2024. július 16., kedd

Folytatják (?) a csatornázást

Temerinben az eddig megépült szennycsatorna hossza mintegy 6 kilométer, de még nem használják

A tavaly megkezdett intenzív építkezés eredményeként több új tömbház is épült Temerinben. Néhányban már megkezdődött a lakók beköltözése. Becslésünk szerint a négy új tömbházban mintegy 130 lakás van. Ezekben hamarosan megkezdődik a „szennyvíztermelés”.

A télire fordult időjárás leállította a csatornázás folytatását (Fotó: Góbor Béla)

Temerinben eddig is egyik legnagyobb gond a szennyvízelvezetés, a csatornázás volt. A város központi részeiben épült régebbi tömbházak annyi szennyvizet termelnek, hogy esetenként, ha valamelyik lakásban megnyitják a csapot, a szennygödörből folyik ki a bűzös lé. A szippantósok nem győzik a munkát.

Zoran Svitić, a Kiépítési és Településrendezési Igazgatóság igazgatója, immár közel két évtizedde kíséri figyelemmel a csatornázást. Elmondása szerint a csatornázás gondoltata Temerinben igen régi keletű, de az első komolyabb intézkedések 1992-ben történtek, amikor egy szabadkai vállalat közreműködésével kidolgozták a csatornázással és szennyvíztisztítással kapcsolatos elképzeléseket. Több lehetőség közül választottak, és akkor határozták meg a tisztító telephelyét is a Bánomnak nevezett határrészben. Két év kellett a csatornázási tervek kidolgozására, így az első jelentősebb munkálatok csak 1994 őszén kezdődtek és két évig tartottak, miközben a jövőbeli tisztítótól visszafelé haladva 1500 méteren lefektették a szennyvízgyűjtő főcsatornát. Elkészült a déli fővezeték egy szakasza is az egészségházig. Az akkor elvégzett munkálatok mértéke kiteszi a csatornázáson eddig elvégzett munkálatok 80 százalékát.

A későbbiekben még folytatódott a déli fővezeték építése a Népfont utca elején kijelölt szivattyútelepig. Ezt követően a csatornázás üteme különböző okok következtében lelassult, és csak 2001-ben folytatódott, mégpedig a városközpontban a másodlagos szennyvízcsatorna lefektetésével. Ezzel megterentődtek a feltételek ahhoz, hogy a vezetékre lehessen kapcsolni a legtöbb szennyvízet termelő tömbházakat és középületeket. A megépült szennycsarorna hossza mintegy 6 kilométer. Bár visszamenőleg már nehéz kiszámítani az elvégzett munka könyvelési értékét, de hozzávetőleges számítások szerint mindaz, ami eddig megépült 1,5 millió eurót ér.

Az eredeti elképzelés szerint a szennvizet természetes úton laguna rendszerű tisztítóban megtisztítani, ám két évvel ezelőtt az önkormányzat módosította a terveket és új technológiát alkalmazott a szennyvíztisztításhoz. A megrendelt, és ideiglenesnek szánt berendezés kapacitását 2400 lakosra tervezték, ami kielégíti Temerin központi része szennyvíz-elvezetésének szükségleteit.

A baj az, hogy a korábbi községi vezetés megrendelte ugyan a konténerekbe szerelhető berendezéseket, a telepítés is megkezdődött, ám mivel nem fizettek, a szerelés is abbamaradt. A jelenlegi önkormányzatnak csak most sikerült a tartozás egy részének részben saját, részben pedig tartományi forrásokból való kifizetése. A hátralevő tartozás rendezésére is jó kilátások vannak, úgy hogy folytatódhat a beruházás, de már saját eszközükből, amihez a község hitelt vett fel.

A napokban megkezdték a déli fővezeték építésének folytatását is Járek felé, amely egy kilométert tesz ki a szivattyúteleptől a vasútig, ám a beállt téli időjárás miatt leálltak a munkálatokkal. Arra vonatkozóan , hogy mikorra várható a meglevő csatornarész üzembehelyezése Temerinben már senki sem mer jóslatokba bocsátkozni. Eddig ugyanis elég sok félrevezető, nem teljesült ígéret hangzott el illetékes és illetéktelen személyektől. Annyi azért most már bizonyos, hogy a tisztítóberendezésen hátrahagyott munkát, ha az időjárás is megengedi három hónap alatt be lehetne fejezni. Időközben pedig el lehet kezdeni a meglevő csatornarész átnézését, kitisztítását, és az üzemeltetéshez szükséges papírmunkát.