2024. november 23., szombat

A felébresztett alvó oroszlán

KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁRUNK

Ön szerint milyen kimenetele lesz a Magyarország és az IMF közötti tárgyalássorozatnak?

Magyarország készenléti hitelhez jut, a valutaalap által diktált szigorú feltételek mellett 49.2%

Kompromisszumos megoldás születik, figyelembe veszik a magyar igényeket is 26.5%

A felkínált feltételeket Magyarország elfogadhatatlannal tartja majd, ezért elmarad a megállapodás 14.3%

Magyarország egyéb forrásokból jut pénzeszközökhöz 10.0%

Szavazatok száma: 581

Mi történik Magyarországon? – tehettük fel az elmúlt napokban a kérdést, amikor a hírekből arról értesültünk, hogy a harmadik nagy hitelminősítő is az úgynevezett bóvli kategóriába sorolta az országot, de a többség számára megfogható és érthető változások is történtek, úgymint: a forint árfolyama zuhant, a benzinárak pedig az eget célozták meg. Ezzel egy időben a fegyelmezésről érkeztek hírek Brüsszelből, ugyanis az Európai Bizottság úgy értékelte, „az ország nem tett eleget azért, hogy időben és tartósan csökkentse a túlzott mértékű államháztartási hiányt, ezért a túlzottdeficit-eljárás következő szakaszba léptetését kezdeményezte.” Ismét közérthetőbben fogalmazva, ez azt jelenti, hogy amennyiben erről döntés születik, bizonyos uniós pénzforrásokhoz az ország nem férhet majd hozzá. Ez azonban egyelőre csak javaslat. Ugyanakkor Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter Christine Lagarde IMF-vezetővel tárgyalt a héten arról a hitelcsomagról, amelyet e pénzintézet hagyna jóvá Magyarország számára.

A magyar eset híven példázza azt, amikor gazdaság és politika összefonódik és az előbbi az utóbbinak az eszközévé válik. Aranyszabály, hogy egy kormány mindig mandátuma kezdetén a legerősebb, ekkor kell meghoznia a legrázósabb, legnagyobb bátorságot igénylő döntéseket. Ez az, amit a szerbiai pártok nem képesek megérteni, ellenben Orbán Viktorral, aki ezzel tisztában volt. A magyar miniszterelnök vízióját híven tükrözi az a mondat, amit egy, a Magyar Szónak adott interjújából ragadunk ki: „A magyarok megnyerhetik a XXI. századot.” Önálló, gazdasági értelemben független országot álmodott meg, sőt az álmon túl tenni is kívánt érte. Ennek a cselekvési programnak voltak részei a politikai lépések, köztük az, aminek köszönhetően mi mindannyian kettős állampolgárok lehetünk, de a gazdaságiak is, amikor azt mondta, köszönjük, nem kérünk újabb hitelt, majd a magunk erejéből végezzük a dolgunkat. Teljesen érthetően, hiszen itt a görög, ír, olasz, portugál és a többi példa, e mesék mindegyikében ott a Nemzetközi Valutaalap. Európában azonban most nem olyan szelek fújnak, amelyek jó szemmel néznének az ilyen jellegű szabadságharcokra, erre csakis a két domináns országnak, a franciáknak és a németeknek van joga. Ezért a Merkel-Sarkozy álompár úgy döntött, megfegyelmezi a „kurucoskodó” magyarokat és innentől a zuhanás, leértékelés, negatív értékek, uniós elmarasztalások jelentős része ennek tudható be.

Ezen események folytán az ország olyan helyzetbe került, hogy mégis csak asztalhoz kell ülnie a Nemzetközi Valutaalappal. Amikor azt írtam e szöveg elején, a gazdaság a politika eszköze, a megbeszélések menetére céloztam. Ugyanis a héten kiszivárgott hírek alapján a Valutaalap gazdasági mutatók és eredmények mellett nagyszámú politikai feltételhez is köti a hitelkeret jóváhagyását. Az IMF feltételei között szerepel a jegybanki függetlenség visszaállítása, a Költségvetési Tanács megerősítése, szigorúbb költségvetési politika, a válságadók mértékének jelentős mérséklése, az ad-hoc gazdaságpolitikai intézkedések beszüntetése; a szociális juttatások rendszerének átalakítása, a közösségi közlekedési vállalatok átszervezése és a magáncsőd intézményének a bevezetése. Ez utóbbi megoldást egyébként a valutaalap 2010-ben nem engedélyezte Romániának, a lényege pedig, hogy a hitelüket törleszteni nem képes családok magáncsődbe meneküljenek, így lakásukat és létfenntartásukhoz szükséges tárgyaikat megtarthatják, de a plazmatévét meg az egyéb luxuscikkeket elveszítik.

A jelenlegi hírek szerint az érdemi tárgyalások az IMF és Magyarország között februárban kezdődhetnek meg és a hónap végéig akár megállapodás is születhet egy készenléti hitelcsomagról. Magyarország felébresztette az alvó oroszlánt, amely most dühöng, üvölt és igyekszik őt rendre bírni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás