Božidar Đelić szerint az országnak bölcsen kell megtennie következő lépéseit, ugyanis a hosszú távú érdekeket kell szem előtt tartania. Mint mondta, Szerbia helye mindenképpen az EU-ban van. Minden készen áll a mai belgrádi tömeges tüntetésre, amely miatt az iskolákban is szünetel a tanítás.
Božidar Đelić kormányalelnök nem számol azzal, hogy miután Szerbia visszavonta nagyköveteit azon országokból, amelyek elismerték Kosovo függetlenségét, ellenlépésként ezek az országok is hazarendelik belgrádi diplomatáikat. Mint mondta, a függetlenség kikiáltását követően több állam magas rangú tisztségviselője lépett kapcsolatba a kormánnyal, és elmondta, hogy szó sincs Szerbia elleni ellenséges lépésről, és hogy Szerbia jövőjét továbbra is az Európai Unióban látják.
Szerbia párizsi nagykövete tiltakozó jegyzéket adott át a francia külügyminisztériumnak amiatt, hogy Franciaország elismerte a független Kosovót. Predrag Simić nagykövet tegnap érkezett Belgrádba, konzultáció céljából.
Ami a másik oldalt illeti, Pascal Andreani, a francia külügyminiszter szóvivője elmondta, hazája egyelőre nem helyezte kilátásba a belgrádi nagykövet visszahívását. Hasonló hírek érkeznek az Egyesült Államokból is. Mint azt Washingtonból közölték, az USA annak ellenére sem hívja vissza nagykövetét, hogy Belgrád ilyen döntést hozott washingtoni diplomáciai képviselője esetében.
TÜNTET AZ ORSZÁG
Milivoje Mihajlović, a kormány sajtóirodájának vezetője szerint a megmozdulás célja az elégedetlenség, a düh és a lázadás kanalizálása, illetve szeretnék békés úton megmutatni a világnak, hogy Szerbia nem fogadja el a független Kosovót.
Több párt is szervezetten szállítja híveit a megmozdulásra.
Boris Tadić elnök egyet nem értésének adott hangot amiatt, hogy a kormány pártokkal közösen szervez nagygyűlést, ugyanis szerinte Kosovo nem pártkérdés. Szerinte a szervezésben az állam intézményeinek kell részt venniük, a felszólalók pedig semmi esetre sem lehetnek pártvezetők, hanem kiemelkedő közéleti személyiségek.
Tomislav Nikolić, a radikálisok alelnöke erre reagálva elmondta, egyáltalán nem biztos, hogy felszólal a tüntetésen.
– Megtehetem, hogy nem beszélek, Szerbia ugyanis azt várja, hogy az elnök és a kormányfő szóljon a polgárokhoz, hogy azok többé ne az utcán keressék az igazságot – mondta. – Úgy tűnik, nem értettük meg egymást, ismét találkoznunk kell. Nem kívánok mindenáron beszélni, erre nincs szükségem, a tömegben akarok állni, de hallani akarom az elnököt és a kormányfőt – tette hozzá Nikolić.
Tegnap annyit lehetett tudni, hogy a nagygyűlésen Vojislav Koštunica fog felszólalni, Boris Tadić viszont nem, ugyanis hivatalos útra Romániába utazik.
A belgrádi Mentőszolgálat is felkészült a mai megmozdulásra, több mentőcsapat is a helyszínen lesz, teljes készültségben.
Velimir Ilić infrastrukturális miniszter szerint nem csoda, hogy a szerb ifjúság az utcákra vonult, kifejezvén elégedetlenségét Kosovo függetlensége miatt, és hogy ez alkalommal betörtek néhány ablakot, ugyanis ez is a demokrácia része.
– Ők szétverték az államunkat, mi pedig néhány ablakukat. Ezzel a jövőben is számolhatnak, meg kell tanulniuk, mi a demokrácia – mondta.
NYUGALOM KOSOVÓBAN
Tegnap délután három óra körül ismét megnyitották Kosovo és Szerbia adminisztrációs határvonalán a Jarinje és Brnjak átkelőket, ahol egy nappal korábban a szerbek gyújtogattak. Veton Elshani, a kosovói rendőrség szóvivője szerint e pontokon az UNMIK és a KFOR egységei teljesítenek szolgálatot. A KFOR a keddi incidensek miatt a helyi szerb vezetőket tette felelőssé.