2024. november 24., vasárnap

Lesz napköziotthon

Topolyán jövőre indul az idősek napközije és házi gondozása
Balassa Endre és Bábi Attila: A Községi Fejlesztési Társulás és az önkormányzat eredményes együttműködésének köszönhetően több komoly projektum megvalósulására kerül sor 2009-ben


Az időskorúakkal való törődésben az önkormányzati szerepvállalás különböző formáira a törvény kötelez. Ám ahhoz, hogy a nyugdíjas egy átdolgozott élet után ne érezze úgy, hogy magára hagyták, bizonyosan több kell a törvényben foglalt minimumnál.

Az egykori Patócs -házban, a Vöröskereszt székházában alakítják ki az idősek napközijét


Világtendencia vagy sem, Topolya lakosságának már most jelentős hányadát alkotják a nyugdíjaskorúak: a lakosság nagyjából egyharmada képviseli az idősebb korosztályt, és számuk folyamatosan nő. A jövő évben a topolyai községben is létesül napköziotthon az idősek számára, és a házi gondozás feltételeit is megteremtik. Az Európai Unió 560 ezer eurót irányozott elő a közösségi szociális szolgáltatások fejlesztésére Szerbiában. A pályázaton 29 község 31 tervezete ‒ köztük a topolyai ‒ szerepelt sikeresen. Nemrégiben Belgrádban írták alá Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai miniszter jelenlétében a község, illetve a Vöröskereszt képviselői azt a szerződést, mellyel a Szociális és Munkaügyi Minisztérium keretein belül működő Szociális Fejlesztési Alapból 1 millió 600 ezer dinárt kap Topolya. Ezt az összeget az idősek napközijének és házi gondozásuk feltételeinek megteremtésére kívánják fordítani. ‒A Szociális Fejlesztési Alap pályázatán szerepeltünk sikeresen, a program lebonyolítója a községi Vöröskereszt szervezet lesz, de tudni kell, hogy ez annak a folyamatnak az eredménye, amelynek keretében tavaly elkészült a község szociális stratégiája. Hogy egészen pontosak legyünk, elkészült egy stratégia, amely a község területén a szociális szolgáltatásokat, és azoknak a hiányát vette számba. Most kétféle új szolgáltatás feltételeit tudjuk megteremteni. Megpróbálunk annak a célcsoportnak is szolgáltatást nyújtani, akik kívül rekedtek a jelenlegi népkonyhai ellátáson, illetve az egészségház keretében két szakképzett nővér által közmunkaként végzett házi ápolás köréből, ami sajnos az év végén befejeződik – hallottuk Balassa Endrétől, aki a pályázatíró nevében ismertette a terveket.

‒ A Vöröskereszt Patócs -otthonában kerül sor az építkezésre, ahol kialakítanának egy helyiséget az idősek nappali tartózkodására. Nagyobb összegre pályáztunk, mint amennyit jóváhagytak, hogy teljes mértékben meg tudjuk ezeket a kérdéseket oldani a községben, de végül az önkormányzat is 1, 6 millió dinárt biztosít. El kell azt is mondani, hogy nem csak a Vöröskereszt, mint lebonyolító szervezet kapcsolódik a projektumba, hanem a bácskossuthfalvi értelmi fogyatékosokat gondozó intézet, a topolyai és

a kishegyesi szociális központ, valamint a nyugdíjasok egyesülete.

A pályázat alapját képezi a tavaly meghozott szociális fejlesztési stratégia, ez a fajta szolgáltatás szerepel abban a határozatban, amelyet az önkormányzatnak kell finanszíroznia. Annyit megelégedéssel nyugtázhatunk, hogy a napokban aláírt szerződés után a pénz már megérkezett az önkormányzat számlájára ‒ ami ritkán szokott megtörténni ‒, a lényeg az, hogy ez a fontos projektum el tud indulni. Egyelőre a papírmunkát végezzük, de tavasszal, amint az időjárás engedi, az építkezés is elkezdődhet‒ fejtette ki Bábi Attila polgármester.

‒ Ennél a pályázatnál is igyekeztünk a község egész területét figyelembe venni. Két kihelyezett pontot létesítünk‒ Bácskossuthfalván és Gunarason‒, ahová ezekből az eszközökből, mosógépet, vasalógépet, szárítógépet juttatunk. Két különálló szolgáltatásról van szó, és a jelenlegi projektum célja, hogy a szolgáltatások feltételeit megteremtsük. A községi nyugdíjas egyesület is nagy szerepet vállal a projektum indításakor, ugyanis úgynevezett szociális térképet készít, vagyis megpróbálják az egész község területén feltérképezni a 60 éven túliakat, hogy képet kapjunk a potenciális felhasználókról. Házi gondozásról van szó valójában, nem elsősorban egészségügyi felügyeletről. A mindennapi élet megszervezésében, a bevásárlásban, a fűtésben, a főzésben, a személyi higiénia fenntartásában tudunk majd segíteni, a jövedelmi helyzettől függően térítésmentesen, illetve bizonyos hozzájárulással – mondta végül Balassa, aki szintén örömét fejezte ki, hogy létezik a községi stratégia, amelynek első két pontja megvalósulni látszik az elkövetkező hónapokban.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás