2024. július 17., szerda

Kasztrálás

December elején Rijeka kellős közepén sorban álltak pizzáért a fiatalok. Állítólag hárman kiléptek a sorból, mert egyikük telefonált, majd később vissza akartak állni korábbi helyükre, de egy másik éhes fiú ezt szóvá tette. Azt merte mondani, hogy álljanak a sor végére. Ez lett a veszte. A felbőszült huligánok nekiestek a fiúnak, és egyikük, Dušan Cupać (21) a szó szoros értelmében a helyszínen agyonverte Aleksandar Abramovot (23). Az elkövető Bosznián keresztül azonnal Szerbiába menekült, ahol korábban élt. Szerbiában biztonságban van, ugyanis ennek az országnak nincs kiadatási szerződése Horvátországgal.

Ez az eset Miladin Kovačević ügyét juttatta eszembe, aki, miután félholtra verte az az Egyesült Államokban az amerikai egyetemistát, hazamenekült. Itthon tárt karokkal várták: a kormány kifizette helyette az egymillió dollárt, megengedték neki, hogy a diplomáciai botrány ellenére a parlamentben sétálgasson azzal a magyarázattal, érdekelte, hogyan néz ki belülről az ország háza. Borivoj Borović neves ügyvéd pedig nem átallotta bejelenteni a sajtónak, hogy védence, a kosárlabdázó Kovačević jogi pályára lép, és amint befejezi tanulmányait, neves ügyvédi irodájában munkába állhat. Mindeközben a rendőrség bűnügyi osztálya kihallgatta a Borba főszerkesztőnőjét. Arra voltak kíváncsiak, ki adta ki az államtitoknak számító információt a lapnak. Az államtitok pedig az volt, hogy a kormány egy bűnöző cechjét fizeti ki a közpénzből. Kovačević pere tavaly az év utolsó hónapjaiban kezdődött Belgrádban. Kivárjuk, milyen büntetést kap az, aki sportoló létére annyira összeverte társát, hogy az több hónapig kómában volt.

A fenti két esetből azt a következtetést is levonhatnánk, hogy Szerbia tulajdonképpen a bűnözők menedékháza. De sajnos nemcsak ez a két eset támasztja alá ezt a – bevallom eltúlzott – állítást, hanem az óév végén történt sorozatos erőszakolások esete is.

Szerbiában a nemi erőszak miatt bíróság elé állított elkövetők 30 százaléka a törvényben meghatározott minimális büntetésnél (5-18 év börtön jár a nemi erőszakért) kevesebbet kapott, a 40 százalékuk pedig a minimum körüli büntetéssel megúszta. Ezzel az ország azt az egyértelmű üzenetet küldi a nyilvánosság felé, hogy nem olyan nagy dolog egy vagy több nőt megerőszakolni. Sőt, visszaesőnek lenni sem olyan nagy dolog. Itt van például a múlt év utolsó napjaiban elfogott bűnöző, akit már 17 évesen leültettek nemi erőszak miatt. Három évet töltött a fiatalkorúak börtönében. Onnan 1999-ben szabadult, és ismét erőszakolt, 2004-ben újra nemi erőszak miatt került börtönbe, de csupán négy évet kapott. Tavaly szeptemberben helyezték szabadlábra, és decemberben, a fővárosban egyetlen hét alatt négy nőt erőszakolt meg, egyet pedig megpróbált erőszakkal megszerezni. Szinte ugyanebben az időben egy másik férfi ittasan bement egy lakóépületbe, és le-felliftezett, azzal a szándékkal, hogy valakit megerőszakoljon. Amikor fél óra múltán a 12. emeleten beszállt mellé egy hölgy, egy órán át gyötörte. 2002-ben 164 feljelentés történt nemi erőszak miatt. 95 személyt ítéltek el. 2006-ban 127 feljelentés érkezett ez ügyben a bírósághoz, de csak 67 személyt ítéltek el.

