2024. július 16., kedd

Méltó büntetést a gyűlöletszítóknak!

Korhecz: A magyarverés nem kocsmai összeszólalkozás
Ebben a csendes utcában történt a legutóbbi magyarverés Temerinben

Korhecz ez alkalommal meglátogatta a sértett családját, majd sajtótájékoztatót tartott, amelyen jelen volt még Gusztony András polgármester és Miavecz Béla magiszter, a VMSZ tanácsának elnöke, továbbá az a fiatalember is (H. H., 1984), akit jó tíz napja ugyancsak magyarokra vadászó szerb huligánok csoportja vert meg.

Gusztony András elmondta, hogy míg az első esetben megvannak az elkövetők, sőt a szabálysértési bíró már ki is rótta rájuk a büntetést, a második magyarverés tettesei után még nyomoz a rendőrség. Sajnálattal állapította meg, hogy ilyen dolgok történnek Temerinben, és hogy emiatt a város hírhedté vált.

– Nem hunyhatunk szemet az események felett, bár az önkormányzatoknak nincs nagy hatáskörük az ilyen dolgok megelőzésében és büntetésében. A községi tanács keddi ülésén elítélte az incidenseket, s felszólította az illetékes szerveket, hogy tegyék meg a szükséges, erélyes lépéseket az ilyen és hasonló esetek előfordulásának megakadályozására. Temerinben sajnos már nem egy esetben történt meg, hogy a helyi rendőrség akár órák alatt is a tettesek nyomára akadt, viszont az elkövetők igen gyakran semmilyen büntetésben sem részesültek, márpedig az ilyen kirívó esetekben csakis a szigorú, példát statuáló büntetéseknek lehet elrettentő hatása. A nevelés ezekben az esetekben nem segít, büntetni kell. A temeriniek azt várják az igazságügyi szervektől, hogy az ilyen esetekben elrettentő büntetéseket mondjanak ki – mondta a temerini polgármester.

A polgármester idézte Boris Tadić köztársasági elnök szavait, amelyeket éppen tegnap, a holokauszt áldozatainak emléknapján mondott ki: „Szerbiában elfogadhatatlan az olyan türelmetlenség, amelynek etnikai, nemzeti, vallási, vagy politikai különbség az alapja“.

Korhecz Tamáselmondta, kötelességének érezte, hogy személyesen is meggyőződjön a magyarellenes támadások hátteréről. Úgy gondolja, hogy időben kell lépni, fel kell figyelni azokra a jelenségekre, amelyek már nem tekinthetők izolált incidensnek, amikor csoportba, bandába verődve fiatalok vadásznak más fiatalokra, csak azért, mert azok más nyelvet beszélnek vagy más nemzetiségűek. Mint kiemelte, a toleranciaprogramok, a multikulturalizmus fejlesztése fontos dolgok a pozitív társadalmi légkör megteremtése szempontjából, de ebben az esetben ez kevés, abüntetőjog eszközeivel kell hatékonyan fellépni. Reményei szerint az igazságügy reformja, az új igazságügyi tisztviselők kinevezése után megteremtődtek a feltételek ahhoz, hogy szigorítsuk a büntetőpolitikát. Nem lehet egy ilyen nemzeti alapú incidenst úgy elbírálni, mintha két részeg ember összeszólalkozott volna a kocsmában.

– Az egyetlen megfelelő választ a bandákba verődött, nemzetiségi alapon történő verekedésekre a börtünbüntetésben látom – mondta Korhecz Tamás, majd hozzátette: – Az, aki néhány ezer dináros szabálysértési bírsággal megússza az ilyen incidenseket, ezzel közvetve motivációt kap arra, hogy ismételje meg, rendszeresítse az ilyen viselkedést. Emellett nem lehet szó nélkül elmenni. A Tartományi Képviselőház biztonsági tanácsában a kérdést felvetem, és kezdeményezek egy tanácskozást az igazságügyi szervek új vezetőivel annak érdekében, hogy az állam megfelelő módon reagáljon ezekre a történésekre. A felderítés vonatkozásában a rendőrség munkája javult, most az igazságszolgáltatáson a sor, hogy megfelelő büntetést mondjon ki azokra, akik erre rászolgáltak.

Miavecz Béla arról beszélt, hogy a politikának napi szinten kellene követni a nemzeti színezetű incidenseket. Nem lenne szabad tűrni azt, hogy a kihágási bíró 10 000 dináros büntetésével az elkövetők megússzák súlyos tettüket.

A jelenlevő H. H. sértett elmesélte, miként bántalmazták, miközben a hajnali órákban hazafelé tartott egy szórakozóhelyről. Elmondása szerint hárman voltak a támadók, akik közül az egyik előbb kifaggatta: hogy hívják, hova megy, hol lakik, magyar-e. Miután válaszolt a kérdésekre, kapott két pofont. Ekkor futásnak eredt, de utolérték, a földre teperték, és megrugdosták. Miután könyörgött, hogy hagyják abba, azt csak úgy voltak hajlandók megtenni, ha térdre ereszkedve bocsánatot kér. Kérdésre válaszolva elmondta még, hogy az eset óta fél, ezért nem jelentette a történteket mindjárt a rendőrségen.