometrikus útlevéllel rendelkezők számára ezentúl nem kötelező az egészségügyi biztosítás, viszont én személy szerint továbbra is ajánlom, hogy kössenek biztosítást az ügyfelek, hiszen nem kerül nagyon sokba, egy euró egy napra, és a biztosítás 30 ezer euró értékű egészségügyi kár esetére érvényes. A bajban nagyon jól jöhet, és megfelelő orvosi ellátásban részesülhetnek. A régi útlevél és a schengeni vízum mellé viszont továbbra is kötelező megkötni az egészségügyi biztosítást.

Csökkent-e a vízumkérelmezők száma az elmúlt hetekben?

– A vízumkérelmek száma folyamatosan csökkent, eddig mintegy a felére. Amikor 2003 novemberében bevezették a vízumkényszert, akkor nagyon sokan megrohamoztak minket, és azóta mintegy hétszázezer vízumot adott ki a Magyar Köztársaság Szabadkai Főkonzulátusa. Ez nagyon nagy szám. A második nagyobb roham 2007 decemberében volt, amikor Magyarország a schengeni térséghez csatlakozott, és a többség szeretett volna még ingyenes magyar vízumot igényelni. Mindkét esetben sikerrel vettük ezeket a rohamokat, köszönve az itt dolgozó munkatársaimnak és az ügyfelek türelmének. A jövőben a vízumigénylők száma bizonyára tovább csökken majd, és főként csak a D típusú vízumkérelmeket kell elbírálnunk.

Mire számíthatnak azok, akik nemzeti vízummal rendelkeznek?

– Ezen a téren sem változik semmi. Az ügyfélnek annál a külképviseletnél kell igényelnie a nemzeti vízumot, amelyik országban a legtöbb időt szándékozik eltölteni, továbbá egy hat hónapos periódus alatt kilencven napot más schengeni államban is eltölthet. A nemzeti vízum öt évre szól, és egyszer hosszabbítható. Itt is elmondható, hogy a nemzeti vízumot igénylők száma csökkent, de vannak olyan helyzetek, amikor ennek igénylése a legcélszerűbb, úgyhogy a jövőben is lesznek kérelmezők.

A vízumkérelemhez eddig meg kellett jelölni a célországot, utazásunk célját, tartózkodásunk körülményeit. Mire számítsunk a jövőben?

– Bár a vízumigénylés megszűnik, a határon a jövőben is kérhetik, hogy bizonyítsuk a beutazás és tervezett tartózkodás anyagi fedezetének meglétét, vagy hogy pontosítsuk tartózkodási helyünket. A határrendészetnek jogában áll megtagadni a beutazást, ha bizonyos feltételeknek nem tud eleget tenni a polgár. De alapvetően a jövőben a határátlépés egy rutin ügy lesz. Kívánom a polgároknak, hogy használják ki a szabadság adta lehetőséget és leljék benne örömüket, de egyben legyenek fegyelmezettek is, hiszen kitiltás esetén mintegy négyszázötven milliós közösség, vagyis a teljes schengeni térség lesz elérhetetlen számukra.