A tavalyi év végi botrányos esetek után a rendőrség a 2009-es évre vonatkozóan azt az adatot közölte, hogy 19 esetből 18-at felderítettek, csak a liftes erőszakoskodó van még szökésben. Őt a minap elfogták.

A szakemberek szerint a nyilvánosságra került eseteken túl még legalább annak a háromszorosa megtörténik, de a nők nem jelentik az esetet, mert szégyellik magukat. A kihallgatások és a bírósági eljárások során gyakran nem hisznek az áldozatoknak. Ha mégis, akkor pedig esetenként meghurcolják őket, szenzációs esetekként közli a sajtó tragédiájukat.

Mert tragédia az, ami ezekkel az áldozatokkal történik. Nem véletlen, hogy a nyugati országok némelyikében vegyi kasztrálással büntetik a visszaesőket. Dániában és Norvégiában törvénybe iktatták a vegyi kasztrációt, Lengyelországban tavaly az év végén szavazták meg a kémiai kasztrációt mint a nemi erőszakért járó egyik legsúlyosabb büntetést. NikolasSarkozy francia miniszterelnök maga követelte ennek a büntetésnek a bevezetését, Olaszországban pedig egyenesen a herélést tartják méltó büntetésnek a nemi erőszakot elkövetők illetve a pedofilek számára. Az USA négy államában vegyi vagy sebészeti kasztrációval büntetik az erőszakos nemi közösülés legsúlyosabb bűncselekményeit elkövetőket. Csehországban az utóbbi években 24 férfit kasztráltak meg. Norvégiában a kasztrálás mellett egy csipet is beültetnek az elkövetők lábába, hogy nyomon követhessék mozgásukat.

A decemberi erőszakolási sorozatot követően Vladan Batić parlamenti képviselő elsőként mondta ki, hogy nálunk is be kell vezetni a vegyi kasztrálást, el kell készíteni a többszörös nemi erőszakot elkövetőket és a pedofileket tartalmazó névsort, és csipet kell a testükbe építeni. A honanyák és honatyák abban egyetértettek, hogy szigorítani kell a büntetést, de többségükben ellenezték a kasztrálást, mondván, túlhaladott módszer ez, és mi van akkor, ha bebizonyosodik, hogy valakit büntetlenül ítéltek el, továbbá bízni kell az igazságszolgáltatásban, a törvény nevelő erejében.

Hát itt tartunk: akik félholtra vagy holtra verik társukat, azoknak menedéket jelent a mi országunk, akik meg erőszakolnak, nőket, kislányokat, gyerekeket becstelenítenek meg, azoknak adjunk esélyt, hogy megjavuljanak. De ki foglakozik azokkal a nőkkel, akik évekig szenvednek, rémálmaik vannak, összeomlanak ilyen megalázás után, miért a gyilkosok, a közveszélyes őrültek a fontosabbak?

Saša Megant, a Belgrád és Pancsova között közlekedő vonaton elfogott, négyrendbeli nemi erőszakkal vádolt 30 éves férfit vajon miért kellene kímélni, védeni, a történtek után mérlegelni, vajon valóban megérdemli-e, hogy soha többé az életben ne éljen szexuális életet? 17 éves kora óta egyfolytában nemi erőszak miatt ült börtönben. Hát egy ilyen nem érdemelné meg a legszigorúbb büntetést is? Azok a nők miatt is, akiket az elmúlt években meggyalázott, meg a jövendőbeli áldozatai miatt is. Az ilyenek irányába nincs együttérzés, és nincs még egy esély, mert lehet, hogy a még egy esély tisztességes és ártatlan nők életébe kerül. Mert igenis életre szóló terhet cipel az, akit megerőszakolnak, csak ebben a férficentrikus társadalomban erről nem illik beszélni. A kasztrálás bevezetésére is azért nincs esély, mert patriarchális társadalomban élünk, bevalljuk ezt vagy sem.