A választott orvos gyakorlatának célja, hogy kialakítsa, illetve növelje a páciens bizalmát az egészségügy irányában, valamint hogy az érintett orvosokat is ösztönözze a minőségi munkára. A gyakorlat megvalósításában Szerbia szintjén igen előkelő helyen áll a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház, ugyanis a biztosítással rendelkező polgárok közel 80 százalékának van már választott orvosa .
A 157 vajdasági intézmény között a hetedik helyen szerepel ezzel az eredménnyel az egészségügyi biztosító honlapján található táblázaton. Ugyanezen, októberben készült kimutatás szerint Óbecse a 46., Zombor az 50., Kishegyes a 76., Szabadka a 82. helyet foglalja el, ahol a biztosítottak felének, Zenta pedig a 133. helyen áll, ahol apáciensek 32 százalékának van választott kezelőorvosa.
Dr. Szakmány Major Edit, a topolyai egészségház igazgatónője elmondta, hogy 2007 júniusában lépett életbe a határozat, miszerint az egészségügyi biztosítottaknak nemcsak jogai, hanem kötelezettségei is vannak a biztosító felé, és az egyik kötelezettség az, hogy válasszanak maguknak orvost. Ez nemcsak általános orvosi szolgálatra érvényes, hanem a 18 évnél fiatalabb gyermekek esetében a szülők választanak gyermekgyógyászt, a 15 évesnél idősebb nőknek nőgyógyászt is kell választaniuk. A gyermekek, a 65 évnél idősebb polgárok, a terhes és szoptató nők esetében a fogorvosválasztás is kötelesség.
– Mi a biztosító észak-bácskai fiókintézetéhez tartozunk, ezen a területen vagyunk kötelesek orvost választani, például ha Topolyán lakom, akkor bárhol választhatok, akár Csantavéren, Szabadkán vagy Kishegyesen orvost, csak azt kell tudni, hogy minden egyes gondommal hozzá kell, hogy forduljak, és az útiköltséget nem téríti meg a biztosító. Csak a közvetlen életveszély elhárítását köteles bármelyik orvos ellátni.
n Az orvos és a páciens számára is változást hoz ez a gyakorlat?
– A biztosító már évekkel ezelőtt elkezdte beharangozni a változásokat. A választott orvosok idővel majd közvetlen szerződést kötnek a biztosítóval és az egészségügy pénzelése megváltozik. Január elsejétől azt ígérik, hogy a kapitációs pénzelési formát vezetik be az egészségügyben ezen orvosok számára, és a szakorvosok számára is, de még nem tudtak pontos információkkal szolgálni. Ez azt jelenti, hogy míg eddig egy rendelet alapján minden orvosnak meghatározott koefficiense volt, annak volt egy értéke, és ennek a szorzószáma adta a fizetés java részét, ehhez jött még a holt munka. A kapitációs formulaképlet egészen más. Az egészségügy külön kategória lesz, ami a fizetéseket illeti, nem az a törvény vonatkozik rá, mint eddig. A fizetés két részből fog állni, valószínű, hogy 80 százaléka fix összeg lesz, a fennmaradó változó részben pedig 40 százalékban lesz jelen az aláírt szerződések száma. Még az is számít majd, hogy mennyire drága gyógyszereket ír fel az orvos. Ezzel az ésszerű gyógyszerfogyasztást ösztönzik, az elvégzett vizsgálatok számát is figyelik majd. Egyelőre az orvosnak naponta 36 beteget kell megvizsgálnia, ha hatvanat vizsgál meg, akkor rosszabb fizetést is kaphat, hiszen a munka minősége sínyli ezt meg, de viszont az sem lehet, hogy nagyon kevés betege legyen egy nap. Háromhavonta fognak normát megállapítani a különböző profilok számára. Tíz százalékot fog számítani az is, hogy az orvos mennyi megelőző vizsgálatot végez el, ez az egészségesek számára is jó.
n A beteget talán a legkevésbé érdekli, hogy ő hány százalékot tesz ki az orvos fizetésében. A magát most még egészségesnek tartó polgár mit nyer, ha orvost választ?
– A megelőző vizsgálatok is fontosak lesznek belátható időn belül, már tudjuk, hogy milyen korosztálynak milyen kötelező vizsgálatokat kell elvégeztetniük. Tehát itt már egyértelmű az, hogy mindenkinek orvost kell választania, a most még egészséges embereknek is. Ha ugyanahhoz az orvoshoz járunk hosszú időn át, az az orvos tényleg megismeri a betegét, a családját is. Nem akkor kell választani, amikor betegek vagyunk, a megelőző vizsgálatokat, a szűrővizsgálatokat is el kell végezni.
Az igazgatónő arról is beszámolt, hogy az aláírt szerződések alapján az orvos ki fogja elemezni saját magának, hogy milyen korosztályba tartoznak páciensei, és mindenkit számba véve kell meghatároznia a munkabeosztását egész évre, amiben a szűrővizsgálat is szerepel.
– Az orvos a lelkén viseli annak a sorsát, aki szerződést írt alá vele. A pácienst pedig, aki nem megy el a szűrővizsgálatra, figyelmezteti, mert nemcsak követelni kell az egészségügytől, a biztosítótól, hanem kötelességünk is van. Elérkezett annak az ideje, hogy választott orvos legyen, és hogy az egészségügyi dolgozók fizetése attól is függjön, hogy milyen munkát végeznek, és igenis eljön az az idő, amikor további megszorításokat fog hozni az egészségügyi biztosító, amikor számon fogja kérni a biztosítottól, hogy tett-e valamit az egészsége megőrzése érdekében.
n Mit tettek Önök, hogy életbe lépjen ez a gyakorlat, és hogy ilyen sokan aláírják a szerződést?
– A község területén működő rádiókban, televíziókban ismertettük ennek előnyeit. Több alkalommal volt szó róla, a páciensek megtapasztalták előnyeit, arról is beszéltünk, hogy a szerződés felbontására is sor kerülhet. Úgy látszik, hogy sikerült ezt a kampányt jól végigcsinálni, de van még munka, hiszen el kellene érni, hogy annyi szerződés legyen, amennyi biztosított. Az egészségügyi biztosító honlapján szereplő adatok szerint a topolyai községben regisztrált biztosítottak száma 29 709, közülük 23 522 írt alá szerződést, és ezzel mi a hetedik helyet foglaljuk el az egészségházak 157-es ranglistáján.
Dr. Szakmány Major Edit