Tegnap reggel 2000 helyen a világban megkezdődött a könnyített eljárással megszerezhető magyar állampolgársági kérelmek fogadása. A Magyar Köztársaság szabadkai Főkonzulátusán Korsós Tamás főkonzul köszöntötte az első igénylőket. A csantavéri Kozma család érkezett elsőként a szabadkai magyar külképviseletre.
Szabadkán még tavaly decemberben, amikor Szerbia lekerült a vízumköteles országok listájáról, bezárták a magyar külképviseletnek a vízumkiadásra szolgáló, úgynevezett zöld épületszárnyát. Most ismét megnyitották, de felújított, átépített beltér fogadta a visszahonosítást igénylőket.
– Tavalyelőtt december 19-én bezártuk ezt az épületszárnyat, ahol korábban golyóálló üveg mögött, tolóablaknál dolgoztak munkatársaink, intézték a vízummal kapcsolatos ügyeket. Most átalakítottuk a belteret, íróasztalnál fogadjuk az ügyfeleket. Az volt a célunk, hogy ügyfélbarát és a leendő állampolgárokhoz méltó helyet alakítsunk ki – mondta a főkonzul.
Korsós Tamás: Eddig hozzávetőlegesen 8000-en kértek időpontot
Egyszerre hat személy illetve család adhatja át kérelmét. A főkonzul szerint az előre modellezett ügymenet szerint napi száz kérelmet tudnak átvenni.
– Egy-egy ügyfélre 40 percet terveztünk. Természetesen továbbra is folyik az előjegyeztetés, sőt hamarosan internetes bejelentkezésre is lesz lehetőség. Eddig hozzávetőlegesen 8000-en kértek időpontot, s ez azt jelenti, hogy május második feléig foglaltak az időpontok. Itt jegyezném meg, hogy amikor a kérelmező átadja a dokumentumait, nyilatkozni kell, hogy hol szeretné letenni az állampolgársági esküt vagy fogadalmat. Az is lehetséges, hogy valaki a tengerentúlon adja be a kérelmét vagy mondjuk Mórahalmon, és a szabadkai főkonzulátuson teszi le az esküt.
Kozma Boldizsár, felesége és két felnőtt fia, egyikük családjával együtt kérte a magyar állampolgárságot.
– Apámnak tartozom ezzel, ugyanis őt 1944-ben Tito pribékjei agyonverték a magyarsága miatt. És sajnos ez az állam még mindig adósom, mert nem tudta még mindig a kollektív bűnösség alól felszabadítani. Habár már hat éve beadtam a kérvényt, még mindig nem rehabilitálták – mondta Boldizsár.
Kozma Boldizsár:Apámat 1944-ben agyonverték a magyarsága miatt, és habár már hat éve beadtam a kérvényt, még mindig nem rehabilitálták
– Én az önéletrajzom egyik mondatában úgy fogalmaztam, hogy szeretnék most már papíron is az lenni, ami lélekben, szívben eddig voltam – mondta Pálity József szabadkai lakos. Az idős házaspár a rádióban hallotta a felhívást, hogy lehet időpontot kérni a magyar állampolgársági kérelmek átadására. Pálity Ilonka elérzékenyülve mesélte a történteket:
– Amikor meghallottam az Újvidéki Rádióban, hogy lehet jelentkezni, rögtön felírtam a telefonszámot és azonnal szóltam a férjemnek, hogy jelentkezzen be. Így kerültünk mi ide az elsők között. Nagyon örülünk a lehetőségnek és nagyon hálásak vagyunk.
Pálityék szerint nem volt túl bonyolult beszerezni a dokumentumokat. Ők mindketten a második világháború idején már voltak magyar állampolgárok. A magyar állam részéről a könnyített eljárással megszerezhető magyar állampolgárság ügyintézése ingyenes. A kérelmező dokumentumainak kiváltása illetve ha szükség van rá, a fordítások kerülnek pénzbe.
Bálint Antal és Ilona Zentáról érkeztek, Ilona az interneten olvasott a lehetőségről, hogy már november 9-től lehet időpontot egyeztetni. Bejelentkezett és férjével együtt az elsők között adhatta be kérelmét.
– Lelki okai vannak annak, hogy kérelmezem a visszahonosítást. Magyar vagyok, s legyen egy dokumentumom erről. Mi az anyaországhoz tartozunk. Nem tervezünk innen elköltözni, minden marad a régiben, de mégiscsak fontos, hogy közünk legyen hivatalosan is az anyaországhoz. Nagyon örülök a lehetőségnek és ki is használom, mert úgy gondolom, hogy ez nekünk jár – mondta Ilona.
Szerbiában a Szabadkai főkonzulátuson és a Belgrádi Magyar Nagykövetség konzuli osztályán lehet időpontot kérni a kérelmek benyújtására. Szabadkán a 024/626-330-as és a 024/626-302-es normál tarifájú telefonszámokon lehet igényelni az előjegyeztetést, mégpedig hétfőtől csütörtökig 8.30-tól 16.20-ig, illetve pénteken 8.30-tól 13.40-ig.
Az előzetes becslések szerint a magyar kormány 200 000–400 000 igénylőre számít az első évben. Vajdaságban, ugyancsak a becslések szerint, mintegy 50 000–80 000-en kérik majd a visszahonosításukat. Ez azt jelenti, hogy minden harmadik magyar érdekelt.