2024. november 23., szombat

Lángoló nagykövetségek

Vandál rombolásba torkollott a békésnek meghirdetett belgrádi tömegtüntetés

Rombolásba és gyújtogatásba torkollott a tegnapi belgrádi nagygyűlés, amelyet a kormány és a parlamenti pártok egy része Kosovo függetlensége ellen tiltakozva hirdetett meg. A gyűlésen mintegy 150 ezer ember gyűlt össze. A beszédek befejezését követően a tüntetők ismételten nagykövetségekre támadtak, így többek között felgyújtották az Egyesült Államok külképviseletét is.

Amíg Szerbia mint állam létezik, nem fogja elismerni Kosovo egyoldalúan kikiáltott függetlenségét – kezdte beszédét az elsőként felszólaló Vojislav Koštunica kormányfő, aki szerint a független Kosovo a civilizált világ elveinek megsértésével jött létre.

– Amíg élünk, Kosovo Szerbia része lesz, kosovói testéveink pedig nem lesznek magukra hagyatva. Amíg elutasítjuk az ultimátumokat, és elfogadjuk a barátságot, addig Szerbia szabad lesz. Szavunkat adtuk, és hallhatta az egész világ. És mindenki tudja, mennyit ér a szerbek adott szava – mondta.

A kormányfő arra is kitért, hogy Szerbia nincs egyedül, és nem fogja elfeledni Vlagyimir Putyin orosz elnök barátságát és elvszerű támogatását. Szerinte Szerbia nem engedhet a nyomásgyakorlásnak – ahogyan kifejezte magát – az „erőszakoskodók” részéről, és nem fogja elismerni az egyoldalú függetlenséget, mert akkor mindarról le kellene mondania, ami a lényege.

Koštunica szerint az állam, a polgárok és a nemzet nem fog lemondani a világban betöltött helyéről, de követelik, hogy arra a helyre hasonló feltételek mellett juthassanak el, mint a többi nép.

Elismételte, hogy Szerbia megsemmisítette, és meg is fogja semmisíteni a saját területén illegálisan, hamisan és erőszakkal létrehozott állam jogszabályait.

Az egyes politikusok beszédei között színművészek Kosovóról szóló szépirodalmi művekből adtak elő részleteket.

Tomislav Nikolić, a radikálisok alelnöke beszédében azt hangsúlyozta, hogy Szerbia nem nyugszik, amíg Kosovo nem kerül ismét az ellenőrzése alá.

– Szerbia minden polgára nevében ígérem, nem nyugszom addig, amíg Kosovo nem lesz ismét Szerbia ellenőrzése alatt. Nem sikerült Hitlernek sem elvennie, nem sikerül a mostaniaknak sem. Ezzel tartozunk magunknak és gyermekeinknek – mondta.

Mint hangsúlyozta, Szerbia nem fogja elfelejteni, ki ismerte el Kosovo függetlenségét, és ki nem, és azt üzente Európának, gondolkozzon el, és térjen vissza a szerb néppel való barátsághoz.

Milorad Dodik, a boszniai szerb entitás kormányfője arról beszélt, hogy a boszniai Szerb Köztársaság nem ismeri el Kosovo egyoldalúan kikiáltott függetlenségét, és békét, illetve stabilitást, valamint erős Szerbiát szeretnének.

– Szerbia a hazánk, még ha Bosznia-Hercegovinában is élünk – tette hozzá.

Emir Kusturica filmrendező azt üzente a színpadról, hogy a világ minden népének megvan a maga mitológiája, a szerbeké pedig a kosovói mítosz.

– Minden lépés nehéz ma. Ha gyorsan áttekintjük azokat az eseményeket, amelyek idáig hoztak bennünket, láthatjuk, hogy az elmúlt húsz év alatt azt próbálták bizonyítani, hogy egy genocídiumot elkövető nép vagyunk, de nem sikerült nekik. Clinton adminisztrációja bombázta Belgrádot és Kosovót – mondta, emlékeztetve Milošević hágai kiadatására és Đinđić meggyilkolására is.

A Szent Száva-templomban a nagygyűlést követően misét szolgáltattak Kosovóért, Amfilohije montenegrói püspök vezetésével. A templom előtti téren nagyszámú polgár gyűlt össze, akik gyertyákat gyújtottak.

Predrag Popović, a montenegrói ellenzéki Néppárt vezetőjének értékelése szerint a hivatalos Montenegró történelme során első ízben követ el csapást önmaga ellen, ha elismeri Kosovo függetlenségét. Azzal vádolta az aktuális podgoricai hatalmat, hogy szerbellenes, hogy hátat fordított szerb nővérének, annak nehéz helyzetében, hogy legázolja a szerb nyelvet és egyházat, megtagadva gyökereit.

Felszólaltak még Dejan Bodiroga kosárlabdázó is, videó kapcsolaton keresztül pedig Novak Đoković teniszező.

A belgrádi polgári védelmi törzskar több rendeletet is elfogadott annak érdekében, hogy a nagygyűlés békés legyen, és biztosítani tudják a polgárok biztonságát. Arra való tekintettel, hogy az ország különböző pontjairól érkeztek tüntetők, a városba vezető főbb útvonalak mentén létesítettek pontokat, ahol vizet tartalmazó ciszternák, illetve a mentőszolgálat, a Vöröskereszt és más illetékes szolgálatok ügyeltek.

Az ország egész területéről mintegy 500 autóbusz szállította Belgrádba a tüntetőket, akik a becslések szerint 20 000-25 000-en lehettek. Emellett a Szerbiai Vasutak ingyenes vonatokat indítottak Nišből és Újvidékről is, rendkívüli járatok beiktatásával. A fővárosban az üzletek már a déli órákban bezártak, napközben az utcákon kevés ember volt látható. A parkolás is ingyenes volt.

A rendőrség már a kora délutáni óráktól kezdve megerősítette azon nagykövetségi épületek védelmét, amelyek a korábbi napokban támadások célpontjai voltak, de erősített rendőri jelenlét volt a Dedinjén lévő Május 25-e Múzeumnál is.

A radikálisok a tüntetés előtt arra szólították fel híveiket, hogy tartózkodjanak az erőszaktól. Aleksandar Vučić pártfőtitkár elmondta, felszólították támogatóikat, hogy ne fütyüljék ki politikai ellenfeleik beszédeit, mert, mint mondta, Szerbia fontosabb minden pártnál. Ő 45 000 radikális támogatót várt a tegnapi gyűlésre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás