A Szerbiai Vérátömlesztési Intézet a hét folyamán nyilvános véradási felhívást tett közzé, mert felére csökkent a vérkészlete. A nyári időszak minden évben kritikus, mert a véradók nyaralnak, legalábbis Belgrádban. Vajdaságban van elegendő vértartalék, és rendszeresen zajlanak az önkéntes véradások.
A nyári időszakban Belgrád szinte minden évben vérhiánnyal küzd. Sajnos ez alól az idei év sem kivétel. A Szerbiai Vérátömlesztési Intézet felhívást intézett a nyilvánossághoz, mert annyira vészesen megcsappantak a vértartalékaik.
Ennek kapcsán megkerestük Gordana Antulješkovot, a Szerbiai Vérátömlesztési Intézet sajtófelelősét, aki elmondta, hogy nagyon súlyos a helyzet, és már csak másfél napra elegendő vértartalékkal rendelkeznek.
– A zavartalan munkához 1000 egységnyi vértartalék kell, de ennek a mennyiségnek a felével rendelkezünk – mondta el Antulješkov.
A sajtófelelős szerint a vérhiánynak az az oka, hogy a nyári időszakban kevesebben adnak vért, mert nagyon sokan nyaralnak, így az intézet nem tudja kielégíteni az igényeket. A másik ok, hogy a vért nem lehet korlátlan ideig tárolni, így nem lehet belőle elegendő mennyiséget „bespájzolni” a nyári időszakra. Az önkéntes véradóktól begyűjtött vért 35–42 napig lehet tárolni. A vérhiány szempontjából augusztus a legkritikusabb hónap, közölte Antulješkov.
A megcsappant tartalékok különösképp akkor jelenthetnek veszélyt, ha nagyobb balesetre kerülne sor. A szervátültetés pedig igen vérigényes műtét, ezért a vérhiány miatt, akár szervátültetések is elmaradhatnak, tudtuk meg a sajtófelelőstől.
A vérhiány miatt a Szerbiai Vérátömlesztési Intézet segítségért fordult az ország mind a 46 vérátömlesztési intézetéhez, amelyek kötelesek lennének vértartalékuk egy részét a rendelkezésükre bocsátani, de a nyári időszakban erre kevés a remény, mondta el Antulješkov.
– A nyilvánossághoz fordultunk, naponta szervezünk akciókat, rendszeres véradóinkat pedig telefonon vagy sms-ben értesítjük – közölte a sajtófelelős.
Antulješkov azt is elmondta, hogy leginkább az A pozitív és az A negatív vércsoport jelent hiányt.
A vajdaságiak számára megnyugtató hírt tudtunk meg dr. SvetlanaVojvodićtól, az Újvidéki Vérátömlesztési Intézet munkatársától, aki közölte, hogy Belgráddal szemben, Vajdaságban nincs vérhiány.
Kérdésünkre Vojvodić elmondta, hogy az intézetbe elegendő vér érkezik napi szinten, és ki tudnak elégíteni minden igényt, sőt más központoknak is segítenek.
A doktornő kiemelte, hogy az intézetben minden nap lehet vért adni, az intézet munkatársai pedig rendszeresen szerveznek véradást terepen, és ha szükség van rá, akkor rendkívüli akciókra is sort kerítenek. Mindezeknek köszönhetően Vajdaságban nincs vérhiány még a nyári, egyébként kritikus időszakban sem.
Dr. Vojvodić még azt is elmondta, hogy az intézetnek leginkább A és AB vércsoportokra van szüksége, amik egyébként a leggyakoribbak, de ezekből sincs hiány.
Szerbiában, ahhoz, hogy ne legyen vérhiány, minden századik másodpercben szükség lenne egy véradóra. Vajdaságban a lakosság 4 százaléka ad vért. Szabadkán évente mintegy 10 000-en jelentkeznek véradásra, de az előzetes vizsgálatokat követően hozzávetőlegesen 8500 polgárt minősítenek alkalmasnak. Alkalmanként egy-egy személytől 4 deciliter vért vesznek le. Akik rendszeresen adnak vért, azoknak különböző kedvezmények járnak. Az önkéntes véradóknak két szabadnap jár, nem fizetnek sem vizitdíjat, sem kórházi napidíjat, a gyógyszerek kiváltásakor nem kötelesek fizetni a kötelező hozzájárulást, a szakrendelőkben pedig a vizsgálatok alkalmával elsőbbséget élveznek.
Egy durva számítás szerint az emberek 75 százaléka életében legalább egyszer olyan helyzetbe kerül, hogy szüksége lesz vérre. S ha minden egészséges felnőtt ember életében csupán csak egyszer adna vért, nem lenne vérhiány.