Majdnem három hete sztrájkolnak az Avala országos lefedettségű belgrádi tévécsatorna dolgozói az elmaradt bérek kifizetését követelve. A munkáltató öt és fél havi bérrel, illetve hat havi tiszteletdíjjal tartozik a médiaház dolgozóinak, január elsejétől pedig az egészségbiztosítást sem fizeti. A csatorna műsorát a sztrájk szigorítása óta a munkabeszüntetésről hírt adó állandó jellegű értesítések szakítják félbe. A sztrájkról szóló rövid információ állandóan a képernyő bal szegletén szerepel.
A televízió dolgozói a Köztársasági Műsorszórási Ügynökség (RRA) javaslatára és közreműködésével kedden, január 10-én találkoznak a médiaház tulajdonosaival: az osztrák Greenberg Invest cég képviselőivel, Željko Mitrovićtyal és Danko Đunićtyal. Korábban is tartottak már egy megbeszélést, amelyen azonban a tulajdonosok még javaslatot sem tettek az előállt helyzet rendezésére. Az ügynökség képviselői tegnap fogadták Bojana Lekićet, az Avala igazgatóját, aki a médiaház anyagi helyzetéről számolt be.
A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS) szerint a legnagyobb gondot az jelenti, hogy nem lehet egészen pontosan tudni, ki is az Avala valódi tulajdonosa. Az egyesület által tegnap kiadott közleményben az áll, hogy a részvények 48,41 százalékát birtokló Jonas Kraus Werner, a Greenberg tulajdonosa, továbbá a részvények 46 százalékával rendelkező Đunić sem mutat különösebb érdeklődést a problémák rendezése iránt, s a dolgozók tulajdonosként a leggyakrabban a 4,95 százalékos részesedéssel rendelkező Mitrovićot, a Pink tévé tulajdonosát említik. Az egyesület szerint a tulajdonjogi viszonyok tisztázása előfeltétele a bérek rendezésének – adta hírül a Beta hírügynökség.
Ljiljana Smajlović, a Szerbiai Újságírók Egyesületének (UNS) elnöke a B92 Rádiónak adott nyilatkozatában botrányosnak nevezte, hogy az állami szervek mindeddig nem reagáltak az Avala televíziónál uralkodó állapotok miatt. Úgy fogalmazott, van okuk azoknak a feltételezéseknek, melyek szerint Mitrović nagyobb tulajdonnal bír az Avalánál, mint amennyi a Köztársasági Cégjegyzék adatbázisában szerepel. Hangsúlyozta, itt az ideje, hogy a gazdasági bűnözéssel foglalkozó rendőrség kivizsgálja, hogyan lehet az, hogy miközben az egyik cégből a másikba folynak át a pénzek, s Mitrovićnak sikerül saját jachtját megvédenie, addig nem látja szükségét annak, hogy kifizesse a dolgozókat.
Nikola Vukomanović, a médiaház dolgozóinak képviselője tegnap szintén a B92-nek nyilatkozva arról számolt be, hogy a sztrájkolók a nap folyamán találkozni fognak az EBESZ és az Európai Bizottság képviselőivel. Mint mondta, azért kértek segítséget a nemzetközi szervezetek képviselőitől, mert itthon nem reagáltak az illetékesek a munkabeszüntetésre akképp, ahogyan az várható lett volna. Véleménye szerint gyors intézkedésre van szükség a munkahelyek és az adás megmentése érdekében, egy másik lehetőség pedig a csőd egyszerű bejelentése és bizonyos személyek megkérdezése: hogyan kerülhetett sor minderre.
December 22-e óta tart a foglalkoztatottak sztrájkja. Az állandó munkaviszonyban lévők december elején kapták kézhez a júliusi bérek első felét, a tiszteletdíjasoknak ekkor fizették ki a júniusi juttatásokat